Mladých a talentovaných ste už spoznali v aktuálnom rebríčku 30 pod 30. Radi by sme vám však ukázali aj sedem ľudí, ktorí sa vo svojich odboroch presadili pred dlhými rokmi, ale vek je pre nich len číslo a aktívni sú aj po sedemdesiatke.
Otto Berger (82)
Takmer tridsať rokov je na čele slovenského stávkovania, spolu so synom Romanom ich podiel v spoločnosti Niké presahuje polovicu.
Ich biznisu pomáha digitalizácia (z tisícky zamestnancov je 120 IT špecialistov), rozšírenie sa do oblasti online kasína (čo označujú za doplnkový produkt), ale aj rozsiahla sieť okolo 900 pobočiek, ktorá je po Slovenskej pošte druhá najväčšia v krajine. Zisky aj vďaka tomu držia nad desaťmiliónovou hranicou.
Vedenie firmy už odovzdal synovi Romanovi, ale na riadení spoločnosti sa dodnes podieľa. Majetok Bergerovcov odhadol Forbes na 150 miliónov eur a sú aj členmi rebríčka najbohatších Slovákov. V roku 2014 bol na titulke Forbes Slovensko.
Otto Berger (vpravo) so synom Romanom. Hlavné foto: Ondřej Pýcha pre Forbes
Dagmar Havlová (70)
Majiteľka viac ako storočného pražského paláca Lucerna je rodáčka z Bratislavy, jej otec bol popredný slovenský fyzik Dionýz Ilkovič. Vyštudovala fyziku, matematiku a kybernetiku.
Na konci 70. rokov sa zoznámila s druhým manželom, vedcom Ivanom Havlom (zomrel koncom apríla). Zapojila sa do disidentskej činnosti a po revolúcii do aktivít Občianskeho fóra. Keď začiatkom 90. rokov získali bratia Ivan a Václav Havlovci v reštitúcii Palác Lucerna, Barrandovské terasy a ďalší majetok, Ivan previedol svoj podiel Lucerny a Terás na manželku Dagmar.
Prešla si aj zdĺhavým rodinným sporom okolo majetku, ktorý mal súdnu dohru a vyriešil sa v roku 2012. Popri vedení paláca Lucerna sa venuje aj vlastnej ekofarme, ktorú vybudovala v obci Košík na Nymbursku. Na obálke slovenského Forbesu bola v máji 2019.
Foto: Ondřej Pýcha
Ján Cina (83)
V mladosti sníval, že sa stane konštruktérom lietadiel. Na Strojníckej fakulte SVŠT v Bratislave a na VUT v Brne vyštudoval konštrukciu automobilov.
V roku 1966 z Tatry, kde začínal, odišiel a až do emigrácie do Kanady v roku 1970 pôsobil na Katedre spaľovacích motorov na SVŠT. V Kanade začal v Budd Automotive ako výrobný inžinier, pracoval napríklad na karosériách pre auto Pacer od American Motors. Pôsobil aj v Omark Canada, kde viedol laserové zváranie nebežných kovov.
Neskôr však zatúžil vrátiť sa k dizajnu vozidiel, posledných 15 rokov pred odchodom do dôchodku pracoval na úžitkových aplikáciách nákladných vozidiel a prívesov – pod menom jeho vlastnej firmy. Aktuálne spolupracuje so Slovenským centrom dizajnu na výrobe nového prototypu jeho legendárnej Tatry 603X.
Foto: archív Jána Cinu
Gabriel Eichler (71)
Rodák z Bratislavy emigroval v roku 1968 do USA, kde vyštudoval ekonómiu a medzinárodné vzťahy. Pätnásť rokov pracoval pre Bank of America, po odchode z nej bol rok partnerom americkej private equity skupiny.
V 90. rokoch sa stal členom vedenia energetickej spoločnosti ČEZ. Koncom 90. rokov dostal ponuku zachrániť a reštrukturalizovať VSŽ Košice, ktoré viedol až do roku 2001, do ich predaja americkej skupine U.S. Steel.
Ešte v roku 1991 založil Benson Oak, investičný bankový butik, cez ktorý on a ďalší individuálni investori vložili svoje peniaze do viacerých prevažne priemyselných spoločností. Najúspešnejšou sa ukázala investícia do antivírusovej spoločnosti AVG. Bol historicky prvou osobnosťou na obálke slovenského Forbesu, ktorý začal vychádzať v roku 2010.
Foto: Tomáš Halasz
Henry Kallan (73)
Rodák zo Šiah je majiteľom a manažérom siete butikových hotelov Library Hotel Collection. Od roku 1968, keď opustil Československo, žije v New Yorku, ale stále hovorí slušnou slovenčinou a Slovensko aj navštevuje.
Začínal ako pomocný čašník v newyorskom hoteli Peninsula a po rokoch sa stal aj jeho riaditeľom. V New Yorku je majiteľom štyroch hotelov, ale jeho americký sen mal pokračovanie aj v strednej Európe, kde vlastní luxusné hotely v Prahe a v Budapešti.
Jeho najnovším prírastkom je hotel v Toronte, ktorý otvorili pred tromi rokmi. V roku 2015 bol titulkovou osobnosťou aprílového Forbesu.
Foto: archív Forbesu
Štefan Kassay (79)
Člen rebríčka Forbes najbohatších Slovákov, ktorého majetok sa opiera o najväčšieho výrobcu cukroviniek na Slovensku – v seredskom I.D.C. Holdingu vlastní 50 percent. Pod ich značku Sedita patria napríklad kultové oblátky s arašidovou náplňou Horalky, ktoré sa v Seredi pečú od roku 1965.
Profesor Kassay už nepôsobí vo výkonných funkciách, je predsedom dozornej rady, stále aktívny je však vo vede. Je nositeľom množstva akademických a vedeckých titulov, publikuje odborné knihy a angažuje sa aj v ekonomickej diplomacii.
Založil a vedie nadáciu na podporu vedy a vzdelávania, v rámci nej napríklad pomohol vydaniu desiatok publikácií významných slovenských autorov.
Foto: archív Forbesu
Milan Lasica (81)
Milan Lasica je jedna z najvýraznejších slovenských osobností, ktorej názory ľudia stále počúvajú, a to nielen, keď ide o kultúru.
Slávny komik, herec a režisér sa však venuje aj podnikaniu. Mal takmer 60 rokov, keď sa stal spolumajiteľom a riaditeľom bratislavského Štúdia L+S a splnil si tak dávny sen – mať svoje vlastné divadlo.
„Kedysi bola v našich priestoroch Tatra revue, priestor je akoby spojený so zábavou, so zábavným divadlom. Snažíme sa preto robiť veci, ktoré sú zábavné. A tiež sa snažíme, aby v predstaveniach, ak to ide, bolo čo najmenej účinkujúcich. Kvôli honorárom,“ s úsmevom pre Forbes opisoval, ako pristupuje k tvorbe repertoáru.
Foto: Peter Frolo
Článok je súčasťou májového vydania magazínu Forbes, ktoré prináša plno dobrého čítania o úspešných Slovákoch všetkých vekových kategórií. Objednať si ho môžete TU. Poštovné je na nás.
Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]