16. októbra 2020

USA sa blížia k počtu 223-tisíc obetí koronavírusu (údaj k 15. októbru) a zároveň k volebnému dňu. Tak sa prezident Donald Trump rozhodol, že sa pokúsi odpútať pozornosť od prebiehajúcej pandémie a zameria ju na minulú epidémiu iného vírusu: pri pandémii prasacej chrípky v roku 2009 zomrelo odhadom 12 500 Američanov.

Kľúčové fakty

„Bola to jedna z veľkých katastrof,“ vyhlásil Trump vo štvrtok o epidémii z čias vlády Obamu a bývalého viceprezidenta Joa Bidena, ktorý je terajším protikandidátom Trumpa.

Stalo sa tak po tom, čo sa viceprezident Mike Pence počas viceprezidentskej debaty zameral na Bidenovu úlohu pri riešení pandémie prasacej chrípky Obamovou administratívou, keď sa nakazilo vyše 60 miliónov Američanov. Trump tweetoval, že Biden „nemal poňatia“ o prasacej chrípke.

Republikáni často poukazovali na Bidenovho niekdajšieho poradcu Rona Klaina, ktorý povedal, že „čistou náhodou“ sa prasacia chrípka nestala „jednou z veľkých hromadných pohrôm v americkej histórii“, aj keď neskôr objasnil, že hovoril konkrétne o výrobe vakcíny.

Obama v apríli pri vyjadrení podpory Bidenovi ocenil to, ako mu pomáhal manažovať pandémiu, Trump sa to však snaží obrátiť a tvrdí, že ak by bol Biden na čele administratívy počas koronavírusu, „možno by zomrelo 2,2 milióna ľudí“.

Reklama

Trumpove poznámky len málo reagujú na pretrvávajúce výhrady k jeho riešeniu epidémie. Necelý mesiac pred voľbami podľa RealClearPolitics s jeho prístupom v priemere súhlasí len 42 % ľudí, nesúhlasí 57 %.

Biden je vnímaný priaznivejšie, podľa zverejneného prieskumu CNBC 56 % ľudí, ktorí chcú ísť voliť, si myslí, že Biden by si pri víruse počínal lepšie, kým 44 % si myslí, že lepší by bol Trump.

Kontext

Tak ako koronavírus, aj prasacia chrípka je respiračným ochorením, ktoré pochádza z Číny. V USA ale mala len 0,02 % mieru úmrtnosti, teda oveľa nižšiu, ako je 2,7 % miera úmrtnosti pri koronavíruse. Asymptomatická infekcia spôsobuje aj oveľa jednoduchšie rozšírenie koronavírusu. Podľa portálu Politico pri reakcii Obamovej administratívy, ktorá sa sústreďovala hlavne na upokojenie Američanov, bolo Bidenovou úlohou robiť prostredníka medzi Kongresom a guvernérmi s cieľom zabezpečiť finančné prostriedky na riešenie situácie. Politico tiež pripomína, že Bidenove odkazy v súvislosti s vírusom považovali jeho kolegovia za prehnane alarmujúce.

Prekvapujúci fakt

Trump v skutočnosti reakciu Obamovej administratívy na prasaciu chrípku ocenil. CNN objavila vystúpenie Trumpa vo Fox News z roku 2009, kde v súvislosti s reakciou vlády na vypuknutie nákazy povedal: „Myslím si, že sa to zvláda dobre.“

Veľké číslo

26 %. To je podiel pravdepodobných voličov, ktorí podľa prieskumu Reuters/Ipsos uviedli, že najdôležitejším faktorom pri ich rozhodovaní je to, či má kandidát „rozsiahly plán na zotavenie sa krajiny z dôsledkov Covid-19“. V porovnaní s tým – 21 % uviedlo „schopnosť vrátiť dôveru vo vládu“ a 19 % silnú ekonomiku.

Hlavný kritik

„Máme osem mesiacov tejto pandémie a Donald Trump a Mike Pence stále nemajú plán ako sa vysporiadať s Covidom-19. Stále dúfa, že len tak zmizne,“ tweetoval Biden počas viceprezidentskej debaty. „Kamala Harris a ja máme komplexný, vedecky podložený plán na porazenie tohto vírusu.“

Autor článku Andrew Solender je redaktor Forbesu, píše o politike a voľbách.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?