11. júla 2019

Je tu opäť júl, mesiac konania najslávnejšieho cyklistického preteku na svete a cyklistikou žije vďaka Petrovi Saganovi aj celé Slovensko. Čím však v súčasnosti žije niekdajší „boss“ pelotónu Lance Armstrong?

Po prevalení škandálu s dopingom bol pozbavený všetkých 7. víťazstiev, vláčil sa po súdoch s bývalými sponzormi, vládou a antidopingovou agentúrou a musel sa stiahnuť z oficiálnej cyklistiky. Súdne procesy zväčša ukončil mimosúdnymi dohodami a dnes sa venuje podnikaniu a investíciám. Pred úplným krachom a finančnou katastrofou mala Armstronga a jeho rodinu zachrániť investícia vo výške 100-tisíc dolárov z roku 2009 do Uberu.

Z bicykla k šitiu. Bratia Velitsovci vyrábajú cyklo oblečenie, ktoré dobýva svet

V čase veľkých pretekov má Armstrong svoju podcastovú reláciu The Move, kde spolu s Georgeom Hincapiem a inými bývalými cyklistami komentujú jednotlivé etapy Tour de France, Vuelty či Giro d’ Italia. Popri tom však Armstrong rozbehol niekoľko startupov, ktoré sa všetky točia okolo športu, športovcov a aktívnych ľudí. Ešte v časoch svojho aktívneho profesionálneho cykloživota bol Armstrong vlastníkom malého podielu v značke TREK a neskôr si zriadil malý obchod a servis bicyklov Mellow Johnny’s. Potom sa však odhodlal na väčšie kroky a založil značku WEDU, pod ktorou je zastrešených hneď niekoľko aktivít – oblečenie pre cyklistiku a vytrvalostné športy, ale aj organizovanie športových vytrvalostných podujatí.

Čo bude Next?

V roku 2018 Armstrong spolu s finančníkom a aktívnym športovcom Lionelom Conacherom zakladá spoločnosť Next Ventures, ktorá má zámer investovať do športu, fitness podnikov, stravovania a wellnessu. Oboch zakladateľov spája niekoľko spoločných čŕt a zážitkov. Conacherov dedo bol populárny kanadský športovec a poslanec, Conacher sám aktívne športuje a do kontaktu s Armstrongom sa dostal cez priateľa, ktorý žiaľ podľahol rakovine. Ten mal pri svojom lôžku plagát s podpisom a osobným venovaním od Armstronga, ktorý takto podporuje už dlhé roky pacientov s touto diagnózou. Neskôr sa Armstrong chcel s Conacherom poradiť o podnikaní a výsledkom je ich spoločný biznis. Do portfólia Next Ventures zatiaľ patria firmy Powerdot, Oura, SPAR!, Scorched Ice a AMP Human.

Všetko sa točí okolo športu a zdravého štýlu

Powerdot sa zaoberá výrobou a predajom prístrojov na elektrostimuláciu svalstva za účelom regenerácie po športových výkonoch či zraneniach. Jednoducho si s mobilom prepojíte zariadenie Powerdot, priložíte napríklad na lýtka a aplikácia sa postará o vysielanie elektrických impulzov do svalov. Cena jednej súpravy na dve končatiny je 349 dolárov. Oura sú prstene, ktoré slúžia na monitorovanie telesnej aktivity a kvality spánku. Žiadne náramky, žiadne hodinky, len prsteň nadupaný mikroelektronikou a prepojený so smartfónom. AMP Human dodáva na trh špeciálne emulzie PR Lotion na rýchlu regeneráciu po športových výkonoch, ktoré pomáhajú redukovať obsah kyseliny mliečnej v svaloch a tým pomáhajú pri svalovej horúčke. Zázračnou látkou používanou v PR Lotion je sóda bikarbóna, ktorú zrejme každý z nás pozná.

Lance Armstrong. Foto: SITA/AP

Na prvý pohľad sú to banality, no zvyšujúci sa počet aktívne žijúcich spotrebiteľov pre väčšinu produktov sľubuje zaujímavé tempá rastu. Veď inak by Next Ventures zrejme nepresvedčil investorov, ktorí doposiaľ do firmy vložili 24,5 milióna dolárov. Zámerom je vyzbierať celkovo 75 miliónov, ktoré budú použité na ďalšie projekty a rozvoj. Ako hovorí Armstrong, nie každý potenciálny investor je ochotný sa spojiť s takým kontroverzným menom, ako je on, no mnohí na jeho minulosť nekladú až taký dôraz.

Keď bolo Slovensko hokejová veľmoc: Veľká výstava dresov mapuje štyri desaťročia v NHL

Na palubu jeho venture capital fondu nastúpili aj bývalí športovci ako cyklista Dylan Casey či hokejová osobnosť a šesťnásobný víťaz Stanley Cupu Mark Messier. Hokej bude zrejme ďalším odvetvím, do ktorého bude Next Ventures vstupovať, pretože jeden z podnikov v portfóliu je Scorch Ice. Firma chce na trh priniesť takzvané inertiálne senzory, ktoré budú v reálnom čase merať parametre tela a pohybu hráča. Budú tak pomáhať vylepšovať techniku korčuľovania či fyzickú výdrž hokejistov.

Armstrong hovorí, že jeho prednosťou a prínosom do biznisu je schopnosť rozoznať v ľuďoch vôľu víťaziť. Nielen vďaka jeho cyklistickej kariére, ale aj z jeho zážitkov pri boji s rakovinou. Tak zrejme kedysi rozpoznal aj potenciál Travisa Kalanicka z Uberu, ktorý sa však napokon tiež musel z aktívneho pôsobenia v jeho firme stiahnuť.

Hlavné foto: TASR/AP

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk