17. októbra 2020

Celosvetový unikát. Tak nazval premiér Igor Matovič plán plošne otestovať celé Slovensko na nový koronavírus. Ako vyhlásil, vláda pripravovala tento plán spolu s odborníkmi približne tri týždne. Testovanie by sa malo uskutočniť počas posledného októbrového víkendu. 

O možnosti plošného testovania na nový koronavírus sa hovorilo už niekoľko dní, no až dnes (17. októbra) tieto informácie potvrdil premiér Igor Matovič. Vláda pripravuje verejné obstarávanie na antigénové testy, ktoré dokážu odhaliť infekčného človeka a zároveň majú kratšiu čakaciu lehotu na výsledok. Predbežne však už sú dohodnuté dodávky testov.

Uvoľnenie opatrení má prísť s kĺzavým mediánom pod 500.
Kedy by sme sa k nemu vedeli dopracovať?

Aj keď má plošné testovanie prebehnúť o dva týždne, počas budúceho víkendu sa budú pilotne testovať najkrízovejšie okresy — Tvrdošín, Námestovo, Dolný Kubín, v prípade, že budú stačiť kapacity aj Bardejov.

„Žiaden štát sa o nič podobné ešte nepokúsil. O svojich plánoch som hovoril na summite v Bruseli a aj iní lídri krajín začali k Slovensku vzhliadať, pretože aj u nich je dramatická situácia,“ povedal Matovič počas sobotňajšej tlačovej konferencie. Organizačne by sa na testovaní malo podieľať 43-tisíc ľudí vrátane ozbrojených síl.

Trump chce odvrátiť pozornosť od pandémie koronavírusu.
Radšej vytiahol prasaciu chrípku

Aj keď detaily ešte presne nie sú známe, predseda vlády tvrdí, že testovanie by malo prebiehať v podobnom štýle ako voľby, to znamená, že odberné miesta by sa mali vytvoriť v okolí volebných miestností, ktorých je na Slovensku približne šesťtisíc. V prípade, že ľudia žijú mimo svojho trvalého bydliska, budú zrejme môcť ísť na testovanie čo najbližšie k miestu, v ktorom žijú. Tí, ktorí budú v čase testovania v práci, budú môcť ísť na testy iný deň.

Do akej miery bude testovanie povinné a na základe čoho, bude predmetom rokovaní. Zároveň sa uvidí, či bude musieť byť zmenený zákon. Matovič sa obáva najviac ľudí, ktorí pandémiu spochybňujú. Preto uvažuje o možných sankciách v prípade, že testovanie odmietnu.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?