13. apríla 2020

Každý týždeň zamestnávatelia rušia milióny pracovných miest a potreba vyniknúť je stále dôležitejšia. A to bez ohľadu na to, či prácu hľadáte, alebo sa snažíte si ju udržať. Jedným z najlepších spôsobov, ako to dosiahnuť, je mať úplne jasno v tom, čo vás robí unikátnym, čo vás motivuje a tiež v tom, čo presne dokážete firme či organizácii priniesť.

Ľudia, ktorí si nájdu čas na reflexiu, dokážu lepšie komunikovať svoje ciele a svoju „pridanú hodnotu“ či už v životopisoch, na pracovných pohovoroch, alebo počas mítingov v ich súčasnej práci. Sebapoznanie tiež vašej práci pridáva význam a hĺbku a vyúsťuje do uspokojenia, ktoré vysoko prevyšuje finančnú odmenu. A to je vítané plus, keď dokonca aj tí z nás, ktorým sa podarí udržať si prácu, čelia potenciálnemu znižovaniu platov.

Možno ste už skôr zvažovali, ako popremýšľať o svojej práci, no nevedeli ste, ako na to. Alebo ste sa možno snažili, no nič vám to premýšľanie neprinieslo. V tom je „cielená reflexia“, ako ju nazývam, iná ako náhodná úvaha. Cielená reflexia ponúka konkrétne méty a tiež systém, podľa ktorého by ste mali uvažovať a nestratiť tak zo zreteľa svoje zameranie.

Máte pridlho tú istú prácu a chýva vám motivácia? Skúste týchto 10 rád

Aby cielená reflexia fungovala najlepšie ako sa dá, vytvorte si časový plán, ktorý budete dodržiavať – ideálne ak je to krátke časové obdobie (okolo 10 – 15 minút) každý deň ešte predtým, ako váš deň a myseľ zaplavia ostatné problémy sveta. Navrhujem popasovať sa len s jedinou otázkou týždenne, pretože verím, že chvat je nepriateľom užitočnej úvahy.

Čo vám v práci vyhovuje? (A čo nie?)

Moji klienti, ktorí so mnou konzultujú svoje kariérne problémy, zvyčajne považujú za najľahšie, keď začnú rozmýšľať o veciach, ktoré dobre poznajú a ovládajú – čo sa im páčilo a nepáčilo na ich doterajšej profesionálnej ceste. Je dôležité nielen zamyslieť sa, ale postrehy si aj spísať, aby ste nebehali stále dookola. Postrehy si zapíšte do dvoch stĺpcov – jeden je o tom, čo vám vyhovovalo a druhý čo vám nevyhovovalo. Tieto postrehy nemusia byť svojím presným opakom (a to vlastne ani veľmi nepomáha) ale každý stĺpec by mal obsahovať tie najdôležitejšie faktory, ktoré ste buď vyslovene aktívne vyhľadávali, alebo ste sa im aktívne snažili vyhnúť.

Navrhujem spraviť si takýto zoznam za každú prácu (platenú ale aj neplatenú), ktorú ste doposiaľ vykonávali.

Čo sa oplatí zvážiť:

 • Vaše úlohy
 • Správanie vašich spolupracovníkov, ich osobnosti, pracovné návyky
 • Fyzické miesto, v ktorom ste pracovali
 • Váš pocit zmysluplnosti danej práce
 • Pracovná kultúra
 • Plat a odmeny (vrátane nefinančných výhod či bonusov)
 • Tempo práce a stresory
 • Štruktúra vykazovania práce, hierarchia
 • Priestor pre ďalší rast
 • Vyváženosť práce s vašimi životnými cieľmi a prioritami v širšom zmysle slova
 • Dochádzanie do práce

Keď si zostavíte tento úvodný zoznam, oslovte priateľa, člena rodiny, alebo kouča, aby vám pomohli uvažovať hlbšie kladením otázok ku každému z uvedených faktorov.

Čím vynikáte nad ostatnými?

Určite ste už počuli, že by sme mali fungovať „podľa svojich schopností“ a existuje na to dobrý dôvod: štúdie ukazujú, že ľudia, ktorí majú prácu, ktorá je pre nich osobne zmysluplná, sú zároveň tí, ktorí, ktorí počas svojej kariéry dokázali dvojnásobne vylepšiť svoje silné stránky.

Profesor Cal Newport o tejto téme hovorí v knihe So Good They Can’t Ignore You a v nej naznačuje, že keď sme v niečom skutočne dobrí, dokážeme svoju hodnotu lepšie zúročiť. Inými slovami, čím sme pre organizáciu hodnotnejší, tým viac vplyvu máme na to, aby sme si napríklad vyjednali uspokojujúce platové a pracovné podmienky.

Bojujete s prokrastináciou počas home office? 10 tipov od kouča, ako sa jej vyhnúť

Preto je teraz ten správny čas, aby ste prišli na to, čo je vaša „pridaná hodnota“ a zistili, ako tieto silné stránky a schopnosti dokážete ešte viac vylepšiť. Môžete to dosiahnuť napríklad takto:

 • Zistite, čo sú vaše silné stránky s pomocou testu CliftonStrengths inventory organizácie Gallup.
 • Ak hľadáte feedback o špecifických preferovaných schopnostiach a tiež tých, ktoré by ste u seba chceli ešte viac zušľachtiť, vyskúšajte toto cvičenie od SkillScan.
 • Oslovte kolegov (súčasných či bývalých) a tiež priateľov a požiadajte ich, nech vám povedia čo podľa nich robíte dobre. Môžete to spraviť v neformálnom duchu, alebo s pomocou tohto cvičenia.
Spýtajte sa kolegov, ako vás vnímajú. Ilustračné foto: LinkedIn

Na čom vám najviac záleží?

Teraz porozmýšľajte nad pracovnými hodnotami, teda tým, čo považujete za dôležité v súvislosti s prácou. Pomôcť vám môže prvý zoznam, o ktorom sme hovorili v tomto texte. Užitočné môže byť zapojiť do tohto cvičenia niekoho ďalšieho, kto vám pomôže rozmýšľať hlbšie, o to viac, ak vám ten človek dokáže pomôcť objaviť hodnoty, ktoré ste vy možno prehliadli pretože sú pre vás také samozrejmé. Dajte dohromady zoznam, tento zoznam usporiadajte podľa vašich priorít. Užitočné to bude vtedy, keď sa ocitnete v situácii, kedy budete musieť rozhodnúť, za ktoré hodnoty chcete naozaj bojovať.

Priority si stanovte napríklad takto:

 • Každú hodnotu si vypíšte na samostatný lístoček.
 • Usporiadajte ich tak, aby hodnoty, ktoré sú pre vás najdôležitejšie, boli na vrchu vášho zoznamu.
 • K zoznamu sa vráťte opäť o deň neskôr.
 • Keď sa k zoznamu vrátite, opäť popremýšľajte, či sú hodnoty usporiadané v správnom poradí. Ak tomu tak nie je, upravte zoznam.
 • Opäť zoznam odložte nabok a vráťte sa k nemu o deň. Ak si myslíte, že je to potrebné, hodnoty opäť presuňte a zoraďte podľa priorít.
 • Keď ste zoznam hodnôt neupravovali už tri dni za sebou, môžete si byť istý, že ich máte usporiadané v súlade s vašimi pracovnými prioritami.

Ako sa prirodzene staviate k svetu okolo seba?

Dokážeme zapasovať kdekoľvek, ale je celkom neudržateľné robiť takéto niečo na dlhodobej báze. Keď svoju energiu míňame na to, aby sme sa prispôsobovali pracovnému prostrediu, ktoré pre nás osobne nie je prirodzené, v oveľa menšej miere dokážeme fungovať najlepšie ako to dokážeme. Preto stále klientom odporúčam, aby porozmýšľali nad svojou osobnosťou. Obzvlášť ak cítite, že bojujete s tým, ako „zapadnúť“ do tradičných pracovných štruktúr. Môže sa vám veľmi uľaviť, keď si uvedomíte, že ste doposiaľ plávali proti prúdu, proti svojej prirodzenosti, a že existuje práca, ktorá vám prirodzene vyhovuje.

Vyskúšajte toto:

 • Spravte si osobnostné testy na webstránke 16personalities.com. Sú zadarmo. Získate z nich kód, ktorý korešponduje s osobnostným testom podľa Myers-Briggs.
 • Nahliadnite do knihy Do What You Are od Paula a Barbary Tiegerovcov, ktorá obsahuje kapitolu o optimálnom a prirodzenom súlade pre všetky typy osobností podľa osobností v súlade s kategorizáciou Myers-Briggs.
 • A nakoniec si zapíšte to, čo z toho, čo ste si prečítali, vo vás najviac zarezonovalo. Tieto pohľady a postrehy sú tým najhodnotnejším pre zmeny v pracovnom živote aj v spôsobe, ako rozmýšľate.

Čo vás fascinuje?

Keď pracujete s myšlienkami alebo v oblastiach, ktoré sú pre vás prirodzene zaujímavé, ste viac angažovaný a je vyššia pravdepodobnosť, že budete pracovať na vysokej úrovni.

Spíšte si preto témy, ktoré vás fascinujú. Uistite sa, že máte zoznam po ruke, aby ste si ho mohli ľahko dopĺňať.

Uvažujte o témach, o ktorých:

 • sa najradšej rozprávate s priateľmi a rodinou
 • radi čítate, počúvate, či pozeráte
 • presúvate na vrch svojho „feedu“ na sociálnych sieťach (oproti tým, ktoré z feedu vyraďujete)
 • ste sa radi rozprávali a učili v škole, aj keď ste sa im neskôr počas štúdia nevenovali

Keď budete mať zoznam svojich záujmov, ustúpte a z diaľky sa snažte identifikovať, či majú nejakú spoločnú tému. Môže vám s tým pomôcť priateľ.

Napríklad môžete zistiť, že všetko čo vás fascinuje má niečo do činenia s motiváciou ľudí – to je napríklad „moja“ téma – i keď na prvý pohľad sú moje záujmy širokospektrálne (sú medzi nimi medicínske memoáre, demografické správy, výskumy na tému zmena povolania, zistenia o práci, ktorá ľuďom dáva zmysel, pozitívna psychológia a podobne).

(Bonus!) Aký vplyv chcete mať na svet okolo seba?

To, čo niekto považuje za zmysluplný vplyv, nemusí automaticky platiť aj pre iných ľudí. Sme neuveriteľne individualistický v tom, ako premýšľame a čo podľa nás stojí za to, aby sme tým trávili svoj čas a svoje životy. Pouvažujte nad tým, čo podľa vás stojí za to zmeniť či ovplyvniť.

Možno to, na čo prídete, nebude možné nájsť v podobe plateného povolania, minimálne nie hneď. Ale keď si ujasníte, čo považujete za zmysluplné, pravdepodobne budete prekvapený z toho, ako by ste mohli tieto poznatky zapracovať do svojho každodenného života a dokonca aj práce.

Zistiť to môžete napríklad s pomocou testu Toma Ratha na portáli Contribify. Tom Rath je zároveň autorom knihy s názvom Life’s Great Question: Discover How You Contribute To The World.

Myšlienky na záver

Môže trvať roky kým všetky tieto poznatky naozaj zužitkujete. To je v poriadku a je to skvelé: znamená to, že cielená reflexia vám pomohla získať dlhodobý zmysel, ku ktorému sa môžete postupne prepracovať v rôznych pracovných pozíciách a povinnostiach, ktoré v rámci nej máte.

A keď to budete robiť, budete angažovanejší, presvedčivejší a budete schopní lepšie si hľadať prácu. A práve to z vás urobí niekoho, koho budú zamestnávatelia hľadať, dokonca aj v ťažkých časoch.

Autorkou článku je spolupracovníčka Forbesu Rebecca Fraser-Thil, ktorá sa špecializuje na témy súvisiace s rozvojom kariéry.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?