27. októbra 2020

Prečo nie top 10? Jedenástka sa na rozdiel od desiatky končí pozitívne – jednotkou. A ak sú v čísle dve, tak je to aj „so zárukou“, uvádza svoj výber pre Forbes Rastislav Šuták, účastník someliérskych majstrovstiev sveta a majstrovstiev Európy, someliér spoločnosti Corner & Co.

Vybrať najlepšie vína zo Slovenska nie je ľahká úloha najmä preto, že výber vždy vychádza zo subjektívneho posudzovania vín. Skomplikovať (alebo aj zjednodušiť ) sa to dá, ak si človek určí priority alebo kritériá, ktorým by mal výber podliehať.

Podľa čoho vyberám vína

Moje kritéria som zhrnul do abecedy potenciálneho znalca (nie snoba!).

A. Trpezlivosť alebo rozvaha. V kvalitných vínach sa dá poznať trpezlivosť, nanešťastie aj uponáhľanosť vinára. Najlepšie vína prídu časom, keď je na ne ich autor, ako aj vinohrad pripravený. Chýbajúcou rozvahou si vinár môže všetko pokaziť.

B. Odvaha. Znie podobne ako rozvaha… Odvážny (nie arogantný) vinár vie viac načúvať vinohradu, teda prírode. Opakom je vinár – alibista. Alibizmus je v spojení s vínom chybou. Odvahou môže byť aj vzoprenie sa zaužívaným postupom.

Reklama

C. X Faktor. Zahŕňa spektrum viacerých vplyvov. Môže to byť jedinečnosť oblasti, kde vína vznikajú. Moderný prístup, ktorý víno nemanipuluje, ale vyzdvihuje. Charakterové vlastnosti autorov vín a ich ročníkov. Dokonca aj posadnutosť niektorými vínami alebo moment prekvapenia, ale vždy len na základe kvality.

400-ročné vinárstvo vylepšuje chuť vína na mori.
Práve sa v Karibiku hojdá na vlnách

D. Životné prostredie. V tomto roku sa stalo aj vo víne najpopulárnejším faktorom, azda z pohľadu prísunu vitamínov. Môj pohľad na posudzovanie vín priraďuje toto písmeno k vínam, ktoré majú v rodnom liste termín – BIO.

Neoficiálnym piatym kritériom môže byť pomer cena/kvalita, ale, ruku na srdce, rebríček ATP v tenise neberie ohľad na to, s akou raketou alebo teniskami sa dá vyhrať.

Môj výber nereflektuje poradie kvality vín, ale poradie ich podávania.

Začína sa s bublinkami

1. Hacaj, Classique Sekt Brut, Malokarpatská oblasť

Rodinná manufaktúra typu „hand made“ na výrobu sektov v Pezinku, ktorá vyrába svoje vína v mieste pôvodu. Všetky vína sa vyrábajú klasickou metódou sekundárnej fermentácie priamo vo fľaši. Základný sekt je ukážkou citlivého prepojenia troch tradičných odrôd: Rizling rýnsky, Rizling vlašský a Veltlínske zelené.

Jeho malokarpatský rukopis a klasický prejav ponúka viac než afektované „candyseccá“, ktoré sa tvária drahšie, než ako chutia. Skvelé víno ku grilovanej husacej pečeni. Kritérium A.

Ján Hacaj. Foto: Miro Nôta

Biele: od slovenského Chablis po deväťročný rizling

2. Natural Domin a Kušický, Chardonnay 2015, Stredoslovenská oblasť

Slovenské Chardonnay nepatrí medzi premiantov v predaji, ale ušľachtilosť pôvodu tejto odrody s jej senzorickým potenciálom nedáva príliš možností na ústup. Hon Katovka bol prvý u nás certifikovaný BIO vinohrad.

Jeho lokalita a nadmorská výška vyzdvihuje expresívny a zároveň nenásilný charakter s vitalitou v dochuti pripomínajúcu pravý breh Chablis. Ročník 2015 je nadčasovým vínom a vzhľadom na posledný ročník Chardonnay z tohto vinohradu aj zberateľskou akvizíciou. Kritérium D.

3. Château Belá, Veltlínske zelené 2017, Južnoslovenská oblasť

Prekvapenie? A prečo nie Rizling? Z môjho subjektívneho pohľadu je Veltlín od Miroslava Petrecha na tej istej úrovni ako Rizling, ale ako som spomínal v kritériách, pri tomto víne funguje aj moment prekvapenia.

Komplexné a prepracované víno s veľkolepým finále ako v partitúre. Mikroklimatické podmienky v Belej v kombinácii s potenciálom odrody prinášajú pôžitok z nádherného vína, ktoré by sa nestratilo ani v konkurencii s rakúskym Smaragdom. TOP Grüner Veltliner. Kritérium C.

V roku 2012 navštívil Forbes Chateau Belá. Foto: Petra Lajdová

4. Vinárstvo Rariga, Silvánske zelené 2017, Malokarpatská oblasť

V čase zvláštneho vyzdvihovania vín novošľachtencov a dokonca aj hybridov, pôsobí degustácia Silvánu ako balzam na dušu. Rarigove víno chutí kompaktne a vierohodne. Napriek plnému telu harmonizuje zmysly s krémovou textúrou, perfektne dávkovanou kyselinkou a prirodzenou sviežosťou.

Tá má pôvod v ročníku a vo vinohrade Šimle. Napokon aj v inteligentnom zázemí jeho autorov, ktorých cieľom nie je zaujať, ale vyzdvihnúť. Dokonalé víno k cibuľovo slaninovému koláču. Kritérium C.

Reklama

5. Fundus Regius, Rizling rýnsky 2011, Jacíkova vinica, Východoslovenská oblasť

Rizling rýnsky je naša najlepšia biela odroda a jedno z mála slovenských vín schopných konkurovať hodnotným vínam zo zahraničia. Ročník 2011 prichádza na trh v novej fľaši a pri pohľade na zástupy ročných rizlingov, čakajúcich na medaily v koštovkách, je zázrakom, že toto víno ešte existuje v predaji.

Jeho autorom bol dnes už nebohý Ján Regenda, človek s víziou vytvoriť vína a vinárstvo v jednom z najkrajších kútov Slovenska – Priekope pri Sobranciach. O tom, že to je veľké víno, niet pochýb, dokonca aj s priestorom na vyzrievanie. Kritérium C.

Najdrahšie slovenské víno?
Jedno de facto neexistuje, ale máme prehľad tých najexkluzívnejších

Oranžové a tokajské samorodné

6. Kasnyik, Orange Tramín 2018, Južnoslovenská oblasť

Môj výber nemôže byť bez Tramínu. Fascinujúca odroda so senzorickým prejavom ako encyklopédia. Jej význam z pohľadu pestovania je aj v spojitosti s naším územím historický. Vína bez zbytočných zásahov či manipulácie patria medzi najdrahšie a najlepšie aj vo svete.

Kasnyikovci uplatňujú svoju filozofiu prostredníctvom svojich vín, neprispôsobujú sa nám, prispôsobiť sa musíme my. Toto skvelé víno navyše búra mýtus o tom, že víno by malo byť číre. Kritérium B.

7. Ostrožovič Tokajské samorodné suché 2008

Tokajská vinohradnícka oblasť je jediná oblasť (spolu so Skalickým rubínom) s presne definovanými podmienkami pre pestovanie viniča a výrobu vín. Takto vznikajú veľké vína v Burgundsku alebo Bordeaux. Samorodné suché je podceňované víno, lebo vzniká z hrozna s nižšou koncentráciou cibéb (hrozienok).

Napriek tomu je nula osmička od Ostrožovičovcov geniálne víno. Ak máte radi Sherry ako ja, budete nadšení z klasickej oxidatívnej vône sušenej marhule, karamelu a lesného medu. Brilantné a prirodzené v chuti s vývojom jemných nuáns a textúry. Aj keď sa významom nedá porovnávať s Tokajskými výbermi, moja radosť z tohto vína môže byť rovnaká. Kritérium C.

Jaromíra a Jaroslav Ostrožovičovci. Foto: archív respondenta

Červené zo Slovenska

8. PD Mojmírovce, Frankovka modrá Quercus FM 44 2015, Nitrianska oblasť

Frankovka je naša najlepšia modrá odroda. Najdrahšia na svete pochádza z Rakúska a alokovať si ju treba rok – dva vopred. Pre každého someliéra je podávať takéto víno poctou a pýchou zároveň. Jeho autorom je vinohrad Predná hora a enológ Juraj Majšík.

Názov vína pripomínajúci rozhlasovú frekvenciu odkazuje na počet týždňov, ktoré strávila Frankovka v dubových sudoch. Vyrobených bolo 1 332 fliaš a v súčasnosti je ich k dispozícii pár desiatok. Štýlové a nesmierne elegantné víno s dávkou ušľachtilosti. Kritérium C.

9. Karpatská Perla, 4 Živly 2015, červené, Malokarpatská oblasť

Pri otázke na najlepší slovenský Pinot Noir odpovedám s úsmevom a nadhľadom – 4 Živly. Pinot Noir dopĺňa v tomto víne Cabernet Sauvignon, André a Alibernet. Všetky zo Suchého vrchu. Od roku 2007 je to precízne vyrobené víno, ktoré dokáže krásne vyzrievať.

Namiesto sily využíva šarm a eleganciu. Disponuje charakterom a vzácnym „cool climate“ prejavom. Na otázky neodpovedá ihneď, ako mnohé prvoplánové vína, ale s odstupom času, pokojne a s rozvahou. K teľacím líčkam na zelenine s hráškovým pyré chutí dokonale. Kritérium A.

10. Pavelka, Paves, červené, Malokarpatská oblasť

Bez preháňania by sa dalo povedať, že Paves je inštitúcia. V našich klimatických podmienkach je červené víno na báze Cabernetu aj s potenciálom vyzrievania takmer rozprávkou. Omyl!

Od roku 1999, keď vznikol prvý ročník Pavesu, sa každý dobrý someliér môže oprieť o víno, ktorého prejav sa v závislosti od ročníkov mení, ale nikdy nepodlezie svoj štandard. Tí, ktorí mali možnosť v súčasnosti ochutnať napríklad ročníky 2004, 2007 či 2009 zisťujú, že kvalitné červené potrebuje čas. Takže jednoznačne kritérium A.

Milan Pavelka, Michal Pavelka
Milan Pavelka so synom Michalom. Foto: archív Pavelka

Sladká bodka

11. Žitavské vinice, Devín 65, 2015, Nitrianska oblasť

Náš najlepší novošľachtenec, ktorý vynikne najmä ako prírodne sladké víno. Vinárstvo Jozefa Teplana a Tomáša Strelingera sídli v malom, takmer rozprávkovom domčeku v Úľanoch nad Žitavou. Napriek emancipačnému prechodu filozofie vinárstva z prírodne sladkých vín k suchým, sa podobné vína ako toto nevyskytujú často.

Dych vyrážajúcich 590 gramov zvyškového cukru sa opiera o prirodzenú koncentráciu a štruktúru, dokreslenú jemnou aciditou. Harmónia vína je zachytená aj s prispením lokality vinohradov v blízkom Černíku. Aplikujte po kvapkách k meditácii alebo k Dvořákovým sláčikovým kvartetám. Kritérium C.

Viac o Žitavských viniciach, ako aj ďalších spomenutých vinárstvach, sa dozviete na blogu WinePlanet.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?