2. októbra 2020

Pandémia koronavírusu ovplyvnila mnohé oblasti našich životov vrátane toho, ako a kde trávime voľný čas. Niektorí ľudia sa napriek situácii rozhodli v lete vycestovať, iní vyčkávajú, kým sa situácia upokojí. Známych cestovateľov sme sa opýtali, ako v tejto dobe vnímajú cestovanie oni a čo sa u nich v tejto oblasti (ne)zmenilo.

Peter „Pppeter“ Popluhár

vloger

View this post on Instagram

3 more weeks of writing 📖 and then back to YouTube 🎥 By the way, I never wrote like this – alone, sexy, in the nature. This picture is a set-up to make you think I’m a deep human being writing verses that will once become eternal. Should’ve brought a feather with papyrus though. #setup #sexy #philosopher #poems #timeless #verses #poetry #lie #writing

Reklama

A post shared by PPPeter (@patopopular) on

Snáď neexistuje sféra tak negatívne ovplyvnená touto pandémiou ako cestovanie. Ja som mal ísť v lete natáčať cestovateľský seriál do Číny, itinerár bol kompletne pripravený, no už v apríli mi bolo jasné, že ostanem doma. To, že som pre koronu musel odložiť tvorbu cestovateľských videí a pre karanténu aj tých komediálnych, však otvorilo cestu mojej ďalšej vášni – písaniu.

V lete som teda namiesto objavovania skrytých pokladov najľudnatejšej krajiny sveta napísal polovicu ďalšej knihy a nakoniec som využil pomerne pokojnú situáciu na Slovensku na natočenie cestovateľského seriálu z mojej rodnej krajiny. Ten je úspešne hotový a teraz sa môžem naplno venovať jeho strihaniu, ktoré by, dúfam, pandémia nemala nijako ovplyvniť.

Kúpanie v slanej vode a kimči farma aj na Slovensku.
7 netradičných zážitkov v Bratislave a okolí

Všetko zlé je na niečo dobré a ja som mal možnosť uvedomiť si, že pochádzam z naozaj unikátnej krajiny plnej zaujímavostí, bizarností, fascinujúcich ľudí, jedinečných zvykov a neuveriteľnej prírody. Seriál som natáčal štýlom, aby zaujal najmä zahraničného diváka, no myslím si, že aj „miestni“ sa majú na čo tešiť.

Cestovné reštrikcie zatiaľ neberiem tragicky, pretože sa nepovažujem za čistokrvného travel vlogera/cestovateľa, ktorému by tieto obmedzenia zničili život. Ako som spomenul, otvorilo to cestu iným projektom, na ktoré by som za normálnych podmienok nemal čas. Súcitím s kolegami, ktorí sa cestovaním živia, no možno táto neľahká situácia aj ich prinútila porozmýšľať o nových projektoch, prípadne o diverzifikácii aktivít a príjmov. Stavať všetko na jednu kartu je podľa mňa cesta do záhuby.

Andrea Zahurancová

influencerka v oblasti cestovania

Andrea v Slovenskom raji. Foto: archív

Cestovanie pre mňa od tohtoročného marca znamená v prvom rade veľa roadtripov, hôr, turistiky a prespávania v aute či v stane. Prvé mesiace koronavírusu sme necestovali vôbec, od júna sme postupne hľadali cestičky, a tieto výlety autom sa nám osvedčili najviac. Sú dni, keď nestretneme ani jedného človeka, varíme si na plynovej bombe a ustelieme si na prázdnom odpočívadle v kufri auta.

Tipy, kam na turistiku na Slovensku:
známi cestovatelia radia, ako sa vyhnúť masám

Zrušili sme si plánovaný Laos, Vietnam a mnoho ďalšieho, na čo sme sa polroka tešili, no na druhej strane sme zdolali mnoho krásnych vrcholov v Slovinsku, Rakúsku a aj doma na Slovensku. Osvojili sme si „ferratovanie“, učíme sa liezť po stenách a zlepšujeme kondičku. Takže si vôbec nesťažujeme. Teším sa však na to, keď bude situácia voľnejšia, slobodu v cestovaní a v pohybe som si vždy veľmi vážila.

Milan Bardún

travel bloger, bezmapy.com

Reklama

Cestovanie v čase koronavírusu vnímam každý týždeň inak. Najskôr som cestovanie bral ako úplné tabu, no neskôr som sa do lietadiel vrátil. Avšak, ľudia to vnímajú rôzne a mám pocit, že na tých, ktorí išli aj tento rok za hranice a nestáli v rade na Lomnický štít, sa konal hon na čarodejnice. Osobne si myslím, že cestovanie by už nemalo byť tabuizované, keďže zodpovedne sa treba správať stále, nielen v prípade, že idem na dovolenku k moru.

Martin Hanzel

lovec leteniek @tourdesvet

Martin Hanzel na cestách. Foto: archív

Cestovanie je v súčasnosti omnoho komplikovanejšie, no osobne si myslím, že nie nemožné. Priamo pre pandémiu sa mi zrušilo päť výletov, ale na druhej strane sa mi v lete podarilo letieť do Nice na Francúzsku riviéru a do Ríma. Práve spomínaný Rím som si užil ako nikdy v minulosti, keďže všetky pamiatky boli ľudoprázdne. Takže moje odporúčanie je, že ak sa na výlet dobre pripravíme a zvážime všetky riziká, môže byť z toho aj v tejto dobe super zážitok.

Janka Schweighoferová

travel blogerka, travelhacker.blog

Cestovanie sa zmenilo od úplných základov. Dôvodom sú najmä obavy ľudí, že by sa na cestách alebo v lietadle mohli nakaziť, alebo že by po príchode z dovolenky museli ísť do karantény. Rýchlo sa meniace a nevyspytateľné pravidlá jednoznačne nehrajú do karát cestovateľom, a tak mnohí zostali doma a objavovali Slovensko. U mňa to bolo 50:50. Počas leta som bola na Malte, na Zakynthose a ešte raz v Grécku, na pevnine. Zažila som úplne prázdne ostrovy a aj miesta, ktoré sú bežne úplne preplnené turistami, boli prázdne. Napríklad na slávnej Shipwreck beach na Zakynthose boli piati ľudia, keď sme tam prišli. Na vyhliadke nad ňou sme boli jediní.

Janka na Zakynthose. Foto: archív

U mňa sa toho zmenilo veľa, a pritom takmer nič. Do mojej povinnej výbavy cestovateľa pribudol respirátor či rúško, ktoré je mimochodom super nástrojom na ochranu nielen proti korone, ale aj proti iným vírusovým ochoreniam. Zmenilo sa tiež to, že do marca sa každý na cestovanie pozeral ako na vysnený čas, po marci sa z cestovania stal verejný nepriateľ číslo jedna, aj napriek tomu, že nie až tak veľa pozitívnych testov bolo od cestovateľov. Ja osobne razím ideu, že žiť treba ďalej. Treba si dávať pozor a dodržiavať pravidlá, no bez strachu, ktorý sa na nás posledné mesiace valí zo všetkých strán.

Marta Rajková

travel blogerka

Momentálne necestujem, od jari som bola len v arboréte v Maďarsku, na splave a na koňoch na Slovensku, no predovšetkým trávim veľa času vo svojom okolí na bicykli. Užívam si život tu a teraz. V decembri sa zasa namiesto dovolenky chystám na pobyt v tme – tiež tu na Slovensku.

Marta na bicykli. Foto: archív

Myslím si, že turizmus kulminoval, mnoho miest a atrakcií bolo žalostne preplnených. Neviem, koho potom baví také miesta navštevovať, no mňa určite nie. Uznávam, že koronakríza je veľká facka a mnohé podnikania v oblasti turizmu to položilo, no ani cesta, kam to spelo, nebola dobrá. Všetky tie povrchné, extrarýchle výlety, spiatočné lety v ten istý deň… Do turizmu, rovnako ako do iných sfér našich životov, sa vkradol konzum. Podľa mňa je na čase žiť striedmejšie v najširšom slova zmysle, a do toho spadá aj turizmus.

Hanka & Jozef Orgonášovci

travel blogeri @cestujemespolu

V cestovaní sa zmenilo snáď všetko, v dobrom aj v zlom. Zrušené zájazdy, krachujúce letecké spoločnosti… Cestovatelia však začali objavovať nové, menej tradičnejšie spôsoby cestovania – karavaning, jachting, glamping… Výrazne viac sledujú aktuálne dianie vo svete, cestovateľské semafory, viac hľadajú ubytovanie v súkromí, preferujú cestovanie po Slovensku. Ustupujeme všetci od hromadnej prepravy a výrazne preferujeme individuálnu.

View this post on Instagram

🚐 ZAPISKY Z KEMPU: Levantara . Zelene borovice 💚 Modre more, stolicky aj okenice 💙 . Mini-rodinny kemp @levantara_jezera si nas absolutne ziskal 👏 Objavili sme ho nahodou, ked sme mierili do vedlajsieho kempu… ked sme vsak zbadali prazdny kemp hned pri plazi, ktory sme mali prve dni len pre seba, do toho vedlajsieho sme uz ani nesli pozriet 🤷🏻‍♀️😀 . Restauracia patriaca ku kempu uz bola zavreta, konala sa tam len rodinna oslava, z ktorej nam domaci priniesli ochutnat tortu a prsut 🤍🍰 . Kamenne domceky, ktore boli pri kempovacich miestach boli prazdne. Plaz bola az na par domacich a turistov, ktorych by ste na rukach spocitali, tiez vyludnena. Mega kombo 🥰 . Rano sme si s Kristofkom rozlozili deku a pozerali na plachetnice, ktore vyrazali z pristavu na more ⚓️ Na obed sme si v jednej otvorenej (z dvoch) restike dali obed: przene ligne a jedno veliko toceno 🍺 Kazdy vecer sme vybrali do mesta na prechadzku, nakup a sem tam aj veceru v milej restauracii Zlatnaja Skolka, kde vsetko, co sme mali, bolo naozaj vyborne 🦐🐙🐠 . Za nas VELKY palec hore 👍 . #cestujemespolu #karavankarol #levantara #jezera #murter #campinglife #karavan #vanlife #vanlifediaries #zapiskyzkempu #rimor #croatia #croatiatravel #bezkempu #rodinnykemp #familycamp

A post shared by hanka & jozo & kristof (@cestujemespolu) on

Nám prišiel tesne pred krízou na svet syn Krištof, takže zmeny v cestovaní boli pre nás hneď dvojnásobné. Zamilovali sme sa aktuálne do karavaningu, mesiac sme cestovali sami po Chorvátsku a hľadali menšie rodinné kempy mimo sezóny. Za nás veľký palec hore a zároveň tip – ak ste karavaning ešte nevyskúšali, teraz po sezóne je na to perfektné obdobie (vedeli ste napríklad, že ostrov Rab nemal jediný potvrdený prípad nákazy koronavírusom?).

Martin Navrátil & Peter Hliničan

travel blogeri, travelistan.sk

Martin Navrátil a Peter Hliničan. Foto: archív

Momentálne si cesty vyberáme podľa toho, kam sa dá ísť a aké sú opatrenia. Žiadne veľké plánovanie, lebo to sa aktuálne nedá. Vôbec nás neruší, že ideme do nejakej krajiny aj po dvadsiaty raz. Skôr nás to núti nájsť niečo, o čom sme nevedeli či netušili. Napríklad teraz som vytiahol bicykel a vyrazil na cyklocestu z Passau do Bratislavy. Spojil fyzickú aktivitu so spoznávaním a bol som rovnako nadšený ako pri cestovaní povedzme v Malajzii. Peťo zas vymyslel projekt o zdolávaní najvyšších vrchov v každom slovenskom kraji. Prosto, nesedíme doma a neplačeme nad rozliatym mliekom. Uvedomujeme si, že cestovať sa bude dať asi od polovice budúceho roka a dovtedy je čas na všetky veci, ktoré sme nestíhali.

Marika Srnáková

travel blogerka, cestujsdetmi.sk

Krajiny sa otvárajú a zatvárajú a nikto nevie ovplyvniť, či sa z destinácie, do ktorej vycestuje, vráti bez komplikácií. Z nášho pohľadu je momentálne cestovanie pre rodiny s deťmi do zahraničia rizikové, pretože sa dotýka viacerých členov rodiny a dokáže ovplyvniť chod celej domácnosti, ak by celá rodina musela stráviť počas školského roka po dovolenke niekoľko dní v karanténe.

Srnákovci na cestách po Slovensku. Foto: archív

V tomto období cestujeme po Slovensku rovnako ako po minulé roky. Naše cesty do exotiky sa týkajú hlavne skorej jari a neskorej jesene a plánujeme ich v období, keď nám na Slovensku chýba teplé počasie. Počas leta exotické krajiny nevyhľadávame. Zmeny začíname cítiť v našich plánoch v týchto dňoch, keď by sme mimo koronového obdobia zrejme hľadali letenky na opačný koniec sveta. Aj keď každé leto trávime spoznávaním Slovenska, tento rok sme klasické turistické trasy vymenili za zážitky v menej vyhľadávaných miestach a regiónoch, o ktorých sme napísali hneď niekoľko článkov na našom blogu.

Jozef Terem

travel bloger, dobrodruh.sk

Ja osobne zatiaľ necestujem. Za podmienok, aké momentálne panujú, v tom nevidím zmysel. Na cestovaní ma vždy lákala sloboda a z môjho pohľadu teraz sloboda nie je. Všade sú obmedzenia, zákazy, príkazy. A cítim aj zodpovednosť voči rodine. Akceptoval som momentálnu situáciu ako dočasnú realitu a prispôsobil som sa tomu. Venujem sa viac blízkym, trávim viac času na chalupe, snažím sa dobiehať veci, na ktoré som predtým nemal čas. Samozrejme, doma nesedím.

Jozef Terem. Foto: archív

Aktívne trávim čas na slovenských horách a celkovo v prírode. Do prírody, za kultúrou a históriou chodím aj do okolitých krajín – Česko, Rakúsko, Slovinsko… Ale vlastným autom, nie letecky. No cestovanie do „ďalekého sveta“ zatiaľ osobne neriešim. Ak sa momentálna situácia a súčasné obmedzenia ukážu definitívne ako dlhodobé, nezostane mi iné, ako to akceptovať. Nastavím si to v hlave, prispôsobím sa a začnem hľadať možnosti a spôsoby, ktoré mi budú najviac vyhovovať. Pevne verím, že vo svete zostane ešte trocha slobody. Cestovanie je súčasťou môjho života, či už z profesijného alebo osobnostného hľadiska. Určite sa ho nevzdám, nech sa deje čokoľvek.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?