11. januára 2022

Zadržanie, obvinenie z korupcie a väzba. Taký bol v skratke záver roka 2020 druhého najbohatšieho Slováka Jaroslava Haščáka. Po tom, čo generálny prokurátor aj Najvyšší súd označili vlani finančníkovo stíhanie a väzbu za nezákonné a neopodstatnené, chce Haščák žiadať od štátu ospravedlnenie alebo náhradu škody.

Jeho zastupovanie prevzal Peter Kubina z advokátskej kancelárie Dentons, ktorý zastupuje napríklad aj rodičov Jána Kuciaka. Až do svojho nástupu na post špeciálneho prokurátora bol partnerom bratislavskej kancelárie Dentons aj Daniel Lipšic.

„Prevzal som toto právne zastupovanie, pretože sa plne stotožňujem s dôvodmi, pre ktoré sa náš klient rozhodol žiadať od štátnych orgánov náhradu. Ako potvrdil predovšetkým Najvyšší súd Slovenskej republiky, náš klient bol obvinený a väzobne stíhaný nezákonne,“ cituje Kubinu tlačová správa Dentonsu.

Odškodné v desiatkach miliónov eur

Píše sa v nej, že Jaroslav Haščák bude žiadať Ministerstvo spravodlivosti SR a Generálnu prokuratúru SR v prvom rade o ospravedlnenie, pričom náhradu v peniazoch bude požadovať iba v prípade, ak k ospravedlneniu nedôjde. Náhrada škody by sa podľa Dentons mohla vyšplhať na niekoľko desiatok miliónov eur.

Okrem nákladov spojených s obhajobou bude právna kancelária pre Haščáka žiadať aj kompenzáciu strát, ktoré mal utrpieť po odchode z pozície managing partnera investičnej skupiny Penta.

Reklama

„Akúkoľvek peňažnú čiastku, ktorá by mu v tomto konaní bola priznaná, si neponechá pre seba, ale po odpočítaní nákladov na právne služby ju venuje na dobročinný účel, o ktorom bude vopred včas informovať,“ píše sa v správe.

„Osem sudcov dvoch senátov Najvyššieho súdu SR a generálny prokurátor SR označili postup štátnych orgánov voči môjmu klientovi za nezákonný. Orgány, ktoré mali dbať na zachovanie dozoru a kontroly zákonnosti zásahov do osobnej slobody v trestnom konaní, tak žiaľ, v trestnej veci Jaroslava Haščáka očividne zlyhali. Akceptácia nášho návrhu na ospravedlnenie je skutočne to minimum, čo by štát mal v takomto jednoznačnom prípade urobiť,“ dodal Peter Kubina.

Razia a zadržanie

Finančník skončil 1. decembra 2020 vo vyšetrovacej väzbe po tom, čo ho vyšetrovateľ po výsluchu zadržal a obvinil z korupcie a legalizácie príjmu z trestnej činnosti. V ten istý deň uskutočnila NAKA policajnú raziu v sídle Penty v bratislavskom Digital Parku. Obvinenia súviseli s kauzou Gorila, okrem Haščáka boli obvinení aj bývalý šéf kontrarozviedky SIS Ľubomír Arpáš a jeho manželka Dana.

Haščák, ktorý je považovaný za významného strojcu úspechov Penty, sa krátko po zadržaní vzdal všetkých výkonných funkcií vo firme. Spolumajiteľom (s najvyšším podielom, podobným, ako má Čech Marek Dospiva) zostal. Vianoce 2020 síce strávil Haščák ešte vo väzbe, no v januári 2021 jeho právnici na Najvyššom súde dosiahli prepustenie z väzby.

V polovici roka 2021 Penta oznámila, že Haščák svoj majetkový podiel postupne presunie na rodinný trust T69, svěřenský fond. 

Generálny prokurátor Maroš Žilinka 31. augusta 2021 stíhanie spolumajiteľa finančnej skupiny Penta zrušil.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?