18. júna 2020

Séria diskusií Reštart magazínu Forbes pokračovala vo štvrtok 18. júna debatou o zmenách, ktoré priniesla koronakríza, vo fungovaní bánk aj veľkých biznisov. Aké výzvy stoja pred lídrami slovenskému biznisu HB Reavis Group a Matador Holding? Diskusiu moderoval šéfredaktor Juraj Porubský spoločne s Alexom Šrankom, country managing partnerom PwC.

Nástup koronakrízy

V HB Reavis sa podľa jeho CEO Mariana Hermana sústredili v prvej fáze krízy na udržanie svojich budov v chode, no ako podotkol, “ani nové stavby sa z home office nepostavia”. „Museli sme premýšľať, ako zabezpečiť kontinuitu vo výstavbe,“ pridal. Počas „lockdownu“ sa developerovi napokon podarilo dokončiť tri nové stavby. Tú poslednú odovzdali minulý piatok v Maďarsku.

Kríza neovplyvnila ani financovanie ich projektoch. „Bankový sektor funguje bezproblémovo ďalej, slovenské banky a aj tie v iných štátoch, kde pôsobíme, dokážu financovať kvalitné projekty a svojich dlhodobých klientov nemajú prečo odmietať, keď sa im darí. Kapitálové trhy sú však trochu volatilnejšie, podliehajú väčším šokom,“ uviedol Herman.

CEO HB Reavis Marian Herman hovorí, že sa snažia pozerať na to, ako krízu využiť. Foto: Marek Mucha

Pre Matador bola situácia ohľadom koronavírusu o to ťažšia, že tržby v ich hlavnom biznise – sériovej výrobe pre automotive sektor – sa prepadli o 90 percent. Podľa člena predstavenstva a VP pre stratégiu Štefana Rosinu mladšieho však na niečo také boli nachystaní. „Už dlhšie sme očakávali, že niečo také nastane a dlhodobo sme sa na to pripravovali. Je to biznis, ktorý ma svoje sínusoidy,“ hovorí.

Forbes Reštart vol. 4: Banky sú riešením, nie problémom súčasnej krízy

Čo im robilo v tomto období problémy? Napríklad aj uzatvorené hranice. Ako uviedol Rosina, ktorý sa deň pred konferenciou vrátil z Nemecka, biznis sa cez videokonferencie robí len ťažko.

Problémy firiem

Aké ďalšie problémy so sebou priniesla pandémia? HB Reavis aj Matador priznávajú, že museli optimalizovať a pristúpili aj k prepúšťaniu. „Keď máte taký obrovský prepad, tak musíte časť ľudí  pustiť. Dostali sme aj nejakú dotáciu, takže myslím, že na to, aká to pre nás bola rana, sme obstáli decentne,“ uviedol Rosina. Vo všeobecnosti v rámci šetriaceho programu škrtli veci, ktoré firme neprinášali hodnotu, ako napríklad eventy. „V strategickejších plánoch však pokračujeme ďalej. Myslím, že je to rozumný modus operandi,“ povedal.

Aj v HB Reavis boli v situácii, keď sa museli pozerať, ktoré oblasti môžu „osekať.“ „Napríklad náš marketingový rozpočet. Paradoxne sme tieto prostriedky presunuli do príležitostí, ktoré vidíme a prinesú hodnotu z dlhodobého hľadiska,“ povedal Herman. Priznal tiež, že takisto ako Matador, aj oni museli prepúšťať.

Forbes Reštart vol. 3: Život pred pandémiou nebol normálny, duševné zdravie riešia už aj konzervatívci

„Percento kolegov, s ktorými sme sa rozlúčili, neprekročil našu bežnú výmenu ľudí. Za posledné tri roky sme každý rok obmenili približne 15 percent zamestnancov. Máme totiž nastavený systém práce, kde sa snažíme vyhodnocovať výkon. Naše heslo je, čo nevieme zmerať, to nevieme zlepšiť. Tento rok to išlo trochu rýchlejšie,“ povedal Herman a uviedol, že sa správali racionálne a dnes sú stabilizovaní.

Inovácie

Predstavitelia oboch firiem sa zhodli, že aktuálna kríza môže priniesť aj nové príležitosti a transformáciu. „V HB Reavis sa pozeráme skôr na to, ako krízu využiť na rozvoj biznisu a nájsť príležitosti, ktoré tu predtým neboli,“ povedal Herman.

Developerská skupina dnes vidí budúcnosť najmä v smart-building technológiách, ktorých vývoj naštartovali už pred niekoľkými rokmi.

Herman našiel analógiu nových budov v značke áut Tesla. „Ide o typ auta, ktoré sa časom dokáže zlepšovať.  Softvérovo vám pravidelne bezdrôtovo pribúdajú nové funkcie, na rozdiel od klasických áut, v ktorých sa časom veci kazia. Podobne sa pozeráme na budovy,“ povedal. Dopyt po týchto riešenia dnes vidia na Blízkom Východe či v Severnej Amerike a koronakríza ho podľa Hermana len zosilnila.

Matador sa podľa Štefana Rosinu ml. pozerá na segment gamingu. Foto: Marek Mucha

Na aké nové možnosti sa dnes pozerá Matador? „Nechcem konkretizovať, ale zaujímavým sektorom je pre nás gaming. Robíme v softvéri, ktorý sa využíva aj na výrobu hier a to je segment, ktorý by sme chceli rozvíjať,“ povedal Rosina.

Budúcnosť kancelárií

Štvrtková diskusia otvorila aj tému budúcnosti home office, ktorá môže ohroziť najmä HB Reavis ako prenajímateľa kancelárskych priestorov. Herman sa však neobáva. „Štatistiky hovoria, že niečo vyše 80 percent zamestnancov sa do kancelárií v strednodobom horizonte vráti. Ja verím, že ľudia nie sú pustovníci a hoci sa percento pracujúcich z domu asi krátkodobo zväčší, otázkou je ich dlhodobá produktivita,“ povedal.

Ďalej poukázal, že je to len pre určité typy zamestnaní. Napríklad pri kreatívnej práci je potrebný brainstorming a interakcia s inými ľuďmi, ktoré podporujú inováciu.

„Tiež sa treba zamyslieť nad tým, čo dlhodobá práca z domu spraví s firemnou kultúrou a s lojalitou zamestnancov, alebo ako sa budú prijímať noví ľudí. Do akej miery sa dá udržať firemná kultúra, keď je veľká časť ľudí doma?“ spýtal sa Herman.

Koronakríza podľa neho určite zmení to, že home office sa presunie z roviny benefitu na niečo, čo je bežné, ale rola kancelárskych priestorov podľa neho v strednodobom horizonte neklesne.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?