3. marca 2020

Job hunting je náročná aktivita. Nech už ste čerstvými absolventmi vysokých škôl alebo zamestnancami vo firme, z ktorej chcete odísť, vedzte, že pomoc nemusíte hľadať iba na internete. Môže sa ukrývať aj na stránkach kníh. Preto sme oslovili päticu personalistov a HR odborníkov, ktorí vám pri hľadaní práce odporúčajú nasledujúce tituly:  

Ondrej Ivan

Headhunter, zakladateľ a CEO personálnej agentúry Headscout 

Cal Newport – Tak dobří, že vás nepřehlédnou: Vášeň je na nic, práci snů získáte díky dovednostem 

Tip na knihu od Ondreja Ivana – Tak dobří, že vás nepřehlédnou: Vášeň je na nic, práci snů získáte díky dovednostem. Foto: Archív respondenta/ Melvil.cz

 „Táto kniha ma zaujala svojou pragmatickosťou,“ približuje Ondrej Ivan, podľa ktorého nie je plná hypotéz, opiera sa o skutočný život. Cieľom titulu je konfrontovať vaše schopnosti a zručnosti s požiadavkami pracovného trhu.

Ide o analýzu mýtov a rád, ktoré skrátka nefungujú. Ako príklad uvádza odborník tvrdenie: Musíte mať prácu, ktorá bude vašou vášňou, inak nebudete spokojní. Popisuje teda mechanizmus pracovnej spokojnosti.  

Reklama

Sebarozvoj je celoživotná úloha.
Aké knihy z tejto oblasti pomohli úspešným Slovákom?

„Hlavnou myšlienkou je zmeniť váš pohľad, ak sa uchádzate o nové zamestnanie alebo uvažujete o zmene smerom k vonkajšiemu svetu,“ opisuje Ondrej Ivan. Ide o to, aké schopnosti a zručnosti si máte osvojiť, aby ste boli na trhu práce úspešní a pre firmy predstavovali pridanú hodnotu.

Cal Newport búra podľa odborníka predsudky a často skreslené predstavy o vašom mieste na pracovnom trhu. Ako príklady používa úspešných ľudí, ktorí nenastúpili na vysnívané miesto, no tvrdou prácou ho pretvorili, alebo tých, ktorí síce nasledovali volanie srdca, ale aj tak nenašli kariérne šťastie.  

Čo si z knihy odnesiete: Poučenie, že neexistuje dokonalý zamestnávateľ alebo pracovná pozícia, na ktorej budete hneď po nástupe „na 100 %“ šťastní. Je na vás, aby ste usilovnou prácou, učením sa a posúvaním vpred v zamestnaní postupne nachádzali sami seba a boli spokojnejší.  

Anna Hudáková

Biznis a HR konzultantka, mentorka a koučka 

Pepper de Callier – trilógia Moudrost a zdravý rozum: I. Jak se stát vlastním koučem v životě i kariéře, II. Nepsaný životopis Vaše „skutečné“ já, jak ho vidí ostatní, III. Fyzika života 

Tip na knihy od Anny Hudákovej – trilógia Moudrost a zdravý rozum: I. Jak se stát vlastním koučem v životě i kariéře, II. Nepsaný životopis Vaše „skutečné“ já, jak ho vidí ostatní, III. Fyzika života. Foto: Archív respondentky/ Megaknihy.sk

Anna Hudáková ozrejmuje, že ide o tri malé knihy plné veľkých múdrostí. Dokonca si vďaka nim môžete precvičiť anglický jazyk, keďže sú z jednej strany vytlačené po česky a z druhej po anglicky. „Obsahujú zamyslenia a múdre myšlienky, ktoré nie sú iba teóriami,“ dodáva odborníčka.  

Odrážajú totiž skutočný život a pozorovania autora Peppera de Calliera. Ide o významného medzinárodného kouča, ktorý pochádza zo Spojených štátov a aktuálne žije v Prahe. Celý život sa venoval a venuje rozvoju ľudí, sprvu ako executive headhunter a momentálne ako kouč a konzultant.  

Čo si z knihy odnesiete: Jednoduché a veľké pravdy. Ako môžete pracovať na osobnej značke, ako poznať samých seba v rôznych situáciách, ako si riadiť kariéru, ako si vybrať novú etapu v kariére a hlavne ako byť sami sebou a riadiť sa zdravým rozumom. 

Peter Rolný

Headhunter, partner v spoločnosti SAM International 

Robert B. Cialdini – Vplyv: Psychológia presviedčania 

Tip na knihu od Petra Rolného – Vplyv: Psychológia presviedčania. Foto: Archív respondenta/ Osobnyrozvoj.sk

Podľa Petra Rolného ide o kultovú knihu jedného z top odborníkov, ktorí sa venujú téme presviedčania a ovplyvňovania. „Určite prispela aj k súčasnej popularite behaviorálnej ekonómie,“ vraví odborník. Je to praktický titul, ktorý môžete využiť v každodenných situáciách. Vysvetľuje totiž javy, ktorých ste svedkami a niekedy nevedomými obeťami.  

Bill Gates, Warren Buffett či Elon Musk.
Aké knihy odporúčajú miliardári?

„Prostredníctvom poznania šiestich základných princípov vplyvu získate výhodu pri prezentácii, predaji, vyjednávaní i presviedčaní,“ upresňuje Peter Rolný. A práve pohovory sú momenty, počas ktorých sa vám presviedčanie a ovplyvňovanie skutočne zíde.

Sám headhunter počas práce vníma, keď uchádzači o zamestnanie vedome alebo nevedome využívajú techniky, ktoré opisuje Cialdini. A podľa neho ich spája jedna spoločná črta. Sú úspešnejší.  

Čo si z knihy odnesiete: Informácie, ako by ste mali zodpovedne používať princípy reciprocity, autority, sympatie, stálosti, nedostatku či sledovania zmien. 

Vladimír Hanes

Zakladateľ headhuntingovej agentúry Hanes Executive Search 

Reklama

Brian Tracy – Vytvorte si svoju vlastnú budúcnosť: Ako si osvojiť 12 kriticky dôležitých faktorov neobmedzeného úspechu 

Tip na knihu od Vladimíra Hanesa – Vytvorte si svoju vlastnú budúcnosť: Ako si osvojiť 12 kriticky dôležitých faktorov neobmedzeného úspechu. Foto: archív respondenta/ Eastonebooks.com

Čím dokázala zaujať práve táto kniha Vladimíra Hanesa? „Praktickosťou, zrozumiteľnosťou a jednoduchým čítaním. Návody v nej sú výsledkom celoživotných skúseností autora a sú aplikovateľné na naše prostredie,“ vysvetľuje.

Tento titul popisuje dvanásť faktorov, ktoré vám môžu pomôcť dosiahnuť úspech. Podľa odborníka si z neho pri pozornom čítaní odnesiete návody, ako premýšľať a ďalej pristupovať ku svojej budúcnosti.  

„Mne a každému, komu som ju odporučil, výrazne pomohla minimálne sa utvrdiť v správnosti nastúpenej kariérnej alebo podnikateľskej cesty. Svojho času mi dokonca ukázala veci, ktoré som vnímal úplne inak. Po jej prečítaní som mesiace pracoval na osobnej zmene v oblasti emočnej inteligencie.“ Podľa Vladimíra Hanesa môže byť pre vás táto kniha akousi skúškou správnosti, či dosahujete úspech a zároveň zostávate pokorní a slušní. 

Čo si z knihy odnesiete: Spontánne vás posunie do uvažovania o vlastnej budúcnosti, nasmeruje vás k myšlienkam, či pracujete v správnej spoločnosti s tými správnymi kolegami a lídrami. A odtiaľ je to už len krôčik k úvahám o zmene kariéry

Dalibor Slávik

Managing Director executive search agentúry Slávik & Stell 

Lucia Okša a Zuzana Matuščáková – Nevyhorení: 21 ľudí, ktorí vyhoreli a znova našli svoju iskru   

Tip na knihu od Dalibora Slávika – Nevyhorení: 21 ľudí, ktorí vyhoreli a znova našli svoju iskru. Foto: Archív respondenta/Nevyhoreni.sk

Dalibor Slávik vraví, že táto kniha sa netýka prvoplánovo tých z vás, ktorí hľadáte zamestnanie, vo všeobecnosti sa vás to týka bytostne. Ide o 21 príbehov ľudí zo Slovenska, ktorí si na vlastnej koži prešli vyhorením.

„Mnohých osobne poznám a považujem za bystrých, úspešných ľudí, ktorí majú nadhľad. Aj napriek superlatívom sa chtiac-nechtiac ocitli v akomsi prázdne, unavení, demotivovaní, s averziou voči práci, úlohám a sociálnemu kontaktu,“ opisuje odborník.  

Podľa Dalibora Slávika sa pri hľadaní zamestnania musíte vopred pripraviť na to, že ak máte záujem o pracovnú pozíciu, v ktorej budete prichádzať do kontaktu s ľuďmi, váš výkon a zanietenie nie sú jediné dôležité atribúty. V prvom rade sa musíte naučiť myslieť sami na seba a nachádzať si čas na oddych a načerpanie nových síl.  

Čo si z knihy odnesiete: Napríklad vedomosť, že delegovaním úloh neprejavujete slabosť, práve naopak. Je jedno, či ste bloger, manažér podnikateľ alebo učiteľ. Mnohí ani netušíte, že sa niekto z vášho okolia ocitol v pasci a kolotoči nadšenia z práce a extrémneho nasadenia.

Netrpí len zamestnanec, ktorý si prechádza vyhorením, ale aj jeho okolie.  

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk