14. augusta 2020

Megaúspešná videohra Fortnite má problém. Herné štúdio Epic Games, ktoré za ňou stojí, narazilo na tvrdú odozvu od Apple a Googlu. Technologický gigant Apple hru vyradil z App Storu pre iPhone a iPad. Neprešlo ani pár hodín a už hru zakázal aj Google Play. 

Fortnite má 350 miliónov registrovaných užívateľov a mesačne si hru zahrá takmer 80 miliónov hráčov. Tí museli byť sklamaní, keď zistili, že svoju obľúbenú hru už viac v obchodoch týchto platforiem nenájdu. Epic Games už stihlo podať žalobu na Apple a je možné, že zakrátko pribudne aj žaloba proti Google.

Nie je to prvý raz

Čo bolo dôvodom? Epic Games priniesli do hry nepovolenú platobnú metódu, prostredníctvom ktorej nabádali užívateľov, aby obchádzali App Store a Google Play a radšej uskutočňovali nové platby so zľavou prostredníctvom webstránky herného štúdia.

Odozva na seba nenechala dlho čakať. Apple takmer okamžite vykopol Fortnite z App Storu. Epic Games nečakali a zažalovali Apple za „protikonkurenčné opatrenia“.

Podobnú novinku v hre predstavil Epic Games aj na Google Play. Netrvalo dlho a populárna hra zmizla aj z tejto hernej platformy.

Reklama

Ako si vybrať smart športové hodinky?
Pripravili sme tipy pre 5 kategórií športovcov

Nie je to pritom prvý raz, čo Google Play zmazal Fortnite. Naposledy však za to mohlo štúdio Epic Games samo, keďže skúsilo podobný úskok. Nabádalo užívateľov, aby namiesto Google Play používali na stiahnutie a nainštalovanie hry ich vlastnú aplikáciu.

Teraz ide o niečo podobné, aj keď to nie je tentokrát také jednoduché.

Čo hovorí Google

Google poslal portálu The Verge aj stanovisko, podľa ktorého má štúdio Epic Games dvere späť otvorené, avšak len v prípade, že bude dodržiavať ich pravidlá.

„Otvorený ekosystém Androidu umožňuje developerom distribúciu ich aplikácií prostredníctvom viacerých obchodov. Pre všetkých herných developerov, ktorí sa rozhodnú používať Play Store, máme rovnaké podmienky, ktoré sú voči nim férové a zároveň poskytujú užívateľom dostatočné zabezpečenie,“ uviedol Google.

Sú len tínedžeri, no už majú milióny dolárov.
Toto sú najlepšie zarábajúce hviezdy TikToku

„Hoci je Fortnite aj naďalej k dispozícii pre operačný systém Android, povoliť na Google Play ho nemôžeme, keďže porušuje naše podmienky. Avšak pokiaľ sa štúdio Epic Games rozhodne rešpektovať naše pravidlá, radi uvidíme možnosť pokračovať v diskusii o tom, ako priniesť Fortnite späť na Google Play,“ dodal vo vyhlásení pre The Verge.

Je jasné, že herné štúdio Epic Games by najradšej predávalo svoje produkty miliónom svojich užívateľov priamo. Bez toho, aby muselo platiť 30-percentné poplatky platformám, ktoré poskytujú Apple a Google.

Epic Games žaluje Apple, aby tento gigant umožnil inštaláciu aplikácií na iOS aj bez toho, aby bolo nutné ísť priamo cez App Store. Podobnú žalobu môže podať aj na Google.

Technologické giganty na čele s Apple víťazia.
Toto sú najhodnotnejšie značky sveta za rok 2020

Na druhej strane to je omnoho menej pravdepodobné. Napriek tomu, že je to obtiažne, Google umožňuje inštalovať na zariadenia s operačným systémom Android aj aplikácie, ktoré sa v Google Play nenachádzajú.

Prispievateľ John Koetsier píše pre Forbes o technológiách.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?