7. mája 2020

Slovenské venture capital fondy spojili sily a chcú pomôcť startupom zvládnuť ťažkú situáciu spôsobenú koronavírusom. Už od 24. apríla ponúkajú bezplatné online konzultácie.

Keďže kríza spôsobená koronavírusom spôsobila ťažkosti zrejme každej oblasti podnikania, fondy Zero Gravity Capital, ZAKA, Crowdberry, Neulogy, Eterus Capital, Vision Ventures, takisto aj český Credo Ventures, Slovenská asociácia private equity a rozvojového kapitálu a SLOVCA prišli s myšlienkou spojenia sa a pomoci pre začínajúce startupy.

30pod30: Predal s partiou firmu za 100 miliónov a chcel investovať.
Nemal ako, tak založil ďalší startup

Práve v súčasnej nejasnej trhovej a ekonomickej situácii je dôležité byť v užšom kontakte s komunitou founderov a aktívne budovať silný startupový ekosystém,hovorí investičný manažér a CFO v ZAKA a projektový manažér v SLOVCA Andrej Petrus. Dušan Duffek, jeden z partnerov fondu Zero Gravity Capital, tvrdí, že sa inšpirovali kolegami z Českej republiky, kde mala podobná iniciatíva obrovský úspech. 

Menej predajov a zákazníkov

Zástupcovia fondov tvrdia, že začínajúce startupy čelia pre koronavírus viacerým výzvam, ktoré potrebujú vyriešiť. Medzi ne patria najmä zmeny v spotrebiteľskom správaní, klesajúce predaje a nižší objem odberateľov a zákazníkov. V dôsledku toho nie sú schopné plniť plány a ciele, na ktorých sa dohodli s investormi. S tým tiež súvisia snahy o zabezpečenie kapitálu nielen na ďalší rozvoj, ale aj na preklenutie krízového obdobia, a nevyhnutná optimalizácia nákladov. Okrem toho musia zakladatelia vedieť flexibilne reagovať na situáciu na trhu úpravou biznis modelu.

„V závislosti od segmentu sa dajú očakávať znížené tržby a tým aj kratšia ‘runway’, teda obdobie, na ktoré má firma peniaze. Dôležitý je preto momentálne cash flow manažment. Obzvlášť náročná situácia to môže byť pre startupy, ktoré plánujú získať ďalšie kolo financovania,“ vysvetľuje Petrus.

Slovenský startup v USA získal investíciu 5,2 milióna dolárov.
Firmám uľahčuje prácu na diaľku

Konzultácie, ktoré zástupcovia fondov ponúkajú, sa týkajú tém ako krízový manažment, optimalizácia nákladov, spravovanie cash flow či raisovanie ďalšieho kapitálu. Ide o 30-minútové online rozhovory, kde sa startupisti môžu pýtať na čokoľvek, s čím aktuálne potrebujú pomôcť.  

„Mnohí sa dnes pýtajú, aký má situácia dopad na možnosti získania venture capital financovania, či sa menia podmienky a valuácie alebo či je o niektoré sektory zo strany VC investorov menší záujem. Každý z fondov svojou účasťou v tejto iniciatíve deklaruje, že kapitál na investície pre startupy je k dispozícii aj naďalej,“ uzatvára Petrus. 

Prihláste sa na bezplatnú konzultáciu. Ako na to? 

Startupisti sa môžu na konzultácie s partnermi a manažérmi fondov prihlasovať cez službu Calendly. Presný čas si vyberú na základe voľných termínov, ktoré mentori ponúknu. Po rezervácii príde obom účastníkom pozvánka do kalendára. Samotná konzultácia bude prebiehať na platforme, akú si účastníci zvolia. Či už to bude Skype, Zoom, Hangouts, alebo akýkoľvek iný videokonferenčný nástroj. Aby mohol byť spoločný čas využitý maximálne efektívne, startupy v rámci rezervácie termínu vyplnia krátky dotazník s oblasťami či otázkami, ktoré by s mentorom chceli prebrať.  

Konzultácie budú viesť nasledujúci mentori: za Zero Gravity Capital Dušan Duffek, Michal Jablonka, Roman Čmelík, Roy Ramon. Za Vision Ventures Gabriel Horváth a Tomáš Bél. Za ZAKA Startups Andrej PetrusSlavomír Tuleya. Za Credo Ventures Andrej Kiska. Za Eterus Capital Boris KostíkLukáš Palaščák. Za Neulogy Ventures Jaroslav Ľupták. Za Crowdberry Daniel GašparMichal Nešpor.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?