14. mája 2018

Skúste si predstaviť túto situáciu: Vo svojom aktuálnom zamestnaní sa nemáte kam posunúť, takže si začnete tajne hľadať nové. Idete na pohovor, kde vás ale HR manažérka zneistí niekoľkými zvláštnymi vetami. Napríklad povie, že každý človek v ich spoločnosti začína s nízkym platovým ohodnotením.

Čo by som vám v takomto prípade poradila? Zoberte nohy na plecia a utekajte. Spoločnosti, ktoré vedia oceniť talent kandidáta nemajú takéto pravidlá. Prechádzate ťažkosťami s tajným hľadaním zamestnania, pretože v súčasnej práci nedostávate to, čo potrebujete, alebo si zaslúžite. Prečo by ste sa mali presunúť do novej spoločnosti, kde sa ku vám budú správať rovnako?

Nebojte sa prehovoriť: Za týchto 10 vecí by ste v práci mali dostať extra peniaze

Etickí a schopní HR manažéri dbajú na to, aby boli zamestnanci v ich spoločnostiach platení spravodlivo za prácu, ktorú vykonávajú. Neexistuje žiadny logický dôvod pre to, aby mali ľudia nižší plat, než je na trhu bežné. Každý človek predsa pozná približnú sumu, ktorú by mal na svojom pracovnom mieste dostať.

Vás povýšili a jeho nie. Ako ukázať bývalému kolegovi, kto je tu šéf

HR manažérka, ktorú som spomínala na začiatku, pracuje pre spoločnosť, ktorá nie je ochotná míňať peniaze.

Tu je 10 znamení, podľa ktorých zistíte, že je váš potenciálny zamestnávateľ príliš lakomý.

1. Počas pohovoru vám budú hovoriť: „Namiesto vysokých platov ponúkame skvelú firemnú kultúru.“ Zdravá firemná kultúra je o dôvere a rešpekte – takže ktokoľvek, kto povie „v našej spoločnosti vám zaplatíme kultúrou namiesto eur“ netuší, čo znamená slovo „kultúra“. Firemné obedy sú úžasné, no iba vtedy, ak sú ponúknuté spolu so spravodlivou trhovou mzdou.

2. Povedia vám, že majú vo firme skvelé benefity, no ak si o nich zistíte viac, tak prídete na to, že to vlastne žiadne mimoriadne výhody nie sú.

3. Oznámia vám, že budete musieť preukázať, či stojíte za tú mzdu, ktorú iní na trhu platia ľuďom na rovnakej pracovnej pozícii. Ak si myslia, že sa pre túto prácu nehodíte, prečo vôbec premýšľajú o tom, že vás zamestnajú?

4. Ak čítate príručku zamestnancov spoločnosti a vidíte, že je plná vyberaných pravidiel a politík, ktoré sa týkajú peňazí, zbystrite pozornosť. Niektoré firmy nebudú svojim zamestnancom preplácať napríklad jazdu taxíkom na letisko, ak cestujú na služobnú cestu. Prišli totiž na to, že môžete vstať z postele o dve hodiny skôr a radšej vláčiť svoju batožinu vlakom alebo autobusom, než si zobrať taxík. Príručka pre zamestnancov je oknom do firemnej duše – vždy si jednu vypýtajte a prečítajte!

5. Keď prechádzate cez priestory firmy a vidíte, že má ich údržba pre vedenie len nízku prioritu. Koberce sú roztrhané a závesy špinavé. Niektoré spoločnosti sú len motormi, ktoré majú hromadiť peniaze pre majiteľov – nemajú víziu, misiu ani žiadny záujem o blaho alebo rozvoj svojich zamestnancov. Z takého miesta utečte!

6. Ak sa váš pohovor koná na obede, no vám žiadny obed neponúknu.

7. Keď sa HR manažéra opýtate „Čo sa stalo s poslednou osobou na tejto pracovnej pozícií, je stále súčasťou spoločnosti?“ a on to zahovorí. Nechcú vám predsa povedať, že odtiaľ ľudia utekajú, pretože je ich firma „lakomá“ a s ľuďmi zaobchádza zle.

8. Pokiaľ sa váš pohovor viac zameriava na plat, ktorý budete ochotní prijať, než na skutočný opis pracovnej náplne či váš vlastný záujem o túto pozíciu.

9. Robia veľké haló z vecí, ktoré ľudia očakávajú a považujú za samozrejmosť. Pred rokmi som sa stretla so ženou, ktorá bola na pracovnom pohovore, kde jej HR manažér povedal: “Našim zamestnancom ponúkame kávu a čaj zadarmo!“ To bolo všetko, čo potrebovala počuť. Cez pohovor sa dostala, no poslala im odkaz, že o prácu nemá záujem. „Čo bude ďalej?“ opýtala sa ma. „Budú roztrubovať, akí sú skvelí, pretože zamestnancom poskytujú stoly a toalety?“

10. Rovno vám povedia: „Neplatíme vysoké mzdy.“ Ak toho už v ten deň máte naozaj dosť, tak sa môžete HR manažéra opýtať: „Aký obchodný dôvod stojí za touto vašou nízkou mzdovou politikou?“ V skutočnom svete taký dôvod neexistuje – okrem túžby majiteľov a vrcholových manažérov spoločnosti nechať si všetky peniaze pre seba.

Hlavná foto: Pexels

Autorka Liz Ryan je CEO a zakladateľka Human Workplace a autorka Reinvention Roadmap. Pre Forbes.com píše o úspechu v práci.