28. apríla 2018

Jeho rukopis je nezameniteľný. Andrej Kolenčík pracuje ako režisér na voľnej nohe a všetci ho volajú Admirál. Má na svedomí nielen animované, hrané a dokumentárne filmy, ale aj reklamy, plagáty či videoklipy. Vyštudoval animovanú tvorbu na VŠMU, v roku 2014 ho prestížny filmový festival Berlinale vybral do kategórie Talents, spoludieľal sa na vizuálne prepracovanom klipe Jany Kirschner Duch mesta a je spoluzakladateľom festivalu animovaného filmu Fest Anča v Žiline. Ako sa Admirálovi podniká na voľnej nohe a ako vidí budúcnosť kinematografie na Slovensku?

Bez komerčných projektov by to nešlo

Hoci je Admirál v zahraničí oceňovaný – jeho dokument Hviezda bol vybraný na takmer 50 festivalov po celom svete a za film Výstava získal z rúk Emira Kusturicu cenu na festivale Küstendorf – aby si zarobil na živobytie, venuje sa aj komerčnej tvorbe. Vďaka svojim umeleckým dielam má však dnes už také meno, že mu chodia ponuky samy a vyberá si z nich tie najzaujímavejšie.

Plagát na film Hviezda. Foto: archív Andreja Kolenčíka

Akú spoluprácu by odmietol? „Určite by som nerobil na ničom, čo by propagovalo napríklad výrobok testovaný na zvieratách. Taktiež odmietam spoty pre politické strany,“ odhalil Andrej svoje hranice. Naopak, veľmi často spolupracuje s reklamnými agentúrami na kampaniach. Niekedy dostane od klienta aj voľnú roku, vďaka tomu je pre neho aj takáto tvorba zábavou. Spolupráca s komerčnými klientmi ho naučila dve hlavné zásady: „Myslím, že najmä zmysel pre deadline. Ten treba dodržať. A ak sa vyskytne komplikácia a nestíha sa, treba to vždy odkomunikovať.“

Ilustrátorka Tina Minor: Úspech by mal prísť do 5 rokov, inak opustite loď

V minulosti pracoval Andrej aj z domu, dnes si však s pár priateľmi vytvorili malé coworkingové centrum. „Snažím sa ale vždy urobiť všetku prácu v kancelárii a doma už nepracovať. Je dobré mať režim a oddeľovať pracovné a súkromné prostredie,“ prezradil ingredienciu pre lepší život. Kedysi pracoval aj na autorské zmluvy, dnes už má vlastnú firmu. Pod Admiral Films sústredí všetky svoje podnikateľské aktivity. Na tie okrem počítača a grafického tabletu potrebuje aj: „Standing desk a špeciálnu stoličku, to pomáha mojej chrbtici. Samozrejme dôležitá je aj pohoda a bezpečnosť na pracovisku,“ dodáva s úsmevom.

Admirál. Foto: archív A.K.

Organizátor festivalu, režisér klipu, ilustrátor knihy

Andrej Kolenčík je spoluzakladateľom festivalu jedinečného animovaného filmu Fest Anča v Žiline, kde 6 rokov pôsobil aj ako programový riaditeľ. V roku 2017 organizátori pripravili už jubilejný 10. ročník, zvládnuť tie prvé však nebolo jednoduché. „V začiatkoch bolo takmer nemožné nájsť hlavného sponzora a festival robili všetci ľudia najmä z nadšenia. Podarilo sa ho zrealizovať vďaka podpore z viacerých grantových schém a fondov,“ spomína režisér na prvé ročníky. Veľmi ťažké by to bolo aj bez menších a stredných firiem, občianskych združení či mediálnych partnerov.

8-bitový videoklip Jany Kirschner Duch mesta, na ktorom Admirál spolupracoval s Veronikou Kocourkovou. Foto: archív Andreja Kolenčíka

Multitalentovaný Admirál sa v ostatnej dobe podieľal aj na netradičnom a vizuálne atraktívnom videoklipe speváčky Jany Kirschner. „Jana a jej muž Eddy mali od začiatku predstavu, žeby to chceli štylizovať ako starú počítačovú hru. Tak sme najprv urobili viacero výtvarných návrhov a nejaké testy,“ opisuje spoluprácu Admiral. Potom si schválili scénár, vytvorili storyboardy a spoločne s Veronikou Kocourkovou sa pustili do samotnej výroby.

Umelkyňa na voľnej nohe Bumpkinova obľubuje fixky a navrhuje tetovania

Veľký úspech zaznamenala aj Ilustrovaná ústava, jej prvý náklad sa rýchlo vypredal a v kníhkupectvách sa objavilo druhé vydanie. Práve Andrej je autorom kresieb. Nápad vznikol v hlave vydavateľa Adama Berku. On, grafický dizajnér Boris Meluš a Andrej Kolenčík chceli túto knihu urobiť tak, aby jej výsledok bol čo najviac prístupný a zaujímavý pre širokú verejnosť. „Aby forma pritiahla a podnietila divákov k prečítaniu textu, ktorý by mal poznať každý. Zvlášť v dnešnej dobe,“ vysvetľuje.

Ilustrovaná ústava Slovenskej republiky vyšla s Andrejovými kresbami. Foto: archív Andreja Kolenčíka

Má vlastnú firmu, no nie je podnikateľ

Hoci má Andrej vlastnú firmu, sám sa za podnikateľa nepovažuje. Môže za to aj jeho filozofia, ktorá je odlišná od štandardných biznis plánov – nie je nastavený tak, aby na konci každého projektu vykazoval zisk. „Samozrejme tiež musím myslieť na to, aby som neskončil v mínuse. Peniaze však nie sú vždy hlavným kritériom pri vyberaní práce, ktorú vezmem. Musí ma to v prvom rade baviť. Ide aj o duševné zdravie,“ dodáva Admirál s úsmevom.

Admirál vyštudoval animovanú tvorbu na VŠMU. Foto: archív Andreja Kolenčíka

Rok 2017 bol pre slovenskú kinematografiu skvelý – kiná navštívil rekordný počet divákov (premiérové slovenské filmy si pozrelo 1,4 milióna ľudí), niektoré filmy boli úspešné aj na prestížnych festivaloch. Aj vďaka tomu je Andrej v otázke jej budúcnosti optimista, musíme však ďalej pracovať. „Je to teraz na zodpovednosti komisií a tvorcov, aby nastolený trend nepoľavil a šancu dostali kvalitné festivalové aj divácke tituly. A samozrejme, aby šancu získali aj talentovaní tvorcovia z najmladšej generácie a nemuseli byť odkázaní na privyrábanie si u rôznych telenoviel v komerčných televíziách.“

Andrej chcel robiť filmy už od základnej školy. A v týchto dňoch si plní svoj sen, ktorý je spojený s veľkou osobnosťou Slovenska. Na čom pracuje? „Momentálne to je réžia trojdielnej televíznej minisérie pre detského diváka o živote a osudoch Milana Rastislava Štefánika. Aktuálne je v predprodukčnej fáze.“

Keby mal dať tip začínajúcim podnikateľom, ako si plniť svoje sny, dal by im túto jednoduchú radu: „Rob to, čo ťa baví a snaž sa to robiť najlepšie, ako vieš.“ Je však o to cennejšia, keďže Admirál robí skutočne to, čo vždy chcel.

Hlavná foto: archív Andreja Kolenčíka