23. októbra 2020

Na nevyhnutný nákup, s dieťaťom do školy či do prírody. Inak zostať doma, minimálne jeden týždeň. Keď budete mať v rukách potvrdenie o negatívnom testovaní, život sa viac-menej vráti do normálu. To aspoň sľubuje minister hospodárstva Richard Sulík. Obchodníci však majú iný názor. 

Dvere otvorené pre nikoho. Obchodníci, ktorí neprevádzkujú predajne s potravinami, drogériou či produktami pre zvieratá môžu nechať otvorené, no minimálne nasledujúci týždeň do nich žiaden zákazník nesmie vkročiť, v ďalších týždňoch iba tí, ktorí budú mať pri sebe potvrdenie o negatívnom testovaní. To je plán čiastočného lockdownu, ktorý vo štvrtok večer predstavila vláda. 

Vláda oznámila zákaz vychádzania. Od soboty 24. 10. opustíme domovy len v nevyhnutných prípadoch

Niektorí maloobchodní prevádzkovatelia už avizovali, že minimálne na nasledujúci týždeň svoje predajne zatvoria, pretože sa im neoplatí nechávať otvorené, aj keď to majú oficiálne povolené.

Nákupné centrum otvorené, bez ľudí

Otáznik visí nad predajňami v nákupných centrách. Tie môžu takisto ponechať svoje dvere otvorené, no tržby sa budú točiť v potravinách či drogériách, ktoré v nich sídlia, ale napríklad do obchody s oblečením, topánkami či kníhkupectvá budú zívať prázdnotou. Zákazníci však do nich podľa vládneho nariadenia nesmú vkročiť. Háčik je však v tom, že podľa aktuálne nastavených nájomných zmlúv medzi predajcami a obchodnými domami musia byť všetky predajne v čase, kedy je otvorené nákupné centrum, takisto otvorené. 

Reklama

Či a za akých podmienok sa budú tieto pravidlá, respektíve zmluvy meniť, sme sa pýtali aj prevádzkovateľov nákupných centier. Zatiaľ svoj postup žiadne z oslovených centier nekomentovalo.

Ako bude prebiehať celoplošné testovanie? Rezort obrany zverejnil niekoľko informácií

Podpredseda vlády a minister hospodárstva za stranu SaS Richard Sulík na margo nových opatrení ľuďom odkazuje, aby  týždeň vydržali doma. Následne sa všetko vráti do starých koľají. “Situácia je skutočne vážna. Chcem vás preto všetkých pekne poprosiť, aby ste ostali doma až na nevyhnutné výnimky (práca, základný nákup, deti do školy, venčenie a príroda),” píše vo svojom statuse na sociálne sieti a ľudí vyzýva, aby sa nechali otestovať.

?‍?‍?‍? ? ? TÝŽDEŇ DOMA, POTOM TEST, POTOM PO STAROMSituácia je skutočne vážna. Chcem vás preto všetkých pekne…

Uverejnil používateľ Richard Sulik Piatok 23. októbra 2020

Medzi prvými obchodníkmi sa k situácii vyjadrila Iniciatíva slovenských maloobchodníkov. Podľa ich tvrdení, aj nasledujúce dni, počas ktorých budú bez zákazníkov, im spôsobia existenčné problémy. Vládu obviňujú, že ponechaním otvorených obchodov sa chránia a zbavujú sa zodpovednosti za akékoľvek kompenzácie. “Deväť dní budú naše prevádzky úplne bez zákazníkov a následne očakávame výrazný prepad návštevnosti, pretože do obchodov budú môcť chodiť iba zákazníci s negatívnym testom,” reaguje predseda iniciatívy Daniel Krakovský.

Prázdno počas seniorských hodín

Okrem toho Zväz obchodu SR vníma ako problém zvýšený počet zákazníkov najmä v obchodoch s potravinami. Podľa prezidenta zväzu Martina Katriaka navyše môže vzniknúť problém aj z dôvodu vyhradených hodín pre seniorov, pretože v tomto čase seniori do obchodu už prakticky nechodia a obchody bývajú prázdne.

Uvoľnenie opatrení má prísť s kĺzavým mediánom pod 500. Kedy by sme sa k nemu vedeli dopracovať?

Riešenie aktuálnej situácie by podľa Krakovského mohlo tkvieť napríklad v českom modeli, v rámci ktorého prepláca štát 100 percent mzdových nákladov a kompenzuje obchodníkom aj nájomné.

Štát aktuálne prepláca časť miezd zamestnancov, ktorí museli z dôvodu pandémie zostať doma. Na druhej strane, minister hospodárstva pred niekoľkými dňami pre denník Pravda povedal, že termín, do ktorého bude možné požiadať o pomoc s nájomným, sa bude pre nízky záujem predlžovať zhruba o pol roka. Na túto finančnú injekciu je vyhradených 200 miliónov eur.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?