22. októbra 2020

Miernejší lockdown a celoplošné testovania. Tak by sa dali zhrnúť závery z rokovania pandemickej komisie, krízového štábu, konzília odborníkov a vlády.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí a predseda vlády Igor Matovič tvrdia, že opatrenia boli prijaté na základe dát, ktoré ukazujú, že nielenže kopírujeme český model, ale v počte nakazených ho aj predbiehame. Sedemdňový kĺzavý medián sa dnes pohybuje na úrovni 1586 a 7-dňový priemer testov je 10 134.

Ako bude prebiehať celoplošné testovanie?
Rezort obrany zverejnil niekoľko informácií

Konzílium odborníkov dokonca prišlo s návrhom na tvrdý a okamžitý, dvoj- až trojtýždňový lockdown, absolútnu karanténu všetkých ľudí okrem tých, ktorí by vykonávali práce v rámci kritickej infraštruktúry.

Vláda preto prišla s návrhom miernejšej formy lockdownu, ku ktorému pridáva dve kolá celoplošného pretestovania Slovenska.

Reklama

Pravidlá pre Slovensko

(okrem štyroch kritických regiónov – Dolný Kubín, Námestovo, Tvrdošín, Bardejov)

Zákaz vychádzania platí od soboty 24. októbra do nedele 1. novembra – výnimky budú mať ľudia, ktorí pôjdu do a z práce, budú sprevádzať dieťa do školy, môže využívať služby (návšteva potravín, drogérie, banky, pošty…), môže ísť do prírody v rámci svojho okresu.

Foto: Úrad vlády

V rizikových okresoch platí, že ľudia, ktorí sa nevedia preukázať negatívnym PCR alebo antigénovým testom, budú môcť vychádzať iba v čase od 1:00 – 5:00 h, môže ísť na testovanie, do potravín, lekární, postarať sa o blízkeho alebo domáce či hospodárske zvieratá. Ľudia z rizikových okresov, ktorí sa preukážu negatívnym testom, sa môžu riadiť podľa pravidiel zvyšku Slovenska.

Matovič ohlásil, že chcú plošne testovať na koronavírus.
Vláda už dolaďuje detaily

Od pondelka 26. októbra do 27. novembra budú zároveň uzatvorené všetky školy s výnimkou jaslí, materských škôlok a prvého stupňa základných škôl.

Podobné pravidlá by mali platiť aj po prvej fáze plošného testovania, celkovo by mali platiť tri týždne. Vláda zároveň odmietla, že by mala zatvárať akékoľvek prevádzky či maloobchod.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?