8. októbra 2018

Slovenské dizajnérske štúdio Mejd patrí Kataríne Beličkovej a Štefanovi Noskovi, ktorí sa venujú kreatívnemu produktovému dizajnu. Svojou tvorbou sa snažia dosiahnuť viac než len to, aby sa na výsledky ich práce dobre pozeralo. Dvojica vytvára produkty všedného života, ktorým dáva nezvyčajnú formu. A úspechu sa neteší ani tak doma, ako v zahraničných krajinách.

Dvere do sveta dizajnu im otvorili prestížne výstavy

Vlastné dizajnérske štúdio Mejd založili ešte v roku 2011. Štefan Nosko a Katarína Beličková vtedy študovali na bratislavskej Vysokej škole výtvarných umení. Ako spolužiaci obaja navštevovali ateliér Art dizajn, ktorý v tom čase viedol profesor František Burian. A práve tam sa snažili rozšíriť si svoje obzory týkajúce sa dizajnu, ktorý by mohol presahovať napríklad i do umeleckého remesla.

Guľatý svietnik zlatej farby, ktorý je po rozpolení použiteľný na dve časti.
Ak sa do tvorby pustia produktoví dizajnéri, svietnik môže vyzerať i takto. Foto: Adam Šakový

„Začiatky boli zaujímavé, viac pohodové. Škola je prostredie, kde sa dá slobodne uvažovať a kedykoľvek si tam môžete ´uletieť´. Dizajn sme zo začiatku brali len ako zábavu, semestrálne projekty majú svoje ľahké tempo, nedá sa to porovnať s prácou na zákazky,“ spomína spätne Katarína Beličková pre Forbes.sk.

Škola síce naučí človeka kreatívne myslieť, no nepripraví ho na vlastný biznis. Počiatočné náklady boli vysoké a okrem peňazí museli do štartu vlastného dizajnérskeho štúdia investovať i mnoho hodín práce.

Nebojí sa zašpiniť si ruky od hliny: Simona Janišová vystavovala aj v Číne

Reklama

Tvrdá práca sa však štúdiu Mejd vyplatila. Tvorba tejto slovenskej dvojice sa dostala i na zahraničné svetové výstavy. Katarína pripúšťa, že zo začiatku za to vďačili najmä grantovej podpore. „Z väčšej časti nám to pomohlo vytvoriť nové kolekcie a zaplatiť poplatky na výstavách. To ale, samozrejme, nestačilo a museli sme veľkou čiastkou prispieť i my,“ hovorí.

Spolupracujú i s remeselníkmi

Produkty navrhujú Štefan Nosko a Katarína Beličková väčšinou spoločne, a pokiaľ sa z nejakého dôvodu nedokážu stretnúť, tak si k práci sadne i každý zvlášť. Obaja sa na rovnakú vec pozerajú inak, vidia v nej rozdielny potenciál. A presne to dvojici umelcov z dizajnérskeho štúdia Mejd vyhovuje.

Tieto ich odlišnosti sa premietajú i do rozdelenia úloh mimo navrhovania konceptov. Štefan sa venuje technickej časti a komunikácii s výrobou, Katarína komunikuje so zákazníkmi a stará sa o marketing.

Umelkyňa na voľnej nohe Bumpkinova obľubuje fixky a navrhuje tetovania

Slovenská umelecká dvojica čerpá inšpiráciu zo svojho okolia. „Záleží i na tom, čo vlastne navrhujeme. Dôležité je byť vnímaví, dobre sa pozerať okolo seba a byť otvorení novým možnostiam,“ hovorí Katarína. Zároveň dodáva, že ich štúdio Mejd nezaujíma dizajn len v súvislosti s produktom, ale i v súvislosti s kontextom a príbehom, ktorý mu predchádza.

Dvojica dizajnérov uprednostňuje prácu s tradičnými materiálmi. Posledné obdobie dokonca zasvätili tradičným technikám, respektíve lokálnym formám výroby. Spolupracujú s menšími remeselníkmi a výrobcami, ktorí pracujú s drevom, kovom, sklom a tiež keramikou.

Úspech žnú v zahraničí

Zakladatelia dizajnérskeho štúdia Mejd získali i prestížne ocenenie v súťaži Design Award 2016. Úspech zožala ich lampa Well, ktorej osvetlenie imituje mechanizmus klasickej dedinskej studne. Otočením kľuky mení osvetlenie svoju intenzitu i farbu. Pri tvorbe tohto produktu sa dvojica nechala inšpirovať slovenskou ľudovou kultúrou.

„Takéto ocenenia vedia možní zákazníci vnímať ako značku kvality, pomáha nám to budovať si pozitívny obraz v ich očiach,“ hovorí slovenská dizajnérka. Medzinárodné ocenenia pomáhajú Štefanovi Noskovi a Kataríne Beličkovej i pri propagácii vlastnej práce v zahraničí.

Lampa Well od dizajnerského štúdia Mejd, ktorá pri otáčaní kľukou mení svetlo a intenzitu.
Inšpiráciu hľadajú všade okolo seba. Nezabúdajú však ani na minulosť a históriu, čoho dôkazom je ich lampa Well. Foto: Adam Šakový

A veru že ich mimo Slovenska poznajú skutočne kade-tade. Dvojica z dizajnérskeho štúdia Mejd vystavovala napríklad na Dutch Design Week v holandskom Eindhovene, Salone del Mobile v Miláne i na londýnskom Design Festivale. A v týchto známych metropolách videli ich tvorbu ľudia z mnohých ďalších krajín i absolútna svetová špička v oblasti dizajnu.

Práve vďaka svojej snahe prezentovať sa vo svete môžete na dvojicu zo štúdia Mejd naraziť taktiež na prestížnych dizajnových blogoch. Svoje produkty posielali zákazníkom do krajín ako sú Austrália, Španielsko, Nemecko alebo Anglicko.

Konkurencia na Slovensku nie je veľká

Čo sa týka slovenského trhu, tak produktový dizajn je tu podľa dvojice zo štúdia Mejd ešte len v plienkach. „Množstvo aktívnych dizajnérov v oblasti autorského produktového dizajnu je možné zrátať na prstoch dvoch rúk. Oproti zahraničiu máme čo doháňať. Tam je konkurencia veľká, no ľudia zase vedia oceniť i zaplatiť za autorskú tvorbu,“ pripúšťa Katarína Beličková.

Zrkadlo s betónovým podstavcom, ktoré je v tvare dopravnej značky. Vyrobilo štúdio Mejd.
Zrkadlo môže pokojne vyzerať ako dopravná značka. A podstavec môže mať z betónu. Foto: Adam Šakový

V zahraničí sú podľa jej slov ceny takýchto produktov nastavené dobre. Sú vyššie, no i adekvátnejšie, keďže už samotná výroba jedného produktu nie je lacnou záležitosťou. Na Slovensku, no i v niektorých iných krajinách to ľudia nechápu. Autorský produkt vnímajú rovnako ako ten sériový. „Výrobný proces s lokálnymi surovinami a ľuďmi je náročnejší, a tak si zaň treba vypýtať adekvátne peniaze,“ upresňuje Katarína.

Podľa zakladateľov dizajnérskeho štúdia Mejd je vo vlastnom biznise dôležité, aby boli vo svojej práci i k ľuďom úprimní, verili tomu, čo robia, a vytrvali. Táto dvojica rada počká a uvidí, čo všetko im a ich značke ešte budúcnosť prinesie. Po tejto ceste chcú ale kráčať trpezlivo a rovnako zapálene ako na začiatku.

Hlavné foto: Adam Šakový