27. októbra 2020

Opatrenia, ktoré majú zabrániť šíreniu koronavírusu a s ním súvisiace zavedenie zákazu vychádzania od soboty (24. 10.), dostali gastroprevádzky do nepríjemnej situácie. Niektoré podniky prešli z dôvodu obmedzení len na donášku jedla, iné spustili predaj cez výdajné okienka. No sú vôbec dovolené a aké pravidlá pre ne platia? Poruší zákazník nejaký zákaz, ak si vyzdvihne kávu či obed, a ak áno, aká mu hrozí pokuta? Na najčastejšie otázky odpovedá partner advokátskej kancelárie GHS Legal Erik Schwarcz.

Ako môžu fungovať kaviarne, reštaurácie a bary v čase „lockdownu“?

Tieto zariadenia môžu fungovať najmä formou donášky. Uznesenie vlády z 22. 10. 2020, ktorým bol nariadený zákaz vychádzania, síce gastro prevádzky priamo neupravuje, výnimka zo zákazu vychádzania je však definovaná tak, že tento zákaz sa nevzťahuje na cestu v nevyhnutnom rozsahu s cieľom obstarania nevyhnutných základných životných potrieb do najbližšej maloobchodnej predajne.

Môžem od soboty cvičiť v parku či bežať cez mesto a musím mať rúško?
10 odpovedí pre športovcov

Vzťahuje sa výnimka zo zákazu vychádzania aj na vyzdvihnutie kávy či obeda v reštaurácii?

Podľa nášho názoru zo spomínaného uznesenia nevyplýva, že by výnimka zo zákazu vychádzania zahŕňala aj cestu do reštaurácie, ktorá ponúka predaj z okienka, teda „take-away“. Cesta s cieľom vyzdvihnutia obedu z reštaurácie či vyzdvihnutia kávy by tak bola porušením zákazu vychádzania. Jedlo a pitie je možné vyzdvihnúť si len v maloobchodnej predajni, ktorá je najbližšie k miestu bydliska.

Existuje nejaký rozdiel v tom, že si pôjdem kúpiť niečo do potravín a že si pôjdem vyzdvihnúť hotový obed?

Z právneho hľadiska ide o použitie pojmu predajňa potravín a maloobchodná predajňa v príslušnom uznesení vlády. Z týchto pojmov vyplýva, že úmysel vlády nebol umožniť vychádzanie s cieľom vyzdvihnutia jedla z reštaurácie, keďže reštaurácie nepredávajú tovar, ale poskytujú (stravovacie) služby.

Gastrosektor v číslach. Podnikatelia z gastrosektora žiadajú premiéra o (online) stretnutie a okamžité hľadanie cielenej pomoci pre gastro v spolupráci s príslušnými ministerstvami. Foto: 1st Class Agency

Ak som v práci, môžem si prísť kúpiť zabalený obed cez okienko a zobrať ho so sebou v rámci budovy, v ktorej sa gastro prevádzka nachádza?

V prípade, ak sa gastro prevádzka nachádza v rámci pracoviska, je možné vyzdvihnúť si obed cez okienko, a to z dôvodu, že cesta do a zo zamestnania sa nepovažuje za porušenie zákazu vychádzania. Ak si však v rámci obednej prestávky pôjdem kúpiť obed do inej budovy, táto cesta by bola porušením zákazu vychádzania v zmysle príslušného uznesenia vlády.

Poruší podnikateľ či prevádzkovateľ gastro prevádzky nejaké nariadenie, ak predá zabalený obed zákazníkovi cez okienko? 

Podnikateľ neporuší žiaden predpis, keďže uznesenie vlády predaj cez okienko priamo nezakazuje, len ukladá obyvateľom zákaz vychádzania. Svoju povinnosť by tak pri predaji neporušil podnikateľ, ale zákazník, keďže ten by s cieľom nákupu zabaleného obeda porušil zákaz vychádzania.

Zostaňte doma a o týždeň sme v starých koľajach, tvrdí Sulík.
Obchodníci zatiaľ rátajú straty

Aká pokuta hrozí zákazníkom, ktorí porušia zákaz vychádzania?

Za porušenie zákazu vychádzania im hrozí v zmysle vyjadrenia Policajného zboru SR pokuta vo výške do 1000 eur v blokovom a do 1659 eur v správnom konaní.

Sú nejaké (nové) pravidlá pre vonkajšie sedenie?

V tejto chvíli je stále účinné opatrenie Úradu verejného zdravotníctva SR zo dňa 14. 10. 2020, nové pravidlá zatiaľ prijaté neboli. Podľa tohto opatrenia môžu reštaurácie podávať jedlo a nápoje iba cez okienko, prostredníctvom donáškovej služby alebo v exteriéri. Podávanie jedál a nápojov v interiéroch prevádzok je naďalej zakázané.

Pri donáške má kuriér aj výnimku z uznesenia vlády, ktorým bol nariadený zákaz vychádzania, pretože vykonáva prácu. Pri podávaní jedál a nápojov cez okienko alebo v exteriéroch reštaurácií sa musí zákazník dostaviť sám k reštaurácii, čo je možné iba v prípade, že by jeho cesta na tento účel spĺňala výnimku zo zákazu vychádzania.

Na otázky odpovedá partner advokátskej kancelárie GHS Legal Erik Schwarcz. Foto: archív GHS Legal

Uvažovať sa dá o tom napríklad v prípade prevádzky nachádzajúcej sa v prírode v extraviláne, ktorá by podávala jedlá a nápoje na terase v exteriéri. Aj v tomto prípade by však museli byť dodržané ďalšie podmienky, ako je napríklad rozstup medzi stolmi dva metre alebo to, že príbor nesmie byť voľne dostupný pre zákazníkov na stoloch, ale musí byť prinesený personálom k pokrmu, navyše zabalený do papierovej servítky.

Aké pravidlá platia pre prevádzky v extraviláne (prírode)?

Prevádzok v extraviláne sa týka v súčasnosti len opatrenie Úradu verejného zdravotníctva SR zo dňa 14. 10. 2020 s tým, že pohyb v prírode je v extraviláne povolený. To znamená, že v prípade, ak sa nachádzajú tieto prevádzky v prírode, môže sa do nich zákazník dostať aj bez porušenia príslušného uznesenia vlády.

Môžu teda v okolí prevádzok v extraviláne ľudia sedieť pri stoloch?

Z hľadiska účelu príslušnej výnimky zo zákazu vychádzania sa prikláňame k tomu, že sedením pri stole v gastro prevádzke, ktorá sa nachádza v prírode, by išlo o porušenie zákazu vychádzania. Táto výnimka smeruje k tomu, aby umožnila pobyt v prírode a nie návštevu gastro prevádzky, ak sa aj táto prevádzka nachádza v extraviláne obce.

Pokutu za porušenie zákazu vychádzania by v prípade jeho porušenia dostal zákazník. Prevádzkovateľ je v súčasnosti povinný dodržať pravidlá vychádzajúce z opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR zo dňa 14. 10. 2020.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?