10. júla 2020

Čo sa za posledný mesiac udialo vo svete marketingu? Výber aktuálnych víťazov a porazených, ktorý tvoria samé známe mená, zostavili Ida Vrabcová Bírová, Head of Ideas v agentúre PS:Digital, a Róbert Potoma, Social Media Specialist & ideamaker v agentúre Promiseo. Článok vám prinášame v spolupráci s Asociáciou digitálnych marketingových agentúr.   

Výber Idy Vrabcovej Bírovej

Lidl má vlastný merch

V Česku prišiel Lidl s vlastným merchom, ktorý je postavený iba na obrovskom logu na štýl značky Supreme. A keďže ide o český trh, medzi merchom majú svoje čestné miesto aj ponožky či šľapky. Ak sa pýtate, čo im to tam u susedov napadlo, tak vedzte, že mužská kolekcia je už dávno vypredaná a v agentúre sme si všimli aj to, že v Holandsku či Fínsku sa tento merch v hodnote cca 15 eur predáva na internete ako luxusný tovar za stovky eur. Nuž, recesia sa dnes nosí.

“Pantofle, triko i ponožky” – český Lidl uviedol na trh vlastný merch. Foto: lidl.cz

Telekom, Ikea aj Maroš Kramár.
Čo si odborníci myslia o nedávnych marketingových kampaniach

Keď vám Twitter spravuje strážnik

Nie vždy sa to skončí zle, ak dáte svoje sociálne siete spravovať „neskúsenej“ osobe. National Cowboy & Western Heritage Museum v Oklahome počas karantény, a teda aj uzávierky, zverilo svoj Twitter účet ich hlavného strážnikovi Timovi. Ide o staršieho pána, a tak vyzerajú aj jeho tweety. Často sú milé, vtipné, ale tiež neskúsené, s chybami či zlými hashtagmi. Niekedy dokonca Tim používa Twitter namiesto Googlu… A práve to na ľudí zafungovalo až tak, že sa celý tento počin stal virálnym po celom svete a záujem o múzeum rapídne stúpol. Odporúčam prečítať si pár jeho úsmevných príspevkov.

McDonald’s či 365.bank vytvorili kvalitné reklamy aj počas krízy.
Naopak, Amazonu sa to nepodarilo

Fail:

Lasso, kópia TikToku, končí

Facebook po roku a pol ruší svoju aplikáciu Lasso. Možno ste o nej nepočuli, pretože bola spustená iba na niektorých trhoch, hlavne v Južnej Amerike. No keďže išlo o čistý klon oveľa slávnejšej a obľúbenejšej aplikácie TikTok, ktorá počas „korona“ mesiacov zaznamenala obrovský boom, nie je sa čomu čudovať. Ponaučenie pre Facebook – namiesto kopírovania sa oplatí venovať energiu a čas do niečoho nového. Je to risk, ale spraviť duplikát je evidentne rovnaký hazard a nie vždy to vyjde tak dobre, ako keď Instagram úspešne ukradol Snapchatu Stories formát.


Výber Róberta Potomu

Tatra Banka – Bejby Blue

Na tejto kampani sa mi páči hlavne inovatívnosť – prvé výraznejšie využitie digitálnej osobnosti v reklame na Slovensku. Teasing (použitie Bejby Blue v pesničke od influencera Dalyba) bol originálny a vzbudil záujem medzi mladými na Slovensku, čo vyvolalo vlnu diskusií, kto je vlastne Bejby Blue. Vyzdvihnúť musím dobrú prácu s cieľovou skupinou, pretože kampaň sa nachádza najmä na Instagrame, Youtube a TikToku. Už teraz som zvedavý, ako kampaň bude pokračovať ďalej.

Liga za duševné zdravie – Koľko váži duša?

Skvelá a v týchto ťažkých časoch naozaj potrebná kampaň. Páči sa mi kreatívne riešenie kampane, kde je vizuálnym symbolom duše pierko a následná hra so slovom vážiť. V kampani boli tiež využití najmä uveriteľní influenceri, ktorí sa o podobnú problematiku reálne zaujímajú. Skvelým doplnkom kampane bol aj AR filter na Instagrame a minimalistické vizuály na Facebooku.

Fail:

Mark Zuckerberg a jeho neskoré kroky

Za najväčší fail považujem neskoré kroky Marka Zuckerberga a jeho snahu odvrátiť bojkot značiek ako Verizon, Coca Cola, Honda či Unilever. Dlhodobo, narozdiel od iných sociálnych sietí, nerobil s rasistickým obsahom či fake news vôbec nič a v tichosti ich toleroval. Pridanie nejakých štítkov na označenie obsahu, ktorý je proti pravidlám, považujem teda za trápny pokus zlepšiť si PR. Využite túto príležitosť a inzerujte v júli na Facebooku viac, pretože ceny inzercie sa môžu znížiť.

Asociácia digitálnych marketingových agentúr Adma  je združenie profesionálnych agentúr, ktoré pôsobia v oblasti digitálneho marketingu. Jej úlohou je najmä rozvoj digitálneho marketingu na Slovensku.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?