1. augusta 2019

Ste v práci frustrovaní? To nevyhnutne neznamená, že musíte dať výpoveď. Stále ste dosť kreatívni, zakaždým prichádzate s novými spôsobmi, ako riešiť problémy, no aj napriek tomu čítate články o ľuďoch, ktorí odišli zo zamestnania a založili vlastnú spoločnosť? Znie to lákavo, no…

Namiesto toho, aby ste uvažovali o výpovedi, skúste najskôr zodpovedať nasledujúce otázky. Možno len potrebujete zmeniť „miesto v autobuse“ aktuálneho zamestnávateľa, ako o tom hovorí Jim Collins vo svojej knihe Good to Great (u nás dostupné ako Z dobrého skvelé, pozn. red.).

Čo robiť, keď je v práci čoraz viac problémov?
Ako si poradiť s meškajúcim kolegom či neporiadkom

To, ako na tieto otázky odpoviete, vám môže pomôcť rozhodnúť sa, či vaša nespokojnosť znamená, že potrebujete: (a) zmeniť pozíciu vo firme, (b) prehodnotiť, ako premýšľate o svojej súčasnej práci, a teda napríklad nájsť niečo, čo robíte radi a toho robiť viac, alebo požiadať o dovolenie pracovať na projektoch, na ktorých vám záleží, (c) inak manažovať svoj čas, (d) začať hľadať nové zamestnanie, (e) postupne začať pracovať na vlastnej spoločnosti.

Odchádza vám z tímu obľúbenec?
Toto môže byť dôvod, prečo neprehovoril o svojej nespokojnosti

Nespokojnosť v práci nie je vždy znakom, že musíte dať výpoveď. Odpovede na nasledujúce otázky si zapíšte – a možno sa o vašich odpovediach porozprávajte s niekým, komu dôverujete a koho názor si ceníte, nech už je to manžel/ka, partner/ka, priateľ/ka či mentor/ka. Vďaka tomu budete mať vo všetkom jasnejšie.

  1. Pokúšate sa prísť s riešením problému mimo pracovného času? Alebo máte aj nejaké vedľajšie zamestnanie?
  2. Máte radi svojich kolegov? Zamestnali by ste ich vy sami, ak by ste mali takú možnosť?
  3. Poskytuje váš aktuálny zamestnávateľ programy profesionálneho rozvoja, hradí vám napríklad kurzy, pokrýva výdavky spojené s účasťou na konferenciách, školeniach alebo certifikačných programoch? Ak ste sa na to ešte neopýtali, tak skúste zájsť na HR oddelenie.
  4. Víta váš súčasný šéf alebo mentor vaše kreatívne nápady, riešenia a postrehy?
  5. Cítite súlad s cieľmi a poslaním vášho zamestnávateľa? Keď opisujete, čo robíte v práci, vravíte to hrdo? Alebo sa za to ospravedlňujete? Ako sa cítite, keď hovoríte o svojej práci?
  6. Ako ste na tom po finančnej stránke? Potrebujete stabilné výplaty alebo by ste vydržali rok bez príjmu?
  7. Máte pocit, že patríte do súčasného zamestnania? Alebo snívate o vlastnej spoločnosti? Prípadne oboje?
  8. Naznačuje vaša pracovná zmluva alebo usmernenia z HR oddelenia, že všetko, čo vytvoríte, kým budete na ich výplatnej listine, vlastnia na 100 %?

Ak sú vaše odpovede skôr o zmene v rámci súčasného zamestnania, napríklad, že by ste sa chceli pustiť do nových projektov alebo by ste chceli skúsiť iné oddelenie, tak sa porozprávajte s človekom, ktorý je v spoločnosti autoritou a ktorému dôverujete. Môžete vyhľadať i podporu v oblasti profesionálneho rozvoja. Zamestnávateľ sa dozvie a ocení, že chcete ukázať viac a túžite rásť, čo pomáha vašim kariérnym vyhliadkam.

Ale ak vaše odpovede naznačujú, že chcete byť sami sebe šéfom, tak si môžete nájsť napríklad mentora, ktorý sa zameriava na malé podniky ešte skôr, ako sa rozhodnete odísť zo svojho súčasného zamestnania.

Prispievateľka Joan Michelson píše pre Forbes.com o kariére. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk