23. októbra 2020

Dlhodobosť, vytrvalosť a špekulácie len pre skúsených. Bankárov, ale aj odborníkov na investovanie sa Forbes pýtal, ako vhodne by sme mali zabezpečiť svoje investície, či sa dá vyťažiť z aktuálnej pandémie, ako na to a do čoho je momentálne najvýhodnejšie investovať. 

Anna Macaláková, riaditeľka J&T BANKA

Anna Macaláková. Foto: J&T Banka

Turbulencie sa na trhoch pravidelne opakujú, no nakoniec vždy prejdú. Z dlhodobého hľadiska rizikovejšie aktíva, ako napríklad akcie, rastú zároveň s rastom globálnej ekonomiky a technologickým pokrokom. Pri dlhom investičnom horizonte nevidím dôvod, prečo by mal bežný investor takýto druh investícií hedžovať. Rozhodnutie, do čoho je najlepšie aktuálne investovať, závisí od očakávaného výnosu, ochoty podstupovať riziko, či od investičného cieľa a s tým súvisiaceho investičného horizontu. Atraktívny môže byť nákup kvalitných korporátnych dlhopisov či investícia do podielových fondov. Práve výkyvy trhu, vrátane koronakrízy, predstavujú príležitosť nakúpiť aktíva za nižšie ceny.

Petr Hechtberger, investičný poradca Swiss Life Select Slovensko

Foto: Petr Hechtberger

S klientmi vnímame investovanie ako beh na dlhú trať a nie ako šprint. Cieľom je primárne ochrániť dlhodobo finančný majetok a jeho hodnotu a cieliť na dlhodobé zhodnotenie 5 – 6 % p.a. po odrátaní nákladov. Pri tomto nastavení je zásadné mať plán a rozložené riziko na globálnej úrovni, pričom z dlhodobého pohľadu by malo byť portfólio zložené z akcií, dlhopisov a nehnuteľností a pomer medzi jednotlivými aktívami sa mení podľa typu investora a investičného horizontu.

Investovanie do startupu je riziko a out.
Nadšenie spred troch rokov spľaslo

Ak sa na trhu objaví zaujímavá príležitosť, ktorá nie je v konflikte so zvolenou investičnou stratégiou, tak ju využijeme. Jednou z takýchto príležitostí tohto roka je technologický sektor, ktorý zaznamenáva od začiatku roka dvojciferné zhodnotenie nad 40 %. Technologický sektor patrí medzi megatrendy a pandémia iba zvýraznila jeho potenciál, keďže firmy sa globálne výraznejšie presunuli do online priestoru. Z pohľadu investovania by podľa môjho názoru aktuálna pandémia nemala mať výrazný vplyv na dlhodobý vývoj majetku klienta, ak je dobre zvolená investičná stratégia a globálne rozložené riziko.

Reklama

Maroš Ovčarik, výkonný riaditeľ Finančný kompas a generálny riaditeľ Partners Investment

Maroš Ovčarik. Foto: archív

Najlepším spôsobom, ako zabezpečiť svoje úspory a investície, je ich diverzifikácia. Teda rozdelenie na väčší počet menších investícií, aby peniaze neboli príliš závislé od vývoja hodnoty jednej spoločnosti, jedného projektu. Diverzifikácia nie je cesta k dosiahnutiu najvyššieho výnosu na trhu, ale cesta k ochrane investícií a minimalizovaniu poklesov.

Rozumnou investíciou sú napríklad ETF fondy, prípadne podielové fondy. V rámci nich by som sa orientoval na tie, ktoré sú zamerané globálne. Teda majú svoje pozície na tých najdôležitejších burzách na svete, USA, Európa, rozvíjajúce sa trhy. Portfólio, ktoré si zvolím, by malo zohľadňovať aj investičný horizont, teda čas, na ktorý plánujem peniaze nechať pracovať. Čím je horizont dlhší, tým zaujímavejšie produkty. Jedna možnosť zárobku cez pandémiu je takzvané špekulatívne investovanie, snaha vybrať pár spoločností, do ktorých investujem a očakávam rýchly zisk. Druhá cesta je dlhodobé investovanie, keď nakúpim cenné papiere a nechám ich zhodnocovať roky. Pre bežných ľudí, ktorí sa profesionálne investovaniu nevenujú, je určite bezpečnejšia druhá voľba. Okrem toho nevyžaduje žiadne skúsenosti ani znalosti z finančných trhov.

Investovanie podľa Jennifer Lopez. Popová diva si zaradila
do portfólia finančné technológie aj e-šport

Koronakríza výrazne rozkolísala finančné trhy. To vytvorilo príležitosti pre investorov, ktorí na takéto situácie nedočkavo čakajú roky. Na druhej strane boli investori, ktorí pri poklese dvadsať-tridsať percent spanikárili a predávali. Spravili chybu, pretože dnes by mali stratu vymazanú. Koronakríza ukázala mnohým, aj profesionálnym investorom, že časovať trhy a špekulovať nie je tá najlepšia cesta. Pozitívne je, že príbehy jedných aj druhých sa dostali do médií a tému investovania minimálne zase o čosi viac spopularizovali.

Michal Orlovský, riaditeľ Erste Private Banking

Michal Orlovský. Foto: SLSP

Koronakrízu vnímam ako test solidárnosti, zodpovednosti, flexibility a leadershipu. Kľúčovým nástrojom na ochranu investícií je dôsledná a primeraná diverzifikácia investičného portfólia do vhodných investičných nástrojov. Potenciál vidíme v akciových investíciách a vybraných private equity štruktúrach, ktoré nakupujú reálne aktíva, ako sú logistické sklady, poľnohospodárska pôda alebo priamo výrobné podniky. Najlepšie investície sa robia práve na vrchole negatívneho sentimentu, a teda ak je investor na takúto situáciu pripravený, vie ju využiť.

Nebojte sa kolísania hodnoty aktív. Týchto 6 tipov
vám pomôže mať investovanie pod kontrolou

Marek Prokopec, generálny riaditeľ Tatra Asset Management

Marek Prokopec. Foto: Tatra banka

Najlepší spôsob, ako dlhodobo úspešne investovať, je investovať pravidelne. Vyhneme sa tak najväčšiemu problému investorov, ktorým je snaha o správne načasovanie investície. Pri tomto spôsobe investovania vieme využiť krátkodobé poklesy finančných trhov pre ďalšie doinvestovanie za „výhodnejšie ceny“.

Pri investovaní je však mimoriadne dôležité investovať do dostatočne diverzifikovaných nástrojov a vedieť zladiť výnosový potenciál investícií so svojím osobným rizikovým profilom, skúsenosťami a investičným horizontom. V prípade, že si nie ste istí, treba si nechať poradiť u odborníkov.

Maroš Ďurik, CEO Across Private Investments

Maroš Ďurik. Foto: API

Koronavírus poskytol investorom unikátnu príležitosť na mimoriadny zárobok. Globálne akcie sú síce tento rok v miernom mínuse (-1,8 % k 30. 9. v eur), no investor, ktorý v marci pri 20-percentnom poklese navýšil svoju investíciu o štvrtinu, bol už ku koncu septembra v pluse 3,1 %. Investor, ktorý obohatil svoje investičné portfólio o satelitné investície v podobe indexových fondov so zameraním na NASDAQ akcie (+31,5 % v USD od začiatku roka), videohry a e-šport (+61,5 %) alebo robotiku a umelú inteligenciu (+8,9 %), zarobil ešte viac. Najlepším spôsobom, ako investovať, je investovať diverzifikovane (dlhopisy, akcie, reality a alternatívne investície), s orientáciou na kvalitné investičné produkty, ktoré sú výkonnostne, poplatkovo a daňovo efektívne (indexové fondy).

Ján Kutan, prezident združenia Slovca

Ján Kutan. Foto: archív

Či už ide o investície v jednotkách tisíc eur alebo oveľa vyšších sumách, základom by mala byť diverzifikácia portfólia. Diverzifikácia portfólia väčších investorov sa dosahuje napríklad aj private equity alebo venture capital investíciami s potenciálom vyšších výnosov oproti dlhopisom, akciovému trhu alebo komoditám. V prípade záujmu investovať do 2000 eur dáva z hľadiska diverzifikácie zmysel nákupu indexových fondov, ETF fondov a ich dlhodobé držanie. Takéto investovanie dáva zmysel a predstavuje výzvu aj v tejto korona situácii, ktorú vnímame ako výzvu a príležitosť zároveň.

 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?