17. mája 2018

Jar je skvelým období na hľadanie novej práce. Slnko svieti, kvety kvitnú a smutné stromy sú opäť ozdobené lístím. Je to čas znovuzrodenia a obnovenia energie. Všeobecná nálada sa po zime zlepšuje. Ľudia sa cítia šťastnejšie a vzduch je plný možností a potenciálu. Je to perfektná príležitosť na hľadanie novej práce.  

Čas je vzácny a vy budete musieť konať rýchlo, pretože hneď, ako sa začne mesiac júl, tak si ľudia začnú vyberať dovolenky, čo proces pohovorov skomplikuje. HR manažérka, ktorá vedie oddelenie, odíde na dva týždne. Počas jej voľna odíde z kancelárie ešte ďalší manažér, ktorého môžete hľadať akurát tak na pláži. Keď sa ona vráti, tak máte pravdepodobne naplánovanú rodinnú dovolenku vy.

Odhaľte ich už na pohovore. Toto je 10 znakov, že je firma lakomá

Dokonca aj v prípade, že sú ľudia v kancelárii, je tu viditeľný nedostatok energie a nadšenia. Zamestnávatelia vôbec nemyslia na prijímanie nových ľudí. Akonáhle dorazí mesiac august, tak sa z väčšiny kancelárií stane mesto duchov, pretože zamestnanci si užívajú posledné dni dovoleniek.

Mali by ste sa teda poponáhľať a urobiť toto:

Akonáhle zistíte, že si prajete novú prácu, musíte po nej ísť s odhodlaním. Nedovoľte, aby vás ktokoľvek alebo čokoľvek zastavilo – dokonca ani tenis s priateľmi alebo pokušenie odcestovať do Ríma alebo Disneylandu.

Nebojte sa prehovoriť: Za týchto 10 vecí by ste v práci mali dostať extra peniaze

Možno to bude znieť hlúpo, no musíte sa počas pohovoru vedieť predať. Nemôžete sa spoliehať len na váš životopis a minulosť. Začnite tým, že si pripravíte rýchly, približne dve minúty trvajúci monológ. Hovorte o tom, kto ste, prečo ste vďaka svojim minulým skúsenostiam ideálnym kandidátom pre onú pozíciu, ako vďaka svojim zručnostiam uspejete v práci, o ktorú žiadate a ako uľahčíte život HR manažérom.

Všimli ste si niekedy, že veci vo vašej hlave znejú lepšie, no akonáhle ich poviete nahlas, tak môžu znieť naozaj otrasne? Precvičujte svoj monológ preto nahlas pred partnerom, kamarátom, zrkadlom, psom alebo dokonca zlatou rybkou.  Čím viac si to trénujete, tým lepšie to bude znieť pri pohovore. Taktiež vás vedomie, že máte pripravený svoj skvelý monológ naplní sebadôverou, čo zlepší váš výkon.

Strávte nejaký čas písaním alebo aktualizáciou vášho životopisu a profilu na sieti LinkedIn. Prispôsobte ich konkrétnej pracovnej pozícii, o ktorú máte záujem. Hľadajte a zorganizujte si stretnutia s HR manažérmi. Zúčastnite sa konferencií a rozprávajte sa s ľudmi, ktorí vám môžu pomôcť pri rozvíjaní vašej kariéry.  Spojte sa so svojimi priateľmi, rodinou, starými kolegami alebo spolupracovníkmi, vďaka ktorým môžete získať pracovné príležitosti a kontakty. Vyhľadajte si relevantné pracovné miesta na pracovných portáloch alebo LinkedIne.

Keďže nemáte dostatok času, tak ak sa pred pohovorom necítite dobre, choďte i tak a ukážte to najlepšie, čo v sebe máte. Práve teraz nie je čas na výhovorky alebo sťažnosti, pretože v auguste, keď sa všetko zastaví, budete mať dostatok času na oddych.

Nezabudnite na to, že HR manažéri budú posudzovať tiež to, či zapadáte do firemnej kultúry. Preto zapracujte na svojom vzhľade, manieroch a artikulácii, aby ste z pohovoru vyšli ako víťazi. Nahraďte staré zimné oblečenie novým a sviežim šatníkom. Zlepšite tiež svoju slovnú zásobu. Pracujte na svojej dikcii a prezentácii. Buďte si vedomí svojho tela a reči.

Pozrite sa do zrkadla a všimnite si, ako sa usmievate. Vyzeráte chatrne alebo inteligentne a spoľahlivo? Pripomína vaše podanie ruky mŕtvu rybu, alebo je pevné a silné? Udržiavate očný kontakt, alebo sa mu vyhýbate a rozhliadate sa po miestnosti? Mrvíte sa na mieste, alebo sedíte rovno? Ešte pred pohovorom si urobte všetky “domáce úlohy”: vyhľadajte si o HR manažéroch všetky dostupné detaily a staňte sa odborníkom na informácie o spoločnosti, do ktorej sa hlásite. Mapujte a plánujte si cestu na pohovor, aby sa nestalo, že vás zdrží doprava. Nič nenechávajte na náhodu.

Počas nasledujúcich mesiacov sa budete musieť zriecť potešenia. Budete čeliť sezónnym rozptýleniam. Sústreďte sa na to, čo je pre vás najdôležitejšie – pohovory a nová práca. Ak skutočne hľadáte zamestnanie, tak potom by ste sa mali sústrediť na to, ako dosiahnuť tento cieľ a všetko ostatné odložiť bokom.

Len preto, že túžite po novom zamestnaní, to nebude jednoduché. Musíte sa psychicky a emocionálne pripraviť na prekážky i odmietnutie. Ak neuspejete, vráťte sa znovu späť. Budete odmietnutí, odradení a unavení, no postupujte ďalej.

Hlavná foto: Pexels

Prispievateľ Jack Kelly píše pre Forbes.com o kariére i pohovoroch.