9. novembra 2018

Ján Gajdošík pracuje na pozícii hokejového skauta pre New York Rangers vyše dvadsatich rokov a bol pri tom, keď tím v roku 1994 získal Stanley Cup. Draftoval najlepšieho brankára v histórii klubu Henrika Lundqvista a pomohol aj mladému Gáboríkovi, Hossovi či Chárovi, pričom posledný uvedený má papier s jeho radami odložený dodnes. Ján Gajdošík pre Forbes porozprával o práci hokejového skauta aj o distribúcii našich vín do severských krajín, ktorej sa venuje vo voľnom čase.

Jána Gajdošíka očaril svet hokeja už v mladom veku, keď aktívne hrával na pozícii brankára. Keď potom musel pre zranenie s hokejom skončiť, začal hľadať spôsob, ako v tejto oblasti zotrvať. „Sledoval som mladých hráčov a bavilo ma odhadovať ich potenciál. Časom som sa utvrdil, že mám odhad, a tak som sa pokúsil získať pozíciu skauta v NHL,“ začína svoje rozprávanie.

Skaut New York Rangers Ján Gajdošík v práci.
Najviac času trávi Gajdošík (vľavo dole) pracovne vo Švédsku a Fínsku, no cestuje aj po Česku, Slovensku, Nemecku, Švajčiarsku a Rusku. Foto: archív Ján Gajdošík

Na vlastné náklady vtedy precestoval mnohé juniorské turnaje a dostal sa do rokovaní s viacerými klubmi NHL. V januári 1993 nakoniec získal pozíciu part-time skauta pre oblasť Českej a Slovenskej republiky pre americký tím NY Rangers, kde pôsobí doteraz. Jeho pozícia však časom prerástla do full-time zamestnania a dnes už hľadá hokejové talenty po celej Európe.

Zdeno Chára, podnikateľ: S novou páskou na hokejke dobýja NHL

Gajdošík bol dokonca prvý, ktorý v tíme Rangers navrhol komunikáciu prostredníctvom emailu. „Keď som začínal, počítače sa nepoužívali, správy sme si preto posielali mesačne prostredníctvom faxu. Bolo veľmi ťažké dostať sa k dnes už bežným údajom, ako sú zostavy a štatistiky,“ hovorí o začiatkoch, no dodáva, že v tom čase bolo aj menej hráčov a skautov. „Dnes má každý klub enormné pokrytie a pracuje s oveľa väčším množstvom dostupných informácií. S hráčmi robíme pohovory, psychologické testy, zbierame o nich informácie od trénerov, spoluhráčov či agentov, ale hlavné je to, čo nám ukážu na ľade,“ objasňuje rozdiely oproti 90. rokom.

„Často sa stane, že máte záujem o hráča, ktorý má neskôr v NHL skvelú budúcnosť, ale v drafte vám ho tesne „vyfúkne“ iný klub NHL. “

Aj keď Gajdošík býva v Hornom Srní, v dedinke blízko Trenčína, jeho práca zahŕňa veľa cestovania. Mesačne totiž vidí v priemere 25  30 zápasov NHL, a tak u neho normálny pracovný týždeň a voľný víkend neexistuje. „Často sa prebudím v hoteli a premýšľam, aký je deň a kde to vlastne som, v akom meste či akej krajine,“ smeje sa skaut.

Zmluvu s ním klub uzatvára väčšinou len na dva roky, a tak musí Gajdošík svoju pozíciu neustále obhajovať výsledkami. Počas jeho éry sa v klube vystriedalo niekoľko generálnych manažérov a Slovák tvrdí, že spomedzi skautov z deväťdesiatych rokov je v Rangers posledným mohykánom.

Zdeno Chára prezentuje nový typ pásky na čepeľ hokejky.
Gajdošík pomáhal aj Zdenovi Chárovi, s ktorým sa doteraz pravidelne stretáva a dáva ho za vzor mladým hráčom. Foto: Miro Nôta/Forbes

Za tieto roky prispel klubu viacerými významnými hráčmi, ako je napríklad najlepší brankár v histórii Rangers Henrik Lundqvist, prsty v presadení v NHL mal aj u Mariána Gáboríka, Alexeja Kovaleva, Marek Židlického, Petra Průchu, Michaela Rozsívala, Filipa Chytila a mnohých ďalších. Pred rokmi sa dokonca ujal vtedy neznámeho Zdena Cháru, ktorý je dnes kapitánom tímu Boston Bruins a Gajdošíka nezabúda zmieniť aj v rozhovoroch médiám.

Ako buduje hokejovú kariéru Martin Fehérváry? Do NHL ide cez Švédsko

Skaut v ňom videl veľký potenciál a pokúšal sa ho dostať na draft NHL aj na juniorský draft CHL, no tréneri boli skeptickí. „Ostal v Trenčíne, začal hrať viac v juniorke a potom som dal agentovi Jaromírovi Henyšovi jeho telefónne číslo. Ten ho v priebehu sezóny dostal do Sparty Praha a na konci sezóny bol draftovaný do klubu NHL New York Islanders, ktorý si ho vybral len pár výberov pred nami,“ hovorí Gajdošík.

V Chárových začiatkoch v Trenčíne mu dokonca na papier napísal 10 rád, ktorých by sa mal pridržiavať, ak chce byť úspešný. „Po rokoch driny nakoniec dvihol nad hlavu Stanley Cup a vyhral i Norissovu trofej pre najlepšieho obrancu NHL. Dojalo ma, keď mi po týchto úspechoch ukázal ten ručne napísaný papier s mojimi radami, má ho stále odložený,“ vraví.

Ján Gajdošík vo vinohradoch na Morave, ktoré zdedil po starých rodičoch.
Gajdošík zdedil po starých rodičoch vinohrad na Morave, ktorý pre diaľku prenajíma. Žije totiž v dedinke neďaleko od Trenčína. Foto: archív Ján Gajdošík

O svojej práci Gajdošík hovorí ako o slušne platenom hobby, no okrem hokeja je jeho vášňou aj víno. Slovenským vinárstvam skaut pomáha dostať sa do Švédska či Fínska. „Nie je vôbec jednoduché sa tam v svetovej konkurencii presadiť, ale bojujem, pretože v slovenskom víne vidím veľký potenciál,“ vraví.

Na severský trh pomohol vinárstvam Strekov 1075, Bott Frigyes, Slobodné vinárstvo, Velkeer, Karpatská perla, Chateau Topoľčianky a ďalším, pričom mnohé z týchto vín sa nachádzajú v top michelinských reštauráciách.

Na fotografii zľava scout Nick Bobrov, riaditeľ hráčov Gordie Clark, švédsky obranca Nils Lundkvist, generálny manažér Jeff Gorton a Ján Gajdošík.
Gajdošík má vo Švédsku, Fínsku a Rusku svojich pomocníkov a tvrdí, že skouting je tímová práca. Na fotografii zľava scout Nick Bobrov, riaditeľ hráčov Gordie Clark, švédsky obranca Nils Lundkvist, generálny manažér Jeff Gorton a Ján Gajdošík. Foto: archív Ján Gajdošík

(Ne)záujem NHL o Slovákov

Gajdošík tvrdí, že slovenský hokej v súčasnosti zápasí s nedôverou NHL, ktorá neverí nášmu hokejovému výchovnému systému. Záujem je podľa neho skôr o slovenských hráčov, ktorí sa sami vyberú za more alebo skúšajú šťastie v kluboch na severe, čo však oslabuje konkurenciu na Slovensku. „Tí, ktorí ostávajú doma, v takomto prostredí veľmi ťažko napredujú, sú to spojené nádoby. Naše kluby musia porozmýšľať, či nie je výhodnejšie ísť cestou vlastnej výchovy, a prípadne benefitovať z toho, že vychovajú hráča pre NHL, ktorá zaňho zaplatí, alebo pôjdu cestou nákupu hotových a často veľmi priemerných hráčov, ktorí sú navyše aj drahí a nie vždy sú prínosom,“ vysvetľuje a dodáva, že dôvera v český hokej sa v NHL naopak obnovuje. Podarilo sa im totiž dať príležitosť mnohým mladým juniorom, ktorí v extralige povyrástli a kluby už za nich dostali kompenzáciu.

Hlavné foto: archív Ján Gajdošík, zľava Nick Bobrov, Gajdošík a Anders Kallur. Zdroj: archív Ján Gajdošík