10. mája 2019

Od bratov Šťastných cez Pálffyho, Demitru, Cháru či Haláka až po Jaroša alebo Cehlárika: veľká zbierka dresov vyše päťdesiatich slovenských hokejistov, ktorí hrali v NHL a prispeli aj k identite Slovenska, presahuje rozmery bežnej športovej výstavy.

Už to bude 17 rokov, čo Slováci spomínajú, ako naši hokejisti vybojovali titul majstrov sveta. Fanúšikovia si pamätajú, „kde boli“, s kým zápasy pozerali, niektorí aj to, ako oslavovali. Rôznych úvah o tom, ako reprezentačné úspechy hokejistov na prelome tisícročí pomohli definovať národnú hrdosť či identitu Slovenska, sa už napísalo dosť.

V piatok vstúpi v Košiciach do majstrovstiev slovenský tím, ktorý s tými časmi spája už len veterán Ladislav Nagy. A jeho dnešní šéfovia, generálny manažér Miroslav Šatan, či asistent trénera Michal Handzuš.

Najdrahší tím? Na majstrovstvách ho zrejme budú mať Američania

Peknú nostalgiu však môžu slovenskí (ale pokojne aj kanadskí) fanúšikovia zažiť na výstave Slovenská stopa v NHL v bratislavskom klube Edison Park. Spolumajitelia Peter Koterec a Marcel Staroň zhromaždili zo súkromných zbierok dresy prakticky všetkých, až na minimálne výnimky, slovenských hviezd zo zámoria z rokov 1980 až 2019.

Ak úspechy Slovenska v Göteborgu či Petrohrade tešili najmä domácich fanúšikov, výkony Slovákov v NHL robili reklamu krajine aj v zahraničí. Dodnes na nich spomínajú, blogujú o nich a vlastnia ich dresy či aspoň podpisy tisícky fanúšikov nielen na Slovensku, ale najmä v Kanade a vlastne po celom hokejovom svete.

Dve najlepšie sezóny slovenských strelcov v dejinách NHL patria Petrovi Bondrovi vo Washingtone. V ročníkoch 1995 – 96 a 1997 – 98 nastrieľal po 52 gólov, dvakrát bol aj vôbec najlepším kanonierom ligy.
Dve najlepšie sezóny slovenských strelcov v dejinách NHL patria Petrovi Bondrovi vo Washingtone. V ročníkoch 1995 – 96 a 1997 – 98 nastrieľal po 52 gólov, dvakrát bol aj vôbec najlepším kanonierom ligy. FOTO: TASR/AP

Dresov je tu takmer sto a v tmavých, inak vyprázdnených priestoroch, sa záplava farieb dobre vyníma. Na úvod udrie do očí rovno najslávnejší hokejový klub sveta, ikonický dres Montrealu aj s nášivkou k výročiu 100 rokov Canadiens – klub je starší ako liga – a pri ňom aj podpísané betóny brankára Jaroslava Haláka.

Tie sú už z čias, keď hral v St. Louis, ale stále s drobným nápisom „fabriqué au Canada“. A vedľa aj ďalšie jeho dresy, moderný čierny aj tradičný modro-oranžový z rokov v NY Islanders. Betóny sú odreté, obité od pukov, na jednom z dresov škvrna, akoby od krvi.

Ako sa hľadajú talenty pre Rangers?

Čo na výstave vyčnieva? Napríklad poriadne odreté rukavice Petra Bondru či tri hokejky bratov Šťastných. Opticky trebárs aj retro bledomodrý dres Andreja Sekeru z jeho začiatkov v Buffale a určite aj dresy nebohého Pavla Demitru, umiestnené citlivo vedľa vitríny jeho kamaráta Mariána Hossu a naproti jeho patrónovi Petrovi Šťastnému. (A o poschodie nad nimi Marián Gáborík vrátane zábavného dresu s kanónom z Columbusu na hrudi).

Rok 2007: Radosť Mariána Gáboríka a Pavla Demitru v Minnesote.
Rok 2007: Radosť Mariána Gáboríka (vľavo) a Pavla Demitru v Minnesote. FOTO: SITA/AP

A to je len začiatok. Ak ste fanúšik, pripomeniete si tu všetky naše niekdajšie superhviezdy. Vlastne, toto je s istotou skupina na svete najpopulárnejších Slovákov vôbec. Je tu viacero dresov Hossu, Cháru, Višňovského, Bondru, nechýbajú Švehla, Zedník, Handzuš, Stümpel či Cíger. A popri nich všetky možné rarity, hneď na začiatku napríklad takí „Rangeri“ ako Igor Liba či Richard Lintner (toho reprezentuje dobový dres zo začiatku storočia s motívom sochy slobody).

Rok 2001: Opora Floridy Róbert Švehla uniká hviezde Toronta Matsovi Sundinovi.
Rok 2001: Opora Floridy Róbert Švehla uniká hviezde Toronta Matsovi Sundinovi. FOTO: TASR/AP

Občas sa nájde aj nejaká historická chyba, ako keď Florida vyhláskovala na hráčskej kartičke meno útočníka Podkonického ako „Andrei“. Vedľa kartičky vyniká exotický červeno-žltý dres s malým logom s prekríženou hokejkou, palmou a slnkom na nášivke na ramenách.

A ďalej a ďalej: cez oboch Petrovických, Róberta aj Ronalda, ukážky „certifikovaných“ pukov, ktorými padli rôzne pamätné góly, otlčené hokejky, občas nejakú tú prilbu až po viacero vyložene zábavných dresov z farmárskych tímov. Niektoré aj s našitými dobovými reklamami na hrudi, v NHL zakázanými. (Napríklad s trápnou hláškou sponzora Houston Aeros, hypotekárnej firmy Zeus – „Think mortgage – think Zeus“.)

Hokejový fanúšik vie na výstave stráviť aj pol dňa, ale vizuálna smršť štyroch desaťročí hokejovej módy, od klasiky po výstrelky, všetkých tých vedľajších a dobových log, farieb, lemov, nášiviek, filcov, šnúrok, pásiek na hokejky, nápisov na nich a iných detailov upúta snáď aj náhodne zablúdených návštevníkov. Ak na majstrovstvách sveta v Halifaxe v roku 2008 vystavovali Kanaďania ešte aj bábätkovské ponožky s hokejovými motívmi vtedy len 20-ročného Sidneyho Crosbyho, pôsobilo to trošku vyšinuto. Toto je ale niečo iné: v podstate slovenská individuálna sieň slávy, doplnená občas na štýl panoptika kuriozít.

Nadčasové Chicago a Detroit, ikony športového dizajnu všetkých čias, a k nim trebárs rozzúrený sob z farmárskej Manitoby, či smutný „macko Pú“, ako prezývali svojráznu verziu dresu Bostonu v 90. rokoch. Alebo lahôdkový starý „Satanov“ dres z Buffala v červenej verzii a o kúsok vedľa absurdný „psychedelický kojot“ z Phoenixu na prelome storočí.

Miroslav Šatan z éry v Buffale, dva mesiace pred tým, ako sa stal majstrom sveta.
Miroslav Šatan z éry v Buffale, dva mesiace pred tým, ako sa stal majstrom sveta. FOTO: TASR/AP

Na koniec si nechajte bratov Šťastných (vedľa sú aj Ihnačákovci). Aj keď sa v televízii nedali sledovať, z krásnych dresov Quebecu, aj po 40 rokoch stále nebesky modrých len s písmenami už časom ošúpanými, a z heraldicky dokonalých francúzskych ľalií rozosiatych po drese s výrazným červeným logom, prezývaným „hokejové iglu“, dodnes sála niečo, pred čím má rešpekt celá Kanada.

Peter Šťastný počas spomienkového zápasu v roku 2010, keď Quebec City viedlo jednu zo svojich neúspešných kampaní za návrat NHL do Quebecu.
Peter Šťastný počas spomienkového zápasu v roku 2010, keď Quebec City viedlo jednu zo svojich neúspešných kampaní za návrat NHL do Quebecu. FOTO: TASR/AP

(A len nakoniec, ak by ste náhodou pri návšteve výstavy prehliadli „kikirikí“ dres, v ktorom pred vyše 20 rokmi odštartoval kariéru v Islanders Zdeno Chára, vráťte sa. Už len kvôli tým smiešnym vlnovkám, ktoré pripomínajú, že v 90. rokoch vyzerala móda dosť divne aj v New Yorku.)

HLAVNÉ FOTO: Rok 2000: slovenskí králi z Los Angeles, Ľubomír Višňovský, jasajúci Žigmund Pálffy a skrytý Jozef Stümpel, sa radujú z gólu do siete legendárneho Patricka Roya. Okrem kapitána Colorada Joea Sakica smúti vzadu aj ďalšia legenda Adam Foote. FOTO: TASR.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk