23. októbra 2020

Brainstormingy sú v práci dnes bežnou praxou. No nútiť počas nich zamestnancov, aby boli kreatívni, má svoje riziká, ukazuje psychologický výskum experta na organizačné správanie Jacka Goncala.

„Organizácie často chcú od svojich zamestnancov, aby boli kreatívni. Nie je to však neškodné povzbudenie, ako sa môže zdať,“ nazdáva sa Goncalo. „Keď ste kreatívni, zdieľate s druhými niečo osobné, a tak im dávate priestor na to, aby vás súdili. Manažéri aj zamestnanci by si mali uvedomiť toto riziko.“

Ako efektívne podporiť kreativitu na pracovisku?
Odpoveďou môže byť smiech

Keď sú ľudia nútení, aby boli kreatívni, neriešia len predložené problémy, pripomína Goncalo. V skutočnosti svojimi riešeniami odhaľujú aj niečo hlboko osobné. Nápady sú odrazom ich svetonázoru, a to nie vždy musí byť všetkým zúčastneným príjemné. Nielenže sa môžu obávať zdieľať svoje nápady, no navyše môžu mať aj strach z odmietnutia.

V prípade, že vám kolega počas brainstormingu povie, že sa mu nepáči váš nápad, môžete mať pocit, že odmieta aj vás – a tak vás môže zneistiť v ďalšom generovaní nápadov. „A to je riziko. Najmä na pracovisku,“ hovorí autor štúdie. Riešením by podľa neho mali byť anonymné brainstormingy.

Reklama

Ako človek príde na to, kedy je najkreatívnejší?
Týždeň alebo dva by mal sledovať svoje aktivity

Ľudia vtedy vygenerujú viac nápadov, pretože sa pred ostatnými toľko nehanbia, navyše sa cítia menej ohrození a neboja sa ani toho, že by ich ostatní súdili.

Zaradiť anonymné brainstormingy do praxe je veľmi jednoduché – buď môžete nechať zamestnancov, aby napísali svoje nápady na lístočky a ich obsah môžete prebrať bez toho, aby sa vedelo, kto čo napísal, prípadne ich prebrať jednotlivo. Alebo môžete vyskúšať virtuálne (online) brainstormingy, pri ktorých budú mať zamestnanci viac času na premýšľanie.

Článok vyšiel v českej verzii magazínu Forbes.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?