16. júna 2020

Možno si myslíte, že dokonale vypnúť sa dá len ďaleko v horách. Že z Prahy treba utiecť za dobrodružstvom. Český Forbes za vás otestoval najlepšiu „staycation“. To je taká dovolenka, na ktorú nikam nejdete, ale zostanete doma. Presnejšie povedané – z práce nepôjdete domov, ale ak bývate v Prahe, vyrazíte električkou ku Karlovmu mostu. Váš cieľ? Hotel Four Seasons. 

Forbes Reštart vol. 4 prinesie diskusiu šéfov slovenských bánk i lídrov biznisu. S našimi hosťami sa budeme rozprávať o tom, ako sa banky stavajú  k financovaniu projektov, k úverovaniu firiem, porovnáme krízy 2008 a 2020 a ich dopad na biznis. Vstupenky si môžete zakúpiť TU.

Prvá vec, na ktorú sa ma pýtal každý, kto vedel, kde som strávila noc, bola: Tak čo? Stálo to za to? Žiadne „dobré ráno“ alebo „ako sa máš“, ale rovno k veci.

A tak budem hovoriť k veci. Mami, šéf, kamaráti moji, stojí to za to. Spať v Premier Suite pražského hotela Four Seasons a budiť sa s výhľadom na slnkom zaliaty Pražský hrad je požehnanie, aj keď vám tých 100-tisíc českých korún (cca 3750 eur), ktoré tu za noc účtujú, asi príde nekresťanských.

Reklama

V Dubaji otvoria luxusný projekt The Heart of Europe.
Bude mať šesť výstredných ostrovov

Možno vás upokojí, že táto izba na siedmom poschodí, ktorá je presne štyrikrát väčšia ako môj byt, nie je tým najdrahším, čo Four Seasons ponúka. Prvenstvo patrí prezidentskému apartmánu v barokovej rezidencii o dve poschodia nižšie. Noc tu stojí 5620 eur a viac, podľa sezóny. Ale výhľad, absolútne fantastický, ničím nerušený výhľad priamo z postele na panorámu Karlovho mosta, Malej Strany a Hradu, je o čosi lepší odtiaľto.

Foto: archív hotela Four Seasons

Hovorí sa, že toto miesto je stvorené pre tých, ktorí vedia, že vajcia od Fabergého nepatria na panvicu. Lenže skôr, ako vás do najdrahšieho pražského hotela pustia, musíte prejsť ešte inou skúškou.

„36,1. Vďaka, v poriadku. Vitajte vo Four Seasons,“ hlási mi vrátnik po tom, čo ma s úslužným ospravedlnením zastavil pri dverách a namieril na mňa bezdotykový teplomer. Posadím sa pri recepcii, odkiaľ vzápätí počujem ďalšiu ozvenu doby: „Môžem vám ponúknuť vodu, dezinfekciu alebo rúško?“

Luxusný hotel ponúka špeciálnu korona-starostlivosť.
Na izbe čaká aj text na Covid-19

O pár minút neskôr mi riaditeľ hotela Martin Dell vysvetľuje, že takto vyzerá nová éra luxusu. Urobiť všetko pre to, aby hostia mali istotu, že ich dovolenka bude „Covid-free“. Preto aj vo výťahu pôjdete vždy sami, neubytujú vás v izbe vedľa ďalších hostí a pri vstupe merajú všetkým bez výnimky teplotu. „Aj mne,“ dodáva Dell.

Foto: archív hotela Four Seasons

Keby vám teplomer nameral viac ako 37 stupňov Celzia, dostanete najskôr šancu „vychladnúť“, či vás len neprehrial sparný deň. „Posadíme vás do špeciálnej odpočinkovej miestnosti, ponúkneme vám pohár vody, vydýchate sa a o chvíľku vám teplotu opäť zmeriame,“ opisuje Dell. Ak by vám teplota neklesla, dostanete možnosť zmeniť svoju rezerváciu na iný termín, alebo vás ubytujú v izolácii, kam za vami bude izbová služba dochádzať v špeciálnom ochrannom obleku.

Tieto pravidlá sú momentálne rovnaké pre všetky hotely Four Seasons po celom svete, nalinkované skúsenosťami z týždňov, keď vlajková loď celého reťazca na Manhattane ubytovávala zdravotníkov z prvej línie. Manažment tak získal neoceniteľné skúsenosti, ako udržať dezinfikované aj miesto, kde sa denne stretávajú stovky potenciálne nakazených osôb.

Koncom mája a s prémiovou dezinfekciou parfumovanou éterickými olejmi dorazila nová éra luxusu aj do Prahy – a vy tak môžete ostražitosť pred vírusom na chvíľu vypnúť a naplno sa ponoriť do starosvetského prepychu.

Foto: archív hotela Four Seasons

Pripomenie vám, ako milujete koberce s vlasom takým vysokým, že sa v ňom kolieska kufra skoro zaseknú, a takým hebkým, že len čo za vami zacvaknú dvere izby, zhadzuje lodičky a chcete sa tým kobercom brodiť bosá. Zaboriť sa doň ako do machu.

Presne taký tú, chvalabohu, majú, pretože sa môže ľahko stať, že si po vstupe do izby od úžasu jednoducho padnete na zadok. A vtedy je vždy lepšie pristáť do mäkkého. Áno, o výhľade som už hovorila, lenže kým ho neuvidíte na vlastné oči, neuveríte. Hrad, malebné malostranské strechy a uličky, ale aj Karlov most bez turistov, ktorí (v čase pobytu v hoteli, pozn. red.) zostali vonku za hranicami, ako by všetky tieto veci zrazu patrili len vám. Stačí natiahnuť ruku a dotknúť sa.

Ako sa otvára Európa? Slovensko v sobotu zrušilo
posledné kontroly na vnútorných hraniciach

Žiadny iný hotel v Prahe taký výhľad nemá, a keď ho vidíte na vlastné oči, okamžite pochopíte, prečo si Madonna, Sean Connery, Lionel Messi a zástupy prezidentov ako svoju pražskú základňu vyberajú práve toto miesto.

Nemôžem si pomôcť a premýšľam, či tiež mali nutkanie rozbehnúť sa po apartmáne a začať počítať, koľko krokov treba, aby ho človek prešiel z jednej strany na druhú. Na konci vás skoro bolia nohy.

Foto: archív hotela Four Seasons

Lenže ten luxus tu nie je iba o nekonečnom priestore, na aký v hoteloch nie ste zvyknutí ani o kúpeľni vykladanej mramorom, ani o skriniach, do ktorých vojdete a môžete sa v nich prechádzať. Aj keď všetko to tu, samozrejme, majú.

Tajomstvo dovolenky vo vlastnom meste – áno, za posledné dva týždne privítali vo Four Seasons skutočne najviac hostí z Prahy – je zakliate už v tom slove. Dovoliť si. Pustiť všetky bežné starosti dole po prúde Vltavy, nechať penu dní plynúť a prepnúť do režimu „nič nemusím“, ktorý normálne zažívate v Benátkach, na Manhattane alebo na Bali. Ale nájdete to aj tu, v centre Prahy.

Stačí skočiť šípku do postele a váľať sa v hodvábnych perinách, z ktorých sa vám ráno ani nebude chcieť vstať. Najlepšie na tom je, že nemusíte. Pretože vy máte dovolenku, a okrem toho sú tu aj raňajky do postele.

Reklama

Svoje robí, samozrejme, aj pocit, že dnes ste tou hollywoodskou hviezdou vy. K hosťom sa tu jednoducho vedia správať, obklopia vás aurou starostlivosti, pozornosti a vedomia, že nič nie je nemožné. Že vám splnia každé želanie, či už spíte v izbe za 3750 eur, alebo v tej 10-krát lacnejšej.

A to je odpoveď na otázku, prečo by ste mali ísť na dovolenku k Vltave a spať v najdrahšom hoteli Česka. Pretože teraz, práve teraz, je to „za babku“.

Foto: archív hotela Four Seasons

Ak ešte nie ste pripravení dať na noc v hoteli toľko ako za ojazdené auto, skoro totožný výhľad nájdete aj v ďalších prémiových izbách a apartmánoch, ktoré vo Four Seasons v limitovanej akcii ponúkajú za zlomok pôvodnej ceny.

Verejne to hotel nikde neinzeruje, ale keď do Four Seasons zavoláte, dozviete sa, že do konca júla môžete bývať v izbe s výhľadom na rieku a Hrad za 230 eur. A v apartmáne s rozlohou 70 štvorcových metrov s rovnakou panorámou za 330 eur. Bežná cena pred krízou? Dvetisíc.

Veľkorysá zľava navyše nie je jediné, čím chce hotel nalákať domácich hostí. Začína sa to drinkom na privítanie na terase a končí sa neskorým check-outom. K tomu poukaz do jednej z troch hotelových reštaurácií, 30-percentná zľava na procedúry v miestnom AVA spa a možnosť ubytovať deti do 12 rokov zadarmo.

To všetko je súčasť balíka, ktorému tu hovoria Praha na dlani.

Ale viete čo? Nechajte deti doma. Dajte ich babičke a užite si to tu sami. Buďte tentoraz sebci, je to občas šialene oslobodzujúce – a tu navyše úplne beztrestné. Ponorte sa do hotelového bazéna, ktorý tu v dobe koronavírusu budete mať len sami pre seba, a nechajte sa masírovať bublinami aj pocitom blaha.

V Cotto Crude, tej väčšej hotelovej reštaurácii, potom večer začnite vajcom Onsen s hríbikmi a čiernou hľuzovkou a ako hlavný chod si dajte lahodné mliečne teľacie. Ak fandíte skôr ázijskému fusion, nadchne vás pop-up na strešnej terase, s piatimi stolíkmi je tunajšia večera príjemne intímnou záležitosťou.

Takto chutí la dolce vita – da Praga. Ultimátny „staycation“, ultimátny reštart mozgu po dvoch mesiacoch v karanténe, ultimátne šťastie s jediným háčikom.

Že sa vám odtiaľ nebude chcieť domov.

Autorka textu Kristýna Tmejová je redaktorka Forbes Česko.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?