5. augusta 2020

Medzinárodné dobrovoľnícke tábory oslavujú 100. výročie. Pre pandémiu ich je síce tento rok menej, ale o to zaujímavejší program ponúkajú. Na Slovensku pomôžu dobrovoľníci napríklad s renováciou Čierneho hradu v pohorí Tribeč opradenom tajomstvami, ktoré sa prezýva Bermudský štvoruholník, v zahraničí budú zase pomáhať na francúzskej farme či v horskej dedinke Lößnitz v Nemecku. „Dobrovoľníctvo prináša osobnostný rast, radosť z pomoci druhým a pocit naplnenia,“ hovorí Miroslava Zváčová z INEX Slovakia, ktoré sprostredkúva tieto netradičné letné zážitky.

Na Slovensku je dobrovoľníctvo stále vnímané ako práca zadarmo. „Tlak rodiny či kamarátov často vedie k tomu, že sa mladí ľudia neprihlásia na dobrovoľnícke projekty a idú radšej na brigádu, pri ktorej sa možno toho veľa nenaučia,“ hovorí Zváčová, podľa ktorej sú v zahraničí mladí ľudia viac vedení k dobrovoľníckym projektom už na školách a je pre nich normálne „dobrovoľníčiť“ aj v dospelosti.

O takéto aktivity sa však v posledných rokoch začínajú zaujímať aj Slováci a medzi ich najobľúbenejšie krajiny patria Nemecko, Francúzsko, Španielsko, Island a iné európske krajiny. Tí skúsenejší cestujú do Japonska, Mexika či na Srí Lanku a Taiwan.

Dobrovoľníctvo pre zamestnancov je na vzostupe.
Prečo by ich firmy mali nechať viac cestovať?

Ako vyzerá ich program? Dobrovoľníci zvyknú väčšinou ráno a poobede, približne 6 hodín denne, pomáhať miestnej komunite, vo voľnom čase potom chodia na výlety alebo realizujú aktivity v okolí svojho pôsobiska. Účastníci majú hradenú stravu aj ubytovanie. „Celosvetovo sa ročne sa na táboroch zúčastní okolo 12-tisíc dobrovoľníkov. Slovenskí dobrovoľníci odchádzajú do zahraničia a zahraniční zase prichádzajú pomôcť na Slovensko,“ vysvetľuje Zváčová.

Reklama

Tento rok je však iný a tábory sa organizujú viac lokálne, aby sa zamedzilo šíreniu koronavírusu. Vysielajú ich najmä do krajín, kde je priaznivá epidemiologická situácia a mnohí ostávajú na Slovensku.

Kto môže, pomôže. Dobrovoľníci dokážu veľa,
hovorí Šimon Šicko z iniciatívy Kto Pomôže Slovensku

Pomôcť môžu napríklad s renováciou Čierneho hradu v pohorí Tribeč, s prerábkou bývalej školy na umelecké centrum v rodnej obci Ivana Kraska Lukovištia, alebo s renováciou Obišovského hradu, ktorý spadá pod Prešovskú hradnú cestu tvoriacu šesť hradov. V dedinke Slatinka môžu zase pomôcť s environmentálnymi prácami.

Aj pre seniorov

Zaujímavosťou je, že dobrovoľnícke tábory sú určené pre ľudí rôznych vekových skupín, od 18 až po 99 rokov, aj keď najčastejšie sa na nich zúčastňujú mladí ľudia, ktorí majú najviac voľného času. „Konajú sa však aj tábory pre tínedžerov, rodiny s deťmi či pre seniorov. Minulý rok sme napríklad privítali dobrovoľníka, ktorý mal 78 rokov,“ hovorí Zváčová.

Motiváciou starších ľudí býva zmena prostredia, spoznanie nových ľudí, krajín, kultúr či vyslobodenie sa zo stereotypu. „Na veku nezáleží, skôr na tom, ako je človek ochotný prispôsobiť sa skupine,“ dodáva.

Účastníci workcampu v Obišovciach. Foto: INEX Slovakia

Pri všetkých dobrovoľníkoch je podľa organizátorky táborov najdôležitejšia motivácia. Zo začiatku chcú cestovať, spoznávať nových ľudí, krajiny, kultúry a pritom robiť niečo užitočné. S odstupom času si začnú uvedomovať, čo im táto skúsenosť dala. „Stanú sa sebavedomejšími, flexibilnejšími, zlepšia sa v cudzích jazykoch a sú bohatší o nové zážitky. Pomoc druhým prináša aj pomoc sebe samým,“ myslí si.

Virtuálne tábory

Po tom, ako absolvujú dobrovoľníctvo, si veľa z nich chce vyskúšať aj rolu lídra tábora na Slovensku. Čo je potrebné? „Po absolvovaní akreditovaného školenia pre lídrov sú vyškolení v témach ako manažment multikultúrnych skupín, plánovanie času, riešenie konfliktov, motivácia a iné,“ hovorí Zváčová. Tieto mäkké zručnosti ľudia následne využívajú vo svojom profesijnom živote. „Viacerí naši bývalí dobrovoľníci sú úspešní manažéri,“ dodáva.

Ako ich ešte ovplyvnil koronavírus? Tábory na Slovensku boli skrátené na približne 4 dni, oproti plánovaným dvojtýždňovým, znížil sa počet účastníkov a sú na nich zvýšené hygienické opatrenia. Zároveň vznikol nový formát dobrovoľníckych táborov – virtuálne tábory. Dobrovoľníci z celého sveta sa tak stretávajú prostredníctvom online nástrojov a vytvárajú napríklad edukačné videá pre deti.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?