14. júla 2021

Veľkopodnikateľ Pavol Jakubec, ktorý najväčšieho slovenského výrobcu cukroviniek I.D.C. Holding ovládal doteraz rovnocenne s dlhoročným biznis partnerom Štefanom Kassayom, preberá celú firmu.

Prosperujúci producent legendárnych Horaliek a ďalších populárnych oblátok, ktoré predáva na viacerých stredoeurópskych trhoch, dosiahol vlani konsolidované výnosy 137 miliónov eur a zisk 6,5 milióna eur.

Informáciu priniesol Denník E  s odvolaním sa na informácie Protimonopolného úradu SR, ktorý spojenie schvaľoval.

Najbohatší Slováci

Profesor Kassay nedávno (11. 7.) oslávil 80 rokov, k tomuto výročiu tak dostal slušný darček v podobe výnosov z predaja 50-percentného podielu. Presná výška vyrovnania však nie je známa.

Hlavne vďaka vlastníctvu tohto cukrovinárskeho holdingu, ktorý Kassay s Jakubcom v 90. rokoch získali, patria obaja medzi najbohatších Slovákov, vďaka čomu sa každoročne umiestňujú v našom rebríčku 32 najbohatších ľudí Slovenska. Jakubec má podľa odhadov Forbesu imanie v hodnote 150 miliónov eur a Kassay len o niečo menšie, a to v hodnote 130 miliónov eur (v čase zostavovania rebríčka k 30. septembru 2020, pozn. ed.).

Reklama

Zložité podnikateľské obdobie

Pre Jakubca ide o zďaleka najcennejšie aktívum v jeho podnikateľských aktivitách. S ostatnými podnikateľskými aktivitami si tento výrečný a vždy optimisticky ladený milionár prešiel v predchádzajúcich rokoch zložitým obdobím.

Musel zachraňovať gumárne Vegum Dolné Vestenice, ktoré väčšinovo ovláda, a jeho franšízová sieť kaviarní Coffeeshop Company koronakrízu ani neustála. Starosti mal aj s developerským projektom Damian v Nízkych Tatrách, ktorý dodávateľská stavebná firma Metrostav posielala do konkurzu.

Architekt a profesor

Vyštudovaný architekt je zberateľom červených Mercedesov SL, peniaze tiež investuje do sochárskeho a výtvarného umenia či bytov v obľúbených mestách ako Londýn, Paríž, Nice, Praha a Miami.

„Nie som najmúdrejší, ani neviem najrýchlejšie utekať či hrať najlepšie na husliach. Som profesionálny optimista a viem spolupracovať s ľuďmi,“ rozprával Forbesu vo veľkom rozhovore pred dvoma rokmi o svojom recepte na úspech.

Akademik Kassay, ktorý začínal ako sústružník, pracoval ako konštruktér, ale aj ako novinár, je nositeľom množstva vedeckých titulov, publikoval odborné knihy a bol aktívny aj v ekonomickej diplomacii. Založil a vedie Nadáciu profesora Štefana Kassaya na podporu vedy a vzdelávania, v rámci nej napríklad pomohol vydaniu desiatok publikácií významných slovenských autorov.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?