9. decembra 2019

Kedy by ste mali písať, kresliť, maľovať alebo skladať? A kedy by ste mali premýšľať o veľkom projekte alebo konať? Tieto otázky sú dobré pre všetkých spisovateľov, umelcov, hudobníkov, interpretov alebo tvorivých profesionálov. Prínosom môžu byť ale aj pre podnikateľov, keďže založenie alebo rast podnikania je jedným z najkreatívnejších krokov, ktoré môže ktokoľvek podniknúť.  

Niektorí kreatívni ľudia a podnikatelia sú škovránkami. Radšej na veľkom projekte pracujú skoro ráno. Ďalších zase možno označiť za sovy. Písaniu, maľovaniu alebo skladaniu dávajú prednosť neskoro v noci. Mnohí z vás sa ale nachádzajú niekde v chaotickom strede. Trik spočíva v identifikácii toho, kde a kedy urobíte svoju prácu najlepšie, ako viete.  

Produktívnejší a efektívnejší deň? Toto je 10 tipov, ako si uľahčiť pracovné povinnosti

Tí najväčší lídri sa držia svojich vlastných preferencií. Bill Gates, nenásytný čitateľ, začína ráno čítaním alebo absolvovaním online kurzov. A to všetko robí doma vo vlastnej pracovni či knižnici. Elon Musk zase začína deň asi o 7. hodine ráno emailom. Mark Zuckerberg svoj deň odštartuje behom alebo tréningom.  

Identifikujte vrchol svojej kreativity

Spisovateľ by mohol uprednostniť prácu na prvej verzii vlastnej knihy, keď sa cíti svieži, oddýchnutý a môže pracovať bez prerušenia. Neskôr dopoludnia by sa mohol sústrediť na únavné ale dôležité aktivity, napríklad odpovedanie na emaily. No a po večeri by sa zase mal pustiť do vylepšovania hrubého draftu svojho diela. 

Reklama

Píšu si poznámky, pracujú z domu a čerpajú dovolenkové dni. Tieto veci robia produktívni ľudia

Ja osobne radšej píšem, keď som sám v malej, tichej miestnosti skoro ráno. Ešte predtým, než sa všetci ostatní ľudia v dome prebudia. No to sú iba moje preferencie. Hovoril som s ďalšou spisovateľkou, ktorá mi povedala, že najkreatívnejšia sa cíti pri práci v kaviarni. Teda mimo rozptýlenia, ktorému čelí doma vo svojej pracovni.  

Podnikateľ si zase môže užiť pokojnú hodinu, ktorú by ráno venoval premýšľaniu. Teda ešte skôr, než odpovie na prvý email alebo sa zúčastní prvého mítingu. Prípadne by si mohol užiť pokoj vtedy, keď ostatní ľudia odídu z kancelárie alebo dokonca až doma po večeri. Napríklad Steve Jobs chodil s kolegom na dlhé prechádzky popoludní alebo večer, aby premýšľal o problémoch v spoločnosti Apple.

Spoznávajte sa  

Skúste teda prísť na to, čo vyhovuje vám. Ako? Počas týždňa alebo dvoch sledujte, ako trávite každý deň. Držte sa pri tom tohto zoznamu úloh: 

  • Každú uplynulú hodinu si zaznamenajte, čo ste počas nej robili. 
  • Všimnite si, kde ste pracovali. 
  • Ohodnoťte, aká bola konkrétna úloha ťažká alebo ľahká, na stupnici od 1 do 5 (1 = ľahká, 5 = ťažká). 
  • Netrávte tým veľa času, vstup by nemal mať viac ako riadok. 
  • Týždeň sa sledujte.  
  • Svoj postup preskúmajte v piatok poobede pri káve a koláči.  
  • Posúďte kreatívny výstup, miesta a hodnotenie.

Spoliehajte sa na sebapoznanie, ktoré ste dosiahli, a nasledujúci týždeň si usporiadajte tak, aby ste mohli pracovať na kreatívnych projektoch, keď budete mať najviac energie. Zvyšok dňa využite na všetko ostatné, na čom ešte vo vašej práci či podnikaní záleží.

Prispievateľ Bryan Collins píše pre Forbes.com o produktivite, kreativite a leadershipe. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk