17. decembra 2018

Vzdelanie, auto či vybavenie domácnosti. Slovenských top manažérov a podnikateľov sme sa pýtali, aká bola okrem nehnuteľností ich najväčšia investícia v živote.

Elena Kohútiková

bývalá zástupkyňa generálneho riaditeľa VÚB banky, bývalá viceguvernérka NBS, top žena v slovenskom biznise podľa rebríčka Forbes

elena kohútiková top biznismenka

Najdrahšia vec, do ktorej som investovala, bolo technické vybavenie domácnosti, hlavne kuchyne. Kúpila som drahé, no podľa môjho presvedčenia kvalitné a spoľahlivé prístroje nemenovanej značky, ktoré perfektne vykonajú svoju úlohu a málokedy sa pokazia. V zmysle stratégie efektívneho narábania s časom som sa už v minulosti snažila investovať do lepších technológií. Spája sa mi s tým aj jedna príhoda z mladosti.

Mlynská dolina či Havaj. Miesta, ktoré inšpirovali šéfov slovenských top firiem

Hneď po ukončení vysokej školy, keď som čakala staršiu dcéru, som sa rozhodla z mladomanželskej pôžičky kúpiť práčku, ktorá bola na tú dobu veľmi drahá. Môj čistý plat bol vtedy cca 1500 Sk a táto práčka stala približne štvor- až päťnásobok môjho príjmu. Vtedy som svojím krokom rozprúdila dlhú diskusiu hlavne medzi kolegyňami, ktoré to v tom čase (rok 1977) pokladali za veľký výstrelok. Už len to, že som si ako jedno z hlavných zariadení do domácnosti kupovala automatickú práčku.

A keď kolegyne počuli cenu, tak skoro odpadli. Dala sa za to vtedy kompletne zariadiť pomerne luxusná spálňa či obývačka. Ale ja som sa v zmysle efektivity rozhodla pre práčku. A neoľutovala som.

Rasťo Kulich

Country manažér, Google Slovensko

rasťo kulich google slovensko manažér

Mojou najväčšou investíciou sú pozemky na Kolibe, kde s bratom a priateľmi staviame komunitu domov. Verím, že vďaka nej budem môcť stráviť viac času s ľuďmi, ktorí sú mi najbližší. Ak mám však povedať niečo mimo nehnuteľností, tak to bude pôžička na štúdium, ktorú som si zobral hneď, ako ma prijali na Harvard MBA. Tušil som, že ma to výrazne posunie vpred nielen vedomostne, ale aj osobne. Bola to asi tá najlepšia investícia, akú som v živote spravil.

Juraj Vaculík

CEO a spoluzakladateľ, Aeromobil

juraj vaculík aeromobil

Bude to AeroMobil 🙂 Prvý, plne funkčný prototyp AeroMobilu 2.5, ktorý sme postavili ešte v roku 2013, a neskôr ďalší AeroMobil 3.0 som kompletne financoval zo svojich privátnych úspor. Vždy som veril, že môžeme vytvoriť inovatívny dopravný prostriedok, ktorý môže pomôcť zmeniť svet osobnej dopravy, a že ho môžeme postaviť nielen ako funkčný prototyp, ale môžeme mať aj fungujúcu firmu.

Manažujte čas ako CEO. Inšpirujte sa slovenskými podnikateľmi a manažérmi

Som rád, že mi vývoj v posledných dvoch – troch rokoch dáva za pravdu. Dnes už síce existuje viac ako 100 rôznych projektov lietajúcich vozidiel, mnohé však sú ešte vo veľmi rannom štádiu. Stále máme náskok, hlavne vďaka správnej technologicko-certifikačnej stratégii, unikátnemu tímu a predovšetkým spoločnej a nezlomnej viere v to, čo spolu robíme.

Ivana Molnárová

CEO, Profesia

ivana molnárová profesia

Odpoveď na otázku o najdrahšej investícii je jednoznačná. Ide o investíciu do môjho vzdelania a vzdelania mojich synov. Myslím si, že to je dnes na nezaplatenie. Čím má človek väčší rozhľad, tým viac faktorov vstupuje do jeho rozhodovania, čo považujem za obrovské pozitívum.

Peter Irikovský

CEO a spoluzakladateľ, Exponea

peter irikovský exponea

Najdrahšou vecou, do ktorej som investoval bolo bezpečné auto, v ktorom sa moja žena s deťmi cítia dobre aj počas dlhších ciest.

Článok je súčasťou seriálu V koži manažéra.

Zdroj foto: TASR, archív Forbes