28. júna 2018

Ivan Páleník žije na Slovensku, Diana Šilonová v Česku a Marek Paulovič v Írsku. Napriek vzdialenosti vytvorili eshop, ktorý podporuje a združuje hendikepovaných umelcov v projekte HendiKup. „Všetko prebieha virtuálne,“ vraví Ivan Páleník o fungovaní firmy, ktorá má v pláne premeniť občianske združenie na sociálne podnikanie. Ich eshop je výnimočný aj tým, že ponúka produkty na pozadí neobyčajných príbehov. 

Pred osemnástimi rokmi založil projekt Handicap.sk – diskusné fórum pre zdravotne postihnutých. Vtedy mal víziu, že ľudia si prostredníctvom diskusie budú pomáhať, pričom sa k nej pripoja aj odborníci. Projektu sa venoval desať rokov, keď si uvedomil, že koncept nedosahuje také výsledky, aké si predstavoval.

Chcete riešiť sociálne problémy nástrojmi z biznisu? Tu je príklad

„Keďže sám som vozičkár, túto komunitu veľmi dobre poznám. Vždy som mal pocit, že treba urobiť zmeny, aby sa život hendikepovaných zlepšil, a videl som priestor, kde by sa dali robiť,“ vraví Ivan Páleník, ktorý sa neskôr pustil do založenia občianskeho združenia go-ok. To pomáha ľuďom so zdravotným postihnutím s odstraňovaním bariér. V tom čase začal vnímať, že združovanie ľudí do komunity sa vypláca.

Sociálne podnikanie ako výzva do budúcnosti

Ivan Páleník napriek predchádzajúcim projektom, ktoré síce mali svoj význam, ale nepodarilo sa im dosiahnuť potrebný úspech či popularitu u verejnosti, nestratil chuť vymýšľať niečo nové a pokračovať vo svojej vízii. Ako sám vraví, ak môže Google uzatvárať projekty, prečo by to nemohol robiť on. „Naučil som sa, že niekedy len nápad nestačí. Treba mať okolo seba tím a vymyslieť koncept. Nemôže to byť také živelné. Venovať sa iba samotnej myšlienke tiež nestačí a treba pracovať s ľuďmi, reklamou.“

Reklama
Ivan Páleník spoluzaložil projekt HendiKup, ktorý pomáha predávať výrobky hendikepovaných ľudí.
Ivan Páleník by bez dobrého tímu do projektu HendiKup nešiel. Foto: zdroj eduma.sk

A tak sa stretli traja seberovní partneri, ktorých spojila spoločná vízia. Ivan, Diana Šilonová a Marek Paulovič založili HendiKup – platformu na podporu hendikepovaných umelcov, remeselníkov, ale aj iných odborníkov, ktorí chcú ponúkať svoje služby. HendiKup spája ľudí, ktorí tvoria a ponúkajú svoje umelecké diela či výrobky prostredníctvom eshopu.

„Cítili sme potrebu otvoriť diskusiu o tom, akí sú zdravotne postihnutí ľudia šikovní. Nielen ja, ale i Diana, tiež vozičkárka, ktorá je teraz hlavnou manažérkou. K sebe sme pridružili Mareka Pauloviča, ktorý predtým s touto komunitou nemal praktické skúsenosti, teraz sa stará o obchod. A začali sme rozvíjať myšlienku eshopu na podporu zdravotne znevýhodnených ľudí,“ vraví Ivan.

5 tipov, ako fotiť na sociálne siete. Aj so smartfónom dokážete veľké veci

Aktuálne patria pod občianske združenie, čo by chceli zmeniť. „Úspechom tohto obchodu chceme dokázať, že nemusí byť postavený na charite, takže to definujeme ako sociálne podnikanie,“ vysvetľuje spoluautor myšlienky a priznáva, že projekt je stále ešte v začiatkoch. „Chceme vytvoriť komunitu, ktorá sa bude projektu venovať naplno. Máme 12 dobrovoľníkov a 19 výrobcov, ktorí sú vlastne tiež súčasťou nášho tímu.“

Moderná firma, ktorá nechce byť charitou

Keďže všetci traja zakladatelia HendiKup.sk žijú aktuálne v rôznych krajinách, ich spoločná firma stojí na online komunikácii. Sú tak modernou spoločnosťou, ktorá využíva aplikácie ako Trello a Slack, poprípade komunikujú cez Skype. Môžu sa tiež pochváliť tým, že sa ich projekt zapáčil aj Googlu. Od tejto spoločnosti dostali grant, vďaka ktorému majú zabezpečené prostriedky na marketingové účely. „Projekt je v rozbehu a vo viere, že sa všetko podarí. Nikto z nás nie je stopercentný profesionál z branže, a to je na tom také magické a zároveň desivé,“ hovorí s úsmevom Ivan.

HendiKup podporu od štátu nečaká. Hľadá iné cesty, reálnejšie, vďaka ktorým by sa mohol projekt posunúť ďalej. „Napríklad sme boli v prvej sedmičke súťaže Chivas Venture 2017. To bola fajn reklama. Máme zopár spriatelených firiem, ktoré sa nás snažia podporovať, ako napríklad Profesia alebo Annect.“ Pokúšajú sa tiež nájsť veľkého partnera, ktorý by ich mohol finančne „postrčiť“. „Nechceme, aby bol projekt považovaný za nejakú charitu, pretože si chceme zachovať svoju tvár.“ Rozhodne sa však chcú zamerať na firemný sektor s tým, že by mohli zabezpečiť produkty od svojich výrobcov pre konkrétnu firmu na objednávku.

Projekt HendiKup sa dostal do prvej sedmičky Chivas Venture 2017.
Projekt HendiKup sa dostal do prvej sedmičky súťaže Chivas Venture 2017. Foto: Archív HendiKup

Viac ako biznis

Ešte predtým, ako sa pustili do projektu HendiKup, si dali urobiť analýzu, či by o podobný produkt bol na trhu záujem. Výsledok prieskumu ich podporil v tom, že ide o správne rozhodnutie. Eshop pritom rozbehli len minulý rok pred Vianocami. „Napriek začiatočným chybám sme sa zhodli, že bol dobrý ťah rozbehnúť tento projekt na kolene. Nikto vám neporadí, pretože nič podobné neexistuje,“ vraví Ivan Páleník.

Výnimočnosť HendiKupu spočíva aj v tom, že do výrobcov hneď v úvode spolupráce investujú. Výrobky dávajú profesionálne nafotiť svojim partnerom a o texty na webe sa stará tím copywriterov. Výrobca sa teda nemusí o nič viac starať, jeho úlohou je vytvoriť samotné dielo alebo produkt. A je to veľká pomoc, keďže mnohí z ich partnerov sú fyzicky obmedzení.

HendiKup funguje len pár mesiacov, no autori nápadu hodnotia projekt pozitívne. „HendiKup sa vydaril v tom zmysle, že všade, kam sa pozrieme, vidíme, že dokážeme pomáhať,“ vraví Ivan a dodáva na záver: „HendiKup je lukratívny aj v tom, že za obyčajným výrobkom sa skrýva neobyčajný príbeh.“

Hlavná foto: Obálky na peniaze od Evy Karolovej (vľavo) a zakladateľ Ivan Páleník (vľavo). Zdroj: HendiKup/eduma.sk.