4. septembra 2018

Druhou americkou spoločnosťou, ktorá dosiahla trhovú kapitalizáciu 1 bilión dolárov, sa stal online gigant Amazon, ktorej zakladateľom je najbohatší človek planéty podľa magazínu Forbes Jeff Bezos. Stalo sa tak len približne mesiac potom, ako tento míľnik pokorila firma Apple. Ako prvý na to upozornil britský Guardian.

Obe spoločnosti majú v súčasnosti hodnotu väčšiu ako je tretina veľkosti britskej ekonomiky. Amazon hranicu dosiahol v utorok predpoludním, no tá potom mierne poklesla, firma Apple je v súčasnosti na hodnote 1,1 bilióna amerických dolárov.

jeff bezos americký forbes Jeff Bezos o plánoch Amazonu porozprával do najbližšieho vydania amerického Forbes. Foto: Forbes US

Amazon, ktorý vznikol v roku 1994 v jednej z garáží mesta Seattle, je v súčasnosti najvýznamnejším internetovým predajcom na svete. Svojmu zakladateľovi Jeffovi Bezosovi zabezpečil majetok, ktorého hodnota je 167 miliárd dolárov, a dá sa povedať, že firma zmenila spôsob, akým dnes ľudia nakupujú. V súčasnosti má vyše 140 distribučných centier a približne tretina z nich sa nachádza v Európe.

Apple prekonal nedobytnú hranicu bilióna dolárov

Pre aktuálne vydanie amerického Forbes rozpráva Bezos o štruktúre firmy, jej ďalších plánoch, ale aj firemnej hierarchii, pre ktorú je najdôležitejšie slovo ÁNO. „Povedzme, že junior vedúci príde s novou myšlienkou, ktorú chcú vyskúšať. Musí presvedčiť svojho šéfa, ten šéfa svojho šéfa, šéf šéfa svojho šéfa a tak ďalej. Hocijaké NIE v tomto reťazci môže zničiť celú myšlienku,“ vysvetľuje Bezos.

Reklama

V minulom roku dosiahla jeho spoločnosť výnosy na úrovni 178 miliárd dolárov a trojmiliardový zisk. V roku 2016 to bolo 2,4 miliardy, pričom tržby spoločnosti medziročne stúpli o 38 percent na 60,5 miliardy dolárov.

seattle amazon jeff bezos gigant online
Pre svojich zamestnancov v Seattli otvoril Amazon tento rok miesto, kde sa môžu stretávať a relaxovať. Foto: SITA/AP

„To, čo urobil a pravdepodobne ešte urobí Jeff Bezos, je asi najpozoruhodnejší úspech, aký som videl,“ povedal o Bezosovi minulý rok Warren Buffett, keď sa ho editor amerického Forbesu Randall Lane opýtal na najpôsobivejšiu obchodnú myseľ počas jeho takmer ôsmich desaťročí sledovania trhu.

FOTO: Amazon prináša prales do veľkomesta. Pre svojich ľudí

A aj keď si pod Amazonom väčšina ľudí predstaví len eshop, firma má v súčasnosti viacero platforiem, produktov a služieb. Miliardy prináša spoločnosti aj cloudový biznis, jej divízia AWS je jasným lídrom medzi cloudovými poskytovateľmi.

Podľa dát Synergy Research Group, zverejnených v apríli, má na trhu 30 % podiel, dvojkou je Microsoft. V prvom štvrťroku 2018 dosiahlo AWS medziročný nárast obratu o 49 percent a tvorí vyše desatinu celkových príjmov Amazonu.

FOTO: Potraviny bez kasy. Amazon predstavil obchod budúcnosti

Svetová spoločnosť pôsobí fyzicky aj na Slovensku. Od roku 2011 má v hlavnom meste centrum podpory predaja a v minulom roku otvoril logistické centrum v Seredi, kde putujú neprevzaté balíky z celej Európy. Celkovo u nás Amazon vytvoril viac ako 1850 stálych pracovných miest, pričom v auguste spustil ďalšiu náborovú kampaň.

Hlavná foto: SITA/AP