31. augusta 2019

Koniec leta sa neúprosne blíži. Teplé dni plné slnka by ste si preto mali dosýta vychutnávať na čerstvom vzduchu. V žiadnom prípade neváhajte, vyrazte von, do prírody a lesov. Najlepšie na také miesta, z ktorých by ste si okrem zážitkov mohli odniesť aj neuveriteľné fotografie pre svoj profil na Instagrame. 

Preto vám prinášame 5 lesných atrakcií na Slovensku, ktoré sú naozaj „prudko instagramovateľné“, a rozhodne nimi zaujmete všetkých ľudí, ktorí vás sledujú. Tak sa na ne poďte pozrieť:

Adrenalínová hojdačka

Ak vás niekedy túlavé topánky privedú do Žiliny, tak vedzte, že jej okolie sa skutočne oplatí lepšie preskúmať. Všetci milovníci dobrodružstiev, a najmä tých lesných, by mali nazrieť do neďalekej obce Lietavská Svinná-Babkov.

Na čo treba myslieť pri fotení na blog a Instagram?
Vďaka týmto radám vaše zábery vyniknú

Prečo? Nad ňou, na Vrchu Skalky v Súľovských vrchoch, kam sa dostanete turistickým chodníkom, sa totiž nachádza obľúbená a populárna atrakcia. Nenechajte si ujsť možnosť odfotiť sa na adrenalínovej hojdačke.

Adrenalínová hojdačka, vrch skalsky, súľovské skaly, lietavská svinná babkov, Kam ísť na výlet, výlet na Slovensku, pekné miesta na Slovensku, hory, lesy,
Aj takéto fotografie si môžete urobiť na adrenalínovej hojdačke. Foto: Cestuj za menej

Nie je to však len obyčajná hojdačka uprostred lesa. Označenie adrenalínová dostala oprávnene. V určitom momente sa totiž ocitnete až vo výške 30 metrov nad zemou. No verte, že to nebude jediná vec, ktorá vám rozbúši srdce. Ľahostajnými vás nenechá ani úžasná scenéria okolitej krajiny. Priamo z hojdačky sa môžete pokochať okrem iného i pohľadom na Lietavský hrad. Dobrodruhovia, šup, nech si môžete pridať nové fotografie na Instagram!

Zraková pyramída

Nuž a v okolí Žiliny sa môžete ešte o chvíľu zdržať. Súľovské vrchy totiž ukrývajú ďalšiu lesnú atrakciu, ktorá vás očarí a ktorou zase vy môžete očariť všetkých ľudí, ktorí vás sledujú na sociálnej sieti Instagram.

Získajte na Instagrame viac sledovateľov či lajkov.
Dbajte na týchto 10 vecí a vyťažíte z neho maximum

Uprostred tamojšej prírody, neďaleko obce Súľov, sa totiž nachádza neprehliadnuteľné dielo umelca Juraja Gábora. Práve on postavil uprostred trávnatého svahu zrakovú pyramídu, ktorú tvorí 18 metrov dlhá konštrukcia z dreva.

zraková pyramída, súľovské vrchy, príroda, Kam ísť na výlet, výlet na Slovensku, pekné miesta na Slovensku, hory, lesy,
V zrakovej pyramíde si môžete urobiť také fotografie, o akých ste ani nesnívali. Foto: Flickr/Dávid Pálinkáš

Priamo vnútri tejto atrakcie sa nachádza lavička, na ktorú si môžete sadnúť, a vychutnať si výhľad na Súľovské vrchy. Sami však budete mať pocit, že ste sa práve ocitli vo veľkom televízore, alebo dokonca priamo v kine. A na tomto mieste si rozhodne urobte aj fotografiu, na ktorú len tak jednoducho nezabudnete. Napríklad takú, na ktorej sedíte priamo na okraji drevenej pyramídy a hľadíte na krásy okolitej prírody. A ak tam nestíhate ísť teraz, nič sa nedeje. Najlepší čas na jej návštevu je vraj na jeseň.

Lesná sauna

Zrejme by ste ani neverili, na čo všetko môžete naraziť v našich lesoch. Napríklad na strednom Slovensku to môže byť netradičná saunovacia koliba Sauna Kunstdorf. A čo to presne je? No predsa originálna sauna uprostred lesa. K nej sa dostanete z obce Dúbravica, a to pokojnou chôdzou približne za 10 minút. Za netradičnou atrakciou stojí české duo architektov v zložení Štěpán Řehoř a Vít Šimek.

Lesná sauna, stredné Slovensko, Kam ísť na výlet, výlet na Slovensku, pekné miesta na Slovensku, hory, lesy,
Sauna priamo v lese? Kto by ju nechcel vyskúšať. Foto: Periférne centrá

Táto prírodná sauna je otvorená nonstop a poslúži každému, kto ju bude chcieť použiť. Počítať treba však s tým, že trvá hodinu, kým sa nahreje na požadovanú teplotu. Tento čas si však môžete spolu s priateľmi skrátiť napríklad prechádzkou po okolitej prírode alebo návštevou Dúbravice. Použitie sauny je bezplatné, no ak chcete, môžete dobrovoľne prispieť na jej ďalšiu údržbu alebo prípadné opravy, aby ste sa mali kam vrátiť.

Obrovský megafón

Za ďalšou lesnou atrakciou sa môžete vybrať na východné Slovensko, konkrétne do oblasti Slanských vrchov. Nezľaknite sa, keď neďaleko cyklotrasy, ktorá spája Prešov a okolité dediny, natrafíte na drevený megafón gigantických rozmerov. Za týmto nápadom je skupinka mužov  z občianskeho združenia Hlas lesa. Takýmto spôsobom chcú do oblasti prilákať viac zvedavých turistov a priblížiť im tamojší región. Len za pomoci vlastných rúk stavalo túto atrakciu 15 mužov.

obrovský megafón, slanské vrchy, Kam ísť na výlet, výlet na Slovensku, pekné miesta na Slovensku, hory, lesy,
Za dreveným megafónom sa môžete vybrať na východ Slovenska. Foto: Plzeňský Prazdroj Slovensko

Táto atrakcia je nielen vhodná na fotografie na Instagram, zároveň je totiž aj potešením pre dušu. K obrovskému megafónu, ktorý má štyri metre, si môžete pokojne sadnúť a vychutnávať si tak zvuky okolitej prírody. Samozrejme, niekoľkokrát znásobené. No okrem toho, že sa započúvate do šuchotu lístia a života v lese, sa pri atrakcii aj odfotografujte. Veď práve tento slovenský megafón vraj nemá v strednej a západne Európe žiadnu konkurenciu. Tak sa ním predsa hrdo pochváľte na sociálnych sieťach.

Vyhliadková veža

Milovníci vína a netradičných atrakcií, zbystrite pozornosť! Obe tieto veci totiž môžete nájsť na jednom mieste – na Vyhliadkovej veži Tokaj. Tá sa nachádza medzi obcami Malá Tŕňa a Černochov. Rozhodne ju neprehliadnete, keďže dostala podobu obrovského dreveného suda. Takúto netradičnú formu jej dali architekti Michal Mihaľák a Ján Kanócz. Súčasťou obľúbenej vinohradníckej oblasti je táto veža už od roku 2015.

vyhliadková veža tokaj, malá tŕňa, černochov, Kam ísť na výlet, výlet na Slovensku, pekné miesta na Slovensku, hory, lesy, príroda
Obrovský sud uprostred vinohradov? Áno, to je vyhliadková veža Tokaj. Foto: Tokaj Región

Ak by ste sa rozhodli, že si atrakciu chcete obzrieť, tak vedzte, že presne to bolo cieľom projektu „Tokaj je len jeden“, vďaka ktorému vznikla. Takýmto spôsobom chceli ľudia prilákať do regiónu oveľa viac turistov. Nech sa páči, ráčte sa dostať až na jej vrchol a užite si výhľad na nekonečné vinohrady. Presne na to 12 metrov vysoká veža je.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk