10. mája 2018

 Nedávno som mala možnosť sledovať zamestnancov, ktorí pracovali v toxickom pracovnom prostredí. Pri každom jednom z nich som bola svedkom úpadku sebaúcty. Zlé vedenie a dysfunkcia na ich pracovisku trvala mesiace. Bola som skutočne prekvapená i zmenou výzoru týchto zamestnancov, keďže sa ich situácia neustále zhoršovala.

Videla som, že každý z nich dosiahol svoj bod zlomu a jeden po druhom odstúpili zo spoločnosti. Všetci mali pritom dobre platené pracovné miesta s mimoriadnymi výhodami. Toxické prostredie, s ktorým museli denne bojovať, bolo však také neznesiteľné, že by v ňom nezotrvali pre žiadny finančný obnos.

7 kníh, ktoré vám pomôžu v práci a dokážete ich prečítať za jednu noc

Dali výpoveď bez toho, aby mali niekde inde dohodnuté ďalšie pracovné miesto. Uvedomili si totiž, že v tejto práci nedokážu zotrvať už ani jeden deň.

Mnohí z vás nemusia byť v takom extrémne toxickom pracovnom prostredí, že by ste boli ochotní opustiť svoje pracovné miesto bez toho, aby ste si zabezpečili nové. No väčšina z vás sa určite stretla alebo stretne s určitou úrovňou toxicity na pracovisku. Práve preto vám prinášam niekoľko tipov, ako sa s tým vyrovnať, ak k niečomu takému dôjde.

Využívajte princípy psychológie v podnikaní. Tieto knihy a seriály vám pomôžu

Verím, že najdôležitejšou vecou, keď pracujete v takom prostredí, je rozoznať, že to nie je odrazom toho, kým skutočne ste. Mnohokrát je súčasťou toxického pracoviska pasívne agresívne vedenie, deštruktívne klebety či nadmerná negativita. Ak ste tým obklopení denne, môže to skutočne začať ovplyvňovať vašu sebaúctu. Je preto nevyhnutné, aby ste sa naučili oddeľovať túto negativitu, ktorej denne čelíte, od skutočnosti, kto naozaj ste.

Osobne si myslím, že tento demoralizujúci účinok je najväčším nebezpečenstvom dlhodobého pobytu v akomkoľvek toxickom prostredí. Aby ste s tým dokázali bojovať, musíte nájsť spôsob, ako si každý deň pripomenúť, že nie ste odrazom vášho súčasného prostredia. Pomôcť vám môže napríklad to, ak si na steny v kancelárii alebo skrine pripnete pozitívne citáty. Skúste sa tiež každý pracovný deň vybrať na krátku prechádzku. Jednoducho nájdite spôsob, akým si pripomeniete, kto ste.

Ďalším dôležitým krokom, vďaka ktorému toxické prostredie zvládnete, je uvedomiť si, že nemôžete kontrolovať to, čo ostatní ľudia hovoria či robia. Kontrolovať môžete jedine svoje vlastné činy a reakcie. Čím skôr to akceptujete, tým lepšie to bude pre vašu duševnú pohodu. Radšej sa sústreďte na vlastné zlepšenie.

Nakoniec sa snažte zamerať na to, aby ste svoju zlú situáciu premenili na dobrú skúsenosť. Najčastejšie zažívame najväčší osobný rast v momentoch, ktoré sú pre nás najťažšie. Keď pracujete v toxickom prostredí, pokúste sa venovať svoju pozornosť lekciám, ktoré môžete získať z týchto skúseností. Možno sa naučíte rozpoznávať stránky lídrov, ktoré nikdy nechcete napodobňovať. Možno sa dozviete o chybách vo vedení, ktoré by ste nechceli opakovať, ak sa vám niekedy ponúkne príležitosť pracovať na takom poste. V každej zlej situácii existuje niečo, z čoho sa môžete poučiť a stať sa tak lepším človekom.

Práca v toxickom prostrední je ťažká, nikdy ale nedovoľte, aby ste sa pre hnev či zúfalstvo voči súčasnému zamestnávateľovi stali tým, čím nechcete. Vždy sa správajte bezúhonne a snažte sa prácu, na ktorú si vás najali, vykonávať čo najlepšie.

Ľudia v podnikateľskom svete hovoria oveľa viac, než si uvedomujete. A slová o vašom pozitívnom alebo negatívnom správaní sa budú šíriť ďalej, než si vôbec myslíte. Nikdy preto neurobte nič, za čo by ste sa mohli v budúcnosti hanbiť.

Pokračujte v usilovnom hľadaní lepšieho pracovného prostredia, do ktorého by ste mohli prejsť a dajte ostatným vedieť, že máte záujem o nové pracovné príležitosti. Potom pracujte každý deň ako len najlepšie viete až do momentu, kedy môžete s radosťou podať svoju výpoveď a presunúť sa ku väčším, lepším a šťastnejším veciam.

A kým sa tak stane, pozor na týchto 9 typov “priateľov” na toxických pracoviskách:

  • Narcis – 65 percent ľudí zažilo v práci egomaniaka
  • Ten s chronickou depresiou – 59 percent z vás má v práci kamaráta, ktorý vás emocionálne vysáva
  • Kritik – 55 percent sa stretlo so “spravodlivým” sudcom
  • Ten, ktorý podkopáva – 45 percent zažíva falošných kolegov
  • Ten, ktorý je nespoľahlivý – 37 percent má nezodpovedného kolegu
  • Zradca – 35 percent zažilo zradu
  • Rival – 30 percent si “užíva” nezdravú súťaživosť
  • Ten, ktorý prezradí všetko – 27 percent ľudí má kolegu, ktorý vybľaboce všetko
  • Ten, ktorý má na ostatných zlý vplyv – 23 percent sa stretlo s kolegom, ktorý ich nabádal na zlé chodníčky
Hlavná foto: Pexels

Prispievateľka Amy Rees Anderson píše pre Forbes.com o podnikaní a zamestnancoch.