9. júla 2020

Švajčiarsko už nie je len domovom špičkových hodiniek, ale aj sídlom štyroch z piatich najdrahších miest na svete (pre cudzincov). Švajčiarske mestá ovládli rebríček po tom, ako sa na šiestu pozíciu prepadol vlani štvrtý Hongkong. Na prvom mieste ostáva veľmi špecifický Ašchabad.  

Rebríček, ktorý každoročne zostavuje personálna spoločnosť ECA International, hodnotí náklady na život v meste pre pracovníkov zo zahraničia. Jeho aktuálne vydanie ovládli najmä štyri švajčiarske mestá – Zürich (2. miesto), Ženeva (3.), Bazilej (4.) a Bern (5.). 

Z peňaženiek cudzincov však najviac peňazí vysaje hlavné mesto Turkménska Ašchabad. To síce skôr nájdete medzi otázkami vedomostných kvízov než v zozname vysnívaných destinácií, kde možno odísť na prestížnu pracovnú stáž, no v nákladoch na život nemá konkurenciu.

Obklopené horami alebo vodou. Toto je 7 letísk,
kde je pristávanie skutočne desivé – či vzrušujúce

Ázijský štát s bohatými zásobami ropy je však tak trochu mimo rebríčka – v meste je síce najväčšia koncentrácia mramorových budov, ale hyperinflácia spôsobuje aj nedostatky jedla a iné ťažkosti pre rezidentov. A podpisuje sa aj pod drahý život pre cudzincov (podobne ako pri 11. mieste v rebríčku, a to meste Harare v Zimbabwe).  

Švajčiarske vysoké umiestnenie je menej prekvapivé. A len na porovnanie – cappuccino si v kaviarni v Zürichu doprajete za 5,30 eura, kým v New Yorku vás vyjde na 4 eurá, v Hongkongu na 4,40 a v Londýne na 3,20. 

Hongkong mal pôvodne padnúť ešte hlbšie ako na šieste miesto – pre pretrvávajúce protesty, neraz aj násilné – no jeho pevná väzba na americký dolár, ktorému sa darí dobre, jeho pád stlmila. „Hongkong sa tiež vyhol drastickému lockdownu počas pandémie COVID-19, aké zažili iné časti sveta. To tiež pomohlo udržať stabilitu ekonomiky regiónu aj napriek pokračujúcim protestom v meste,“ dodal Steven Kilfedder z ECA International.   

V top 20 len dve americké mestá

K drahým krajinám možno zaradiť aj Japonsko – Tokio si udržalo siedmu pozíciu, Jokohama sa posunula zo štrnásteho miesta na desiate. Takisto nákladné na život sú aj izraelské metropoly – Tel Aviv skončil na ôsmom mieste (9. vlani) a Jeruzalem sa posunul na deviatu priečku (v 2019 bol 13.).

Praha na dlani bude len vaša.
Ako sa spí v apartmáne za 3750 eur za noc?

Do top 20 sa dostali len dve americké mestá. Manhattan, ktorý ECA International oddelila od ostatných častí New York City, skončil na 16. mieste (vlani 21.) a Honolulu je nováčikom rebríčka na 20. priečke. „Americkej a kanadskej ekonomike sa minulý rok darilo, čiže sa posilnili aj ich meny, čo však zvýšilo ceny za tovary a služby pre návštevníkov a cudzincov žijúcich v metropolách týchto krajín,“ dodáva Kilfedder.  

Prieskum ECA International zostavuje rebríček na základe cien tovarov, ktoré nakupujeme pravidelne. Zoznam zahŕňa základné potraviny, potreby do domácnosti, výdavky za každodenné služby, oblečenie, elektrické spotrebiče, ceny jedál a nápojov v reštauráciách a baroch, predplatného za posilňovňu, no i ceny tabaku a alkoholu. 

Do toho sa nezarátavajú sumy za ubytovanie či poplatky za školu, keďže tieto náklady obyčajne zahraničným pracovníkom prepláca firma. Dáta analyzovali ceny od marca 2019 do marca 2020, a ECA International zostavuje tento rebríček už šestnásty rok po sebe.   

Rebríček najdrahších miest na život v roku 2020 (pre cudzincov)

1. Ašchabad, Turkménsko
2. Zürich, Švajčiarsko
3. Ženeva, Švajčiarsko
4. Bazilej, Švajčiarsko
5. Bern, Švajčiarsko
6. Hongkong, Čína
7. Tokio, Japonsko
8. Tel Aviv, Izrael
9. Jeruzalem, Izrael
10. Jokohama, Japonsko
11. Harare, Zimbabwe
12. Osaka, Japonsko
13. Nagoja, Japonsko
14. Singapur
15. Macao, Čína
16. Manhattan, USA
17. Soul, Južná Kórea
18. Oslo, Nórsko
19. Šanghaj, Čína
20. Honolulu, USA

Autorom článku je prispievateľ amerického Forbesu James Phillipps, ktorý píše o investovaní. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?