22. apríla 2020

Ocitli sme sa v situácii, ktorá je nepoznaná a neuchopiteľná. Trh zažíva neistotu a pracovné podmienky väčšiny z nás sa zmenili o 180 stupňov. Majitelia firiem, vedúci zamestnanci a živnostníci stoja pred výzvami, ktoré môžu úplne zmeniť ich firmu a fungovanie. Mnoho malých a stredných podnikov stojí v tejto chvíli pred rozhodnutiami, ktoré sa vymykajú štandardným podmienkam trhu, pričom so súčasnými podmienkami sme sa ešte nikdy nestretli.

Ekonomický dopad šírenia vírusu vytvára neistotu a vplýva na všetky segmenty naprieč trhmi. Neistota je vytvorená najmä turbulentnou zmenou v správaní firiem, štátu a zamestnancov. Spotrebitelia a firmy cítia neistotu, čo sa týka budúcnosti, a dôsledkom je odložená spotreba, zastavenie projektov a investícií firiem.

Akým spôsobom sa pripraviť na zmeny? Rozhodol som sa zdieľať know-how a zhrnúť modely, ktoré nám pomôžu reagovať rýchlejšie a lepšie na problémy, s ktorými sa musia firmy vyrovnať.

Najväčšou príležitosťou krízy je práca z domu.
Mám firmu, ktorá tak funguje už 13 rokov

Všetky nástroje, ktoré som zhrnul do príručky, sú veľmi zrozumiteľné a rýchlo použiteľné. Komplikované modely riadenia dnes dostávajú na frak od trhu, pretože sú často ťažkopádne a trvá veľmi dlho dopracovať sa k výsledkom. Komplikované modely sa hodia skôr do dobrého počasia, no do búrky sú vhodné práve schémy, ktoré som rozpísal v ebooku a často som s nimi pracoval.

Reklama

Nesústreďujte sa na dokonalosť

V dnešných turbulentných časoch je dôležité reagovať rýchlo a nestrácať čas dokonalosťou. Dokonalosť neexistuje. V rámci plánovania a riadenia je dokonalosť paralyzujúca, ťažkopádna a berie nám akcieschopnosť. Zrovna akcieschopnosť je dôležitá v krízových obdobiach.

Zamestnanci sú najdôležitejším kolieskom firmy a sú nenahraditeľní pre jej ďalšie fungovanie. V prípade, že budú dni alebo týždne čakať na informácie o krokoch a rozhodnutiach vedenia, zostanú paralyzovaní. Je možné, že neistota im zoberie energiu potrebnú na produktivitu a zablokuje ich akcieschopnosť.

Víťazom v krízach je vždy ten, kto sa dokáže rýchlo a kvalifikovane rozhodnúť. A prečo hovorím o jednoduchosti, práve keď ide o takú „zložitú a komplexnú“ vec, ako je krízové riadenie?

Potrebujeme reštart v hlave, ekonomike i biznise.
Čo chystáme vo Forbese?

Čítal som príhodu od profesora matematiky Barryho Mazura, ktorý sám priznal, že mnohé rozhodovacie taktiky sú dobré iba do dobrého počasia a učebníc. Spomínaný profesor sa pred rokmi snažil rozhodnúť, či má vziať lukratívnu ponuku z Harvardu a odísť zo súčasného pôsobiska na Stanforde.

Svojím rozhodovaním a dilemou neustále doslova otravoval známych a priateľov. Jeden z nich to už nevydržal a povedal mu: „Veď predsa ty si jeden z popredných expertov v oblasti teórie rozhodovania. Možno by bolo dobré, ak by si využil niektorý z modelov, ktoré vyučuješ.“ Uznávaný profesor matematiky a expert na teórie rozhodovania bez premýšľania odpovedal: „Ale, prosím ťa, veď tu ide o skutočne vážnu vec.“

Urobte to jednoducho

Je nesmiernou prioritou mať viacero scenárov, sledovať vývoj a byť extrémne flexibilný. Extrémna flexibilita však spočíva v jednoduchosti a schopnosti konať. Na to, aby sme mohli konať, musíme vedieť pomenovať veci jednoducho a jasne.

Najlepšie a jednoducho to povedal bývalý CEO General Electric Jack Welch: „Ľudia si myslia, že keď budú veci hovoriť jednoducho, tak sa všetci na nich budú pozerať ako na hlupáčikov. V skutočnosti je to práve naopak.“

Tak ako lekár, ktorý si pohotovo vypýta skalpel či pinzetu, pretože presne vie, že v tej chvíli vďaka tým nástrojom zachráni pacienta, je aj úlohou majiteľa firmy siahnuť po správnom nástroji v správny čas.

Je čas pomôcť

Nástroje, ktoré som opísal v ebooku, je možné používať v rôznych situáciách, práve preto som k nim doplnil praktické návody a otázky. Nepoužime všetky naraz. Použime tie, ktoré v tejto chvíli budú mať najväčší efekt, a ostatné si nechajme v zálohe pre situácie, keď sa budú jednoducho skutočne hodiť. 

A prečo knižku zdieľam zadarmo? Pretože teraz je čas pomôcť. Teraz nastala chvíľa, keď môžeme našu ekonomiku a krajinu všetci spoločne udržať na čo najvyššej úrovni. Každý z nás má možnosť nejakým spôsobom podať pomocnú ruku.

V poslednom čase som videl naozaj mnoho skvelých činov, a preto som si istý, že túto situáciu zvládneme. No zvládneme ju, iba ak budeme spájať sily a začneme premýšľať ináč a neštandardne. Verím, že k tomu pomôžu modely v ebooku.

Toto je moja pomocná ruka:

Kompas-do-krizy-David-Kalman

David Kálmán už viac ako 15 rokov pôsobí v oblasti leadershipu, strategického riadenia, vyjednávania a vzdelávania. Má za sebou workshopy a prednášky pre viac ako 2500 ľudí. V súčasnosti pôsobí ako interim manager v oblastiach riadenia, obchodnej stratégie a vzdelávania.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?