23. júna 2020

Po pandémii koronavírusu sa postupne uvoľňujú aj podmienky pre lietanie. Prvý let v ére rúšok a dezinfekcie môže byť zvláštny zážitok. Pripomeňme si však pred začiatkom letnej sezóny ešte raz “starú éru,” keď nervozita z lietania mala trochu iné príčiny. Tu je sedem letísk, na ktoré sa obávali lietať aj skúsení pasažieri.

Aj tí, ktorí cestujú lietadlami často, majú možno strach z pristátí v zlých poveternostných podmienkach, napríklad za bočného vetra. Niektoré letiská však pasažierom rozrušia nervy za každého počasia. Hoci niektorí dobrodruhovia môžu tento zoznam vnímať ako tie “najzaujímavejšie letiská,” na ktorých sa oplatí pristáť. Všetko závisí od toho, ako veľmi sa bojíte lietania.

Niektoré z týchto letísk sú obklopené hornatým terénom, iné majú zase krátku vzletovú a pristávaciu dráhu, či sú obkolesené vodnou plochou.  

Lukla, Tenzing-Hillary Airport, Nepál

Tenzing-Hillary Airport, tiež známe ako Lukla Airport, je pravdepodobne najznámejším na zozname “strašidelných” letísk. Pristávanie v tejto lokalite je dlhodobo považované za jedno z najnáročnejších.

Reklama

Rebríček pre svetobežníkov: Toto je 10 najlepších letísk na svete. Na špicu sa dostal Katar

Nadmorská výška takmer 2 900 metrov, rapídne sa meniace poveternostné podmienky v himalájskych horách, nerovný povrch, krátka dĺžka a sklon vzletovej a pristávacej dráhy, ktorá ma na jednom konci stenu a na druhom sa končí prudkým prepadom do údolia.

To sú len niektoré desivé faktory, ktoré sa spájajú s jedným z najvyššie položených letísk na svete.  

Princess Juliana International Airport, St. Maarten, Holandské karibské ostrovy

Ďalšie letisko na zozname je známe z fotografií, na ktorých veľké lietadlá typu Boeing 747 počas pristávania tesne preletia ponad pláž Maho, aby mohli čo najviac využiť krátku pristávaciu dráhu. Tá meria iba zhruba 2 300 metrov.  

Cristiano Ronaldo Airport, Madeira, Portugalsko

Iba nedávno premenovanému letisku Madeira Airport komplikuje fungovanie silný bočný vietor, ktorý spôsobuje jeho poloha v Atlantickom oceáne. Vzletová a pristávacia dráha siaha až do vody. O videá lietadiel, ktoré bojujú s vetrom či musia prerušiť pristávací manéver, nie je núdza.  

Ronald Reagan Washington National Airport, Washington, USA

Odlet alebo pristávanie na tomto letisku je skutočne vizuálne pôsobivé, ale nervózni cestujúci by neraz zaborili nechty do opierok. Umiestnenie letiska Ronald Reagan Washington National Airport v meste si vyžaduje, aby piloti leteli nízko na niektorými významnými pamiatkami.

Jedlo na letisku môže byť zážitok: Tu je rebríček tých najlepších

Zároveň sa musia vyhnúť vysokým a strategicky dôležitým budovám, vrátane Pentagonu či Bieleho domu. Podobne pri odlete sa už po pár sekundách vo vzduchu musia lietadlá ostro otočiť, aby sa vyhli pamätníku Washington Monument a Bielemu domu.  

Barra Airport, Škótsko

Ide pravdepodobne o najunikátnejšie „letisko“ v tomto zozname. Pokiaľ ho takto vôbec môžeme označiť. Lietadlá v tejto lokalite totiž pristávajú priamo na pláži a keď nastane príliv, pristávacia dráha sa stráca pod vodou.

Na Barra Airport sú k dispozícii tri dráhy, označené drevenými stĺpikmi pozdĺž pláže. Keď je nízka viditeľnosť, dodatočné osvetlenie poskytujú svetlomety automobilov.  

Paro Airport, Bhután

Len menej než 20 pilotov má potrebnú kvalifikáciu na to, aby mohli odlietať a pristávať na jedinom bhutánskom letisku. Paro Airport je jedným z mála letísk, kde (bol som toho svedkom) po pristátí naozaj všetci cestujúci tlieskajú.

Keď sa lietadlá približujú k himalájskym horám, vyzerá to, akoby sa špičkou krídla dotýkali vrcholov. Lety do tejto lokality sa dajú prirovnať k jazde na horskej dráhe.

Reklama

Matekane Airport, Lesotho

Toto letisko je skôr iba pristávací pás. Väčšinou sa využíva na prepravu zdravotníckych a charitatívnych pracovníkov. Je v nadmorskej výške necelých 2 300 metrov a jeho krátka odletová dráha sa končí prudkým zrázom do horskej rokliny.  

Prispievateľ James Asquith píše pre Forbes.com o cestovaní. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk