29. júla 2020

Počas vysokej školy som absolvovala prax v satirickom magazíne MAD. Časopis si robil srandu z politiky, šoubiznisu, popkultúry aj známych osobností. Žarty si robili zo všetkých. Ja som zhodou okolností pracovala presne oproti Johna Ficarrovi, viceprezidentovi a výkonnému editorovi MAD. Živo si spomínam na smiech, ktorý bol neoddeliteľnou súčasťou každej týždňovej porady v redakcii. Ten smiech bol kanálom kreativity. Bol to prostriedok, ktorým sa dosahoval cieľ.

Pandémia nového koronavírusu spôsobila, že naše nové pracoviská sú bez zmysluplnej ľudskej interakcie. Je to v priamom protiklade s potrebou zlepšiť produktivitu a kreativitu čeliac novým obmedzeniam.

Opäť som sa preto spojila s Ficarrom a s ďalšími editormi magazínu MAD a pýtala som sa na ich poznatky a tipy o tom, ako by sme mohli v týchto náročných časoch podporiť kreativitu. A tak mi medzi vtipmi, ktoré striedali výbuchy smiechu, prezradili niekoľko tipov, ako vybudovať na pracovisku kultúru kreativity.

Tu sú:

Rešpektujte nadanie ľudí

Pochopte, že pracujete s mimoriadne talentovanými ľuďmi. Mať voči nim rešpekt a ceniť si ich za ich surový aj sofistikovaný talent je prvoradou podmienkou vytvorenia prostredia kreativity. Umožnite voľný tok myšlienok a budujte na ňom.

Reklama

Pracovné skupiny udržiavajte malé

Keď sú pracovné skupiny malé, vytvára sa bezpečné prostredie, v ktorom sa ľudia dobre poznajú, a poznajú aj svoje silné stránky či výstrednosti. Nápady si môžu vyskúšať najskôr v malom okruhu ľudí a až potom ich prezentovať väčšiemu publiku. Pri zbieraní a budovaní nápadov je dôležité mať bezpečné miesto, kde sa ľudia môžu navzájom inšpirovať a nemusia sa obávať kedykoľvek predostrieť a otestovať nové koncepty.

Buďte si vedomý sveta, ktorý je okolo vás

MAD nastavoval svetu zábavné zrkadlo. Aby sa to dalo efektívne robiť, musíte si byť dobre vedomý toho, aké problémy ovplyvňujú a vyvíjajú tlak na ľudí, organizácie, národy aj na celý svet. Nemôžete žiť a pracovať v bubline.

Ako spoznať, že práca z domu zamestnancom prerastá cez hlavu?
Tu sú tri varovné signály

Pochváľte toho, kto si pochvalu zaslúži

Keď sme sa rozprávali, editori z magazínu neustále chválili a oceňovali ľudí, ktorí prišli so zábavnými nápadmi, aj keď to bolo hoci aj pred 10 a viac rokmi. Vždy oceňovali ľudí, ktorí mali dobré nápady, vypracovali koncepty a dostiahli ich až do konca.

Zachovajte na pracovisku humor

Humor dokáže podnietiť kreativitu. Keď je humor súčasťou kreatívneho procesu, ľudia dokážu vymyslieť neuveriteľné veci. Editori z MAD však varujú, že ak chcete na pracovisku pracovať s humorom, musí s tým súhlasiť každý a všetci musia mať na humor vysokú toleranciu. Platí to pre praktikantov, kolegov aj vyšší manažment. A presne to bolo v tomto časopise skvelé. Mali sme aj plnú podporu vydavateľa Williama M. Gainesa, ktorý mal vo svojej excentrickej rohovej pracovni vypchatú gorilu v životnej veľkosti a ktorý vytvoril a plne podporoval kultúru kreatívneho humoru na pracovisku.

Všetci editori MAD boli ako jedna veľká rodina. Poznali sa nielen po pracovnej stránke, ale poznali aj svoje koníčky či rodiny. Pracovali a cestovali spoločne takmer štyri desaťročia vďaka kreatívnemu prostrediu, ktoré bolo presiaknuté vtipmi, humorom a smiechom, ako aj hlbokým vzájomným rešpektom voči nadaniu jednotlivých členov.

Autorka článku Ruth Gotian pre Forbes US píše o kariére.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?