18. júna 2019

Ktoré naše vinárstva produkujú slovenský high-end, teda „luxus vo fľaši“? A aké vína túto kategóriu u nás vlastne tvoria? Ak neviete, čítajte. 

V apríli sme písali o novom najdrahšom víne sveta, burgundskom Musigny Grand Cru od Domaine Leroy, ktoré (načas) predbehlo v priemernej cene dlhoročnú jednotku Romanée-Conti Grand Cru. Je však možné identifikovať aj najdrahšie slovenské víno?

V skratke: naozaj korektným spôsobom sa to nedá.

Zostaviť rebríček najdrahších slovenských vín je prakticky nemožné. Chýba rešpektovaný zdroj údajov o trhu, aj (okrem Tokaja) regióny, vďaka ktorým by sa ustálili cenové hladiny prepojené s kvalitou vín. Cenotvorba má tak na Slovensku prvky systému „pokus–omyl.“

V praxi je tiež nemožné overiť dostupnosť, a tým aj „skutočnú“ cenu mnohých vín, ktoré „akože nájdete“ na internete. Typicky ide o vína, ktoré získajú prestížnejšie ocenenie v zahraničí a cena vyletí strmo hore a až v nasledujúcich rokoch sa vráti do reality.

Reklama

V júnovom vydaní magazínu Forbes sme však priniesli prehľad desiatich vín, ktoré patria medzi tie najdrahšie u nás. Zakladá sa na sledovaní cien od roku 2017 vo viac ako desiatich vinotékach. Zohľadňovali sme aj tradíciu a počet takýchto vín, ktoré vinárstva vyrobili. Limitované série a rôzne „jednorazové“ vína sme nezaraďovali, ide o vína, ktoré by sa mali dať reálne aj kúpiť.

Zrejme najvyšší počet rôznych mimoriadne drahých vín na Slovensku vyrobilo (hoci v minimálnom objeme produkcie) mikrovinárstvo Žitavské vinice. Stvorilo asi desiatku dezertných vín s cenou v prepočte na 0,75 litra okolo sto eur. Aktuálne je v predaji napríklad Veltlínske zelené 46, ročník 2011. Fľaštička (dva decilitre) sa predáva za 35 eur. Víno, a celé vinárstvo, je dielom len dvoch ľudí, pestovateľa kvetín Jozefa Teplana a študenta Tomáša Strelingera. Medzi jeho ďalšie sladké zázraky patrili na tejto cenovej úrovni Chardonnay, Frankovka, Rizling rýnsky, ba aj Syrah.

„Prekrásna vôňa medu a tropického ovocia, elegantný nádych karamelu a korenia,“ opísal ich veltlín 2011 someliér Corner SK Rastislav Šuták. „Delikátna chuť, bohatá, vrstevnatá, vynárajú sa vzácne vnemy – zelený čaj, vianočné pečivo, krásna aróma marcipánu. Postaviť vinárstvo na špičkových sladkých vínach v štýle, trošku to preženieme, pripomínajúcom rakúsku ikonu Aloisa Krachera, to je skutočný unikát. Také vína sa predávajú v homeopatických množstvách a pijú po kvapkách.“

Dezertné vína vyrábajú Žitavské vinice dodnes, portfólio však viac nasmerovali na suché. So sladkými trochu predbehli dobu: zákazníci ani gastronómia neboli pripravení.

Na východ

Opak ich „vin de garage“ prístupu (vína vznikajú v maličkom dedinskom domčeku v Úľanoch nad Žitavou), je Tokaj s jeho kráľovsko-cisárskou tradíciou. V prehľade ho reprezentuje Tokajská výberová esencia 2000 od vinárstva J & J Ostrožovič (69 eur za 0,375l), o ktorej sme písali minulý rok, keď získala v Paríži titul šampióna na Vinalies.

Najdrahším slovenským červeným vínom, s cenou dlhodobo nad 50 eurami (na 0,75 litra) , je už takmer 13-ročná legenda: Frankovka modrá vinárstva Fundus Regius z dedinky Priekopa na okraji okresu Sobrance.

Vinárstvo založil v roku 2003 docent matematiky na dôchodku Ján Regenda. Vyrobilo až dva unikáty: popri frankovke aj už 11-ročný (zriedkavý vek aj na biele Bordeaux) suchý Sauvignon, cenovo neskutočne podhodnotený pri zhruba 13 eurách.

Hlbokú, koncentrovanú Frankovku modrú 2006, bobuľový výber, zvykol Rastislav Šuták približovať prirovnaniami ako šípky, likér, marcipán či rašelinová škótska whisky. „Živelná a pritom pokorná frankovka, presne ako bol pán Regenda,“ povedal o už takmer 13-ročnom víne po nedávnej degustácii najlepších vín Slovenska. „Ján Regenda patril medzi prvých našich vinárov, ktorí verili potenciálu svojich vín vo vzťahu k ich cene. Tá nelietala hore-dole ako pri mnohých iných, síce kvalitných, ale často nadhodnotených vínach.“

Dozrievajúca Frankovka modrá, najdôležitejšia modrá odroda na Slovensku. Foto: SITA

Someliér upozorňuje, že senzorická hodnota viacerých pozoruhodných našich vín zodpovedá po vyzrievaní aktuálnej cene, nie pôvodnej, s ktorou išli na trh. Tá bola často nadsadená a nezodpovedala kvalite. „Ceny frankovky, ale aj Cabernetu Sauvignon 2009 od Fundus Regius (35 eur za 0,75l) výborne demonštrujú cenový aj senzorický potenciál vín. Paralela platí aj pri vínach zo Chateau Belá alebo Karpatskej Perly.“

Prvý high-end?

Status „najdrahšieho vína Slovenska“ sa zrejme po prvý raz objavil v súvislosti s Rizlingom rýnskym 2002 od Vinohradníckej spoločnosti Modra. Po tom, čo víno o rok získalo titul šampióna výstavy v Ľubľane, sa cena fľaše znásobila – až niekam medzi 1 500 – 2 000 korún. Už o pár rokov však vyšli aj recenzie, mylne konštatujúce, že víno je za zenitom, či dokonca nevhodné na pitie.

„Dnes, po 17 rokoch, je pritom možno ešte lepšie ako kedysi, ale musíte ho degustovať priamo z archívu vinárstva (dnes Chateau Modra, pozn. red.) a nie pochybných archívov. Bohatá vôňa s terciárnym charakterom, nakladaná citrusová kôra, lúčny med, jemný kerozínový tón,“ opísal ho Rastislav Šuták na stránke Wineplanet, e-shopu Corner SK.

 

Diplom prvého svetového šampióna zo Slovenska, modranského rizlingu z ročníka 2002. Foto: TASR

Na začiatku storočia sa na Slovensku vyprofilovala aj skutočná rizlingová ikona – už spomínané Chateau Belá. Spolupráca nemeckého rizlingového mága Egona Müllera a skúseného slovenského vinohradníka Miroslava Petrecha vyústila v prvé slovenské víno, ktoré sa stalo „svetovým“ – „pápež kritikov“ Robert Parker ohodnotil ročník 2001 na bezprecedentných 94 bodov. Viaceré vína Chateau Belá sa neskôr predávali „po známosti“ za tisíc a viac korún či stovky eur.

Niekde na hranici takejto „podpultovosti“ je aj matematicky najdrahšie víno nášho prehľadu – sladký Rizling rýnsky Mojmírovce, hrozienkový výber 2006 od Vína Mrva & Stanko. Posledné exempláre sa predávajú po 46 eur za 0,2l.

Do prehľadu sa dostalo aj vinárstvo zamerané na šumivé vína, čiže sekty. Bratia Hacajovci ich vyrábajú v Pezinku už viac ako dve desaťročia. Ich najdrahšie „Cuvée de prestige“, takzvaný pestovateľský sekt, stojí okolo 39 eur.

Reklama

Chybná cenotvorba

Do svojho nedávneho výberu najlepších slovenských vín však Rastislav Šuták zaradil o polovicu lacnejšie Chardonnay extra brut 2016 za „iba“ 17 eur. Čisté, elegantné slovenské šumivé víno. „Hodnota vín podľa mňa spočíva v správnom cenovom odhade,“ vysvetľuje someliér. „Z toho sa odvíja aj potenciálna úspešnosť predaja. Žiaľ aj súčasné ceny Fundus Regius nezodpovedajú ich vysokej kvalite a čiastočne odsúvajú tieto vína k sivému priemeru. V súčasnosti je na slovenskom trhu tento parameter absolútne nepochopený. Veľa priemerných vín v ťažkých či inak výrazných fľašiach je nadhodnotených, množstvo unikátnych je pod cenou. Nezdravému trendu nahráva aj neexistujúce nezávislé hodnotenie vín, ktoré by bolo spojené s osvetou.“

Dobrým príkladom pochopenia vlastných vín a aj zdravej cenovej politiky, dodáva someliér, môže byť susedné Rakúsko. Akú teda ponúka referenciu? Najdrahšie suché rakúske vína (okrem najslávnejších vín od mien ako Kracher, F.X. Pichler či Schloss Halbturn) siahajú nad 70 eur, tak rizlingy ako aj frankovky. To je o čosi vyššie, ako bola cena frankovky od Jána Regendu ešte pred pár rokmi. „Keď ju v Bratislave ochutnával slávny rakúsky vinár Roland Velich, potvrdil, že ide o unikát aj v kontexte rakúskych frankoviek. Pravdepodobne je to aj vďaka špecifickému klonu viniča. Žiaľ, tento vinohrad už neexistuje a ďalšieho ročníka sa nedočkáme,“ uzatvára Rastislav Šuták.

HLAVNÉ FOTO: Pivnice v najprestížnejšej slovenskej vinárskej lokalite,  Veľkej Tŕni na Tokaji.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk