24. mája 2017

Slepé ženy pri dotykovom vyšetrení pŕs pomáhajú včas odhaliť počiatočné štádium rakoviny prsníka v gynekologických ambulanciách v Nemecku. Vďaka citlivejšiemu hmatu odhalia o 50 percent viac tumorov ako lekári. Zvyšujú tak výrazne šancu na prežitie pacientiek, mamografiu totiž robia ženám mimo podozrenia až od veku 50 rokov. Z nápadu sa stal biznis so sociálnym dosahom.

Lekár Frank Hoffmann v roku 2008 takto vytvoril sociálne podnikanie s názvom discovering hands. Na expanziu do zahraničia získal od nemeckej Finančnej agentúry na podporu podnikania (FASE) v prvom investičnom kole 500-tisíc eur a sociálnu franšízu rozšíril do Rakúska, Kolumbie a Indie. V druhom kole, ktoré práve prebieha, má prisľúbených 800-tisíc eur.

Cieľom sociálneho podnikania nie je primárne generovať zisk, spája v sebe princípy podnikateľského sektora a riešenia spoločenských problémov. Získať finančné prostriedky od investorov však nie je pre sociálnych podnikateľov jednoduché, často nevedia, ako ich osloviť a ako s nimi hovoriť.

S konceptom vytvoriť agentúru, ktorá by im tento kontakt a investíciu sprostredkovala, prišla medzinárodná organizácia Ashoka v roku 2013. Realizácie sa ujal Björn Strüwer počas svojho dvojročného sabatikalu po tom, čo po 20-tich rokoch opustil svet bankovníctva, kde pri konci pôsobil ako Managing Director pre Advisory & Sales v Credit Suisse vo Frankfurte.

Veľmi rýchlo pochopil, že sociálne podniky sa veľakrát musia spoliehať samé na seba a nemajú podporu. Potrebujú pomoc. Ideou na začiatku bolo vytvoriť poradenskú firmu, ktorá to ponúkne. Za štyri roky od vzniku podporili investori cez FASE 25 projektov a agentúra má už zastúpenie aj v BENELUXE. Do piatich rokov by sa mala rozšíriť v rámci celej kontinentálnej Európy.

Björn Strüwer v nej dnes pôsobí už len ako senior poradca. Sám seba vnímal skôr ako rozbiehača, a keď stála na vlastných nohách, stiahol sa. Po dvoch rokoch mimo bankového prostredia vycítil šancu, nadchol ho nový trend investovania so sociálnym dopadom (impact investing).

V roku 2015 založil vlastnú poradenskú firmu Roots of Impact. Tentoraz pomáha zorientovať sa investorom, ktorí chcú svoje peniaze nielen zúročiť, ale aj dosiahnuť pozitívnu zmenu v spoločnosti. Filantropii sa podobá v tom, že poskytuje finančné zdroje na riešenie sociálnych problémov. A odlišuje sa tým, že dôležitá je aj finančná návratnosť – musí sa vrátiť aspoň kapitál.

Björn Strüwer vystúpil 18. mája na 9. Fóre o firemnej filantropii v Bratislave organizovanom Nadáciou Pontis. Foto: Tomáš Halász

Jeho klientmi sú súkromné nadácie a rodiny, ktoré nadobudli majetok pri podnikaní. Práve tie majú iný pohľad na to, čo sa dá s podnikaním vytvoriť a aj pri impact investovaní si vedia predstaviť hodnoty, ktoré vytvoria. Sú z toho nadšení. A do čoho zvyknú investovať? Najväčší potenciál pre investovanie s dopadom vidí Björn v oblastiach mikropôžičiek, solárnej a vodnej energie, podpory malých farmárov v rozvojových krajinách a využitia najnovších technológií, najmä vo vzdelávaní.

Aktuálne cez Roots of Impact podporili investori vznik siete kliník Clínicas del Azúcar na liečenie cukrovky v Mexiku. Tá je číslo jedna v smutnej štatistike, ktorá sa týka príčin úmrtia v tejto krajine, a trpí na ňu 14 miliónov jej obyvateľov, pri čom len 10 percent z nich má prístup k špecializovanej a komplexnej liečbe. Zvyšok populácie si ju nemôže dovoliť.

Tak ako si ju nemohla dovoliť ani mama Javiera Armanda Lozana Garzy. To ho inšpirovalo založiť malé kliniky v nákupných centrách a v blízkosti supermarketov, kde za ročné členské vo výške 250 dolárov, ktoré je o 60 percent nižšie než u súkromných poskytovateľov, získajú pacienti liečbu a poradenstvo.

Za posledných päť rokov pomohli na šiestich klinikách 20-tisícom pacientov, 95 percent z nich sa dostalo k špecializovanej liečbe po prvý raz v živote. Zvýšila sa tak nielen penetrácia v skupine chudobných ľudí, ale aj zníženie HbA1c indikátora (označuje koncentráciu glykovaného hemoglobínu v krvi) v krajine. Vďaka investícii plánujú v najbližších piatich rokoch otvoriť ďalších 200 kliník. Veľké problémy potrebujú veľké riešenia.