12. mája 2019

Ak ste typ investora, ktorý si portfólio skladá sám z akcií jednotlivých firiem, mám pre vás päť zaujímavých kandidátov s veľkým potenciálom. V súčasnej situácii volatilných trhov sa hodí mať v portfóliu firmy, ktoré prežijú ďalšiu krízu a vyjdú z nej víťazne a pre vaše portfólio ziskovo.

Apple je známa a teraz už gigantická firma. Jej prvou veľkou výhodou je silná značka, ktorá aj v týchto časoch dokáže predávať drahé telefóny a počítače. Naposledy ale prišiel Apple s niekoľkými novinkami. Vyzerá to na postupný prechod od fyzických produktov k službám. Firma zavádza Apple News, čo bude služba s mnohými zvučnými menami svetových novín a magazínov. To všetko za 10 dolárov mesačne. Ďalej je to Apple TV. Ide o konkurenciu pre Netflix či nový Disney+. Apple sa chystá priniesť zaujímavé filmy a seriály a postaviť sa nadvláde Netflixu. Cena tejto služby zatiaľ nie je známa. Ďalšou novinkou je Apple Card, teda platobná karta vnútri iPhonu, vyvinutá v spolupráci s MasterCard. Apple Arcade je zase herná služba pre 1 miliardu hráčov na App Store, kde za mesačné predplatné získajú zákazníci prístup ku všetkým, aj plateným, hrám. Toto všetko sú novinky, ktoré môžu firme priniesť nové miliardy do zisku. Kto to všetko zaplatí? Stačí len malá časť z ich aktívnych užívateľov Apple zariadení, ktorých je na svete až miliarda. Apple má po novom o ďalšie zisky pravdepodobne postarané. Atraktívne je aj P/E firmy, ktoré ukazuje číslo 17,3. Výrazne nižšie oproti 22,1, ktoré svieti pri americkom S&P500.

Amazon dosiahol hodnotu bilión dolárov. Po Apple je tak len druhou americkou firmou v histórii

Exxon Mobil je najväčšia verejne obchodovaná ropná firma na svete s fantastickou dividendou až 4 %. Jedná sa až o dvojnásobne vyššiu dividendu v porovnaní s trhom, kde sa pohybuje na úrovni 2 %. Firma ťaží a predáva ropu a zemný plyn. Exxon a jeho biznis závisí predovšetkým od ceny ropy, ktorej cenu by krajiny OPEC rady videli vyššie. V posledných ôsmich rokoch firma cítila znižujúce sa tržby a zisky, avšak v posledných troch rokoch na zlepšovaní ziskovosti intenzívne pracuje a vypláca sa to. Akcie tejto firmy sú obľúbené u investorov vyhľadávajúcich stabilné zárobky vo forme dividend. Exxon tiež nedávno objavil veľké rezervoáre ropy v Guyane.

Fonar je malá americká firma zo zdravotníckeho sektora, ktorá vyrába skenery využívané pri magnetickej rezonancii. Naposledy firma zverejnila nižšie ako očakávané finančné výsledky, ktoré ale boli oproti minulosti stále rastové. Zisk na akciu rastie Fonaru na úrovni takmer 17 % ročne v posledných piatich rokoch. Firma má P/E iba 7,3 a žiadne zadlženie. So ziskovými maržami vyše 20 % vidíme, že ide o zdravú a silnú pozíciu. Akcia je momentálne od svojich maxím poklesnutá o 40 %, čo by pre investora mohla byť zaujímavá vstupná pozícia.

Reklama

Toto sú 4 základné princípy investovania. Kto ich dodržiava, nemal by prerobiť

Activision Blizzard je jedna z najväčších firiem v hernom priemysle. Počas posledného roka poklesla až o vyše 40%, čo bolo okrem iného spôsobené aj zmenšujúcim sa počtom aktívnych hráčov na mesačnej báze. Čo je ale v tejto situácii zaujímavé je, že tento pokles neovplyvnil zárobky, ktoré firma dokáže zvyšovať aj napriek tomu. Okrem toho si drží silnú pozíciu v generovaní voľného cash flow. Navyše, posledných 6 rokov znižuje svoju zadlženosť a obchoduje sa za tretinové P/E oproti minulému roku. Momentálne sa obchoduje za 22-násobok svojich ziskov.

NextEra Energy je americký výrobca elektriny. Čo sa týka ceny na burze, vidíme naozaj stabilný vývoj s nízkymi poklesmi. Svedčí o tom aj vývoj koncom roku 2018, kedy akciové trhy padali hlboko ku dnu. NextEra Energy sa zosunul iba o 9,8 %, zatiaľ čo jeho benchmark, index S&P500, padol až o 21 %. Čisté marže pohybujúce sa blízko 20 % si firma drží ako jedny z najvyšších v odvetví. Spoločnosť NextEra nedávno zverejnila kvartálne finančné výkazy, kde nedosiahla očakávania analytikov, v tržbách zarobila menej kvôli negatívnemu vývoju v segmente obnoviteľných energií. Firma však aj napriek tomu na cene mierne narastá. Výhoda firiem operujúcich v biznise s elektrinou je v tom, že kontrakty si dojednávajú na dlhé obdobie dopredu, teda budúci vývoj zárobkov sa vo veľkej miere dá predpokladať. Veľké projekty prevádzkujú v ekonomicky najsilnejšom štáte USA, na Floride.

Firmy v článku nie sú priamym investičným odporúčaním. Investovanie je na jednej strane potenciálne ziskové, na druhej strane potenciálne rizikové. Pri každej investícii si to treba uvedomiť a rozhodnúť sa podľa najlepšieho vedomia.

Autor Martin Babocký sa na finančných trhoch pohybuje 8 rokov, investuje predovšetkým do akcií, pracuje ako investičný analytik a vedie investičný YouTube kanál.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk