30. apríla 2019

Vo februári sa na Havaji uskutočnila simulovaná misia, počas ktorej sa realizoval projekt stredoškolákov zo Skalice. Ten spočíva v použití nezvyčajného typu hnojiva pri pestovaní zeleniny.  

Dvojtýždňová simulovaná misia, ktorej veliteľkou bola astrobiologička Michaela Musilová, prebehla na sopke Mauna Loa na Havaji. Medzinárodná skupina účastníkov misie si vyskúšala, aké to je byť uzatvorený v stanici s priemerom 11 metrov a možnosťou vychádzať von len v skafandri. Jesť mohla len astronautskú stravu a každý sa sprchoval iba 8 minút za týždeň.

Život mu zmenil príbeh 2001:
Vesmírna Odysea, dnes píše knihy o umelej inteligencii

Na spomínanej misii sa testoval projekt študentov zo skalického Gymnázia F. V. Sasinku, víťazov slovenskej súťaže Misia Mars. Ich experiment je založený na využití vlasov a ochlpenia ako hnojiva rastlín počas vesmírnych misií. Cieľom gymnazistov bolo ukázať, že aj takéto hnojivá sa môžu vyrovnať bežným dusíkatým. „Experiment prebehol úspešne, ženy zbierali nielen vlasy, ktoré im pravidelne vypadávali, ale aj tie ostrihané. Rovnako obetovali nejaké vlasy aj muži, no tí predovšetkým odkladali svoje chlpy po holení. Aj vďaka tomu sa nám podarilo nazbierať dostatočné množstvo materiálu na pestovanie špenátu,“ povedala Musilová.

Výsledky simulovaných misií vedených Musilovou na Havaji budú slúžiť na prípravu budovania základne na Mesiaci pod záštitou medzinárodnej organizácie International Moonbase Alliance (IMA). Vedenie IMA plánuje začať budovať základňu na Mesiaci v nasledujúcom desaťročí, pričom prototyp takejto mesačnej stanice však plánuje budovať na Havaji v nasledujúcich dvoch rokoch.

Slovák z Harvardu a NASA:
Pracoval na projekte ďalekohľadu za miliardu amerických dolárov

Základňa na Mesiaci sa má volať Mahina Lani, čo po havajsky znamená raj na Mesiaci. „V nasledujúcom roku plánujeme sériu misií s ESA, ILEWG, VU a inými organizáciami. Pre realizáciu simulovaných misií na Mesiac a Mars sme získali granty od viacerých amerických inštitúcií ako Johnsonove vesmírne centrum NASA, University of South Florida, spoločnosti ako SIFT a Ketone Technologies,“ uzatvára Michaela Musilová.

Pozrite sa, ako to vyzeralo na simulovanej misii:

Hlavné foto: archív Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity/Slovak Organisation for Space Activities (SOSA)

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk