25. júna 2020

V piatej časti diskusií Forbes Reštart sa rozprával šéfredaktor magazínu Forbes Juraj Porubský s bývalými profesionálnymi cyklistami a dnes podnikateľmi, bratmi Petrom a Martinom Velitsovcami. Hovorili o tom, čo zažívali v začiatkoch pandémie, aj prečo im odľahlo, že nesponzorujú tím v profipelotóne.  

Ako počas diskusie poznamenali, profesionálne preteky im nechýbajú, ale športová kariéra ich pripravila na podnikanie. „Po mentálnej stránke nás to veľmi zocelilo. Podobne ako podnikanie, aj cyklistika je jedna veľká horská dráha. Raz sa vám darí, inokedy nie,“ hovoril Martin, ktorý má vo firme na starosti vývoj produktov. 

Forbes Reštart vol. 4: Banky sú riešením, nie problémom súčasnej krízy

Ich značka prémiového cyklooblečenia Isadore Apparel sa počas pandémie tešila nárastu popularity. Ako bratia priznali, spočiatku však mali obrovské obavy. Koronavírus v podstate zrušil profesionálnu cyklistiku, no na druhej strane ukázal aj pozitívum, že zrazu v Slovákoch prebudil túžbu po jazdení na bicykloch. 

Online rozmach

„Najskôr sme sa obávali, že spadne záujem a potom sme zase tŕpli, že záujem bude, ale my nebudeme mať produkty, keďže podstatnú časť dodávateľov látok máme zo severného Talianska,“ opisuje Peter. Prvá vlna nadštandardného záujmu prišla s prvým aprílovým týždňom. Podľa Martina v tom čase stúpol záujem 2,5-násobne a v máji si držali 50-percentný rast. Pomohlo im zatvorenie kamenných prevádzok, lebo – ako doplnil – ľudia si jednoducho sadli za počítače a objednávali.

Začiatkom roka plánovali Velitsovci investovať aj do tímu v profipelotóne. Foto: Jaroslav Repta

Aj napriek tomu museli pristúpiť k škrtom, keďže ich marketingové aktivity spočívali v osobných kontaktoch so zákazníkmi aj účastiach na rôznych výstavách a tie sa tento rok jednoducho nemohli uskutočniť. „Takže náš pôvodný marketingový plán sme mohli rovno hodiť do koša,“ dodal Peter, ktorý je riaditeľ spoločnosti.

Forbes Reštart vol. 3: Život pred pandémiou nebol normálny, duševné zdravie riešia už aj konzervatívci

Začiatkom roka sa Isadore Apparel otvoril investorom, od ktorých získal 1,2 milióna eur. V tom čase dokonca uvažovali, že sa budú usilovať aj o sponzorskú zmluvy na obliekanie niektorého z tímov profipelotónu. Pri špičkových stajniach sa potrebná investícia pohybuje na úrovni od 150-tisíc do pol milióna eur. Dnes je všetko inak a podľa ich slov sú aj radi, že žiadnu takú zmluvu nepodpísali. „Uvidíme, ako sa tento segment reštartuje a na jeseň možno nad tým opäť začneme rozmýšľať,“ načrtol Martin. 

Aj na bežné nosenie

V súčasnosti patrí medzi ich priority, aby svoje značkové oblečenie dostali viac medzi ľudí. Ich zákazníkom nemá byť len profesionálny cyklista a klientelu by chceli rozširovať napríklad cez Urban kolekciu. „Postupne chceme ísť do lifestyle segmetu, aby si našu značku mohli kúpiť ľudia aj na bežné nosenie,“ vysvetľoval Peter. 

Okrem toho, že ich oblečenie je plne recyklované, sa Isadore pustil aj do prenájmu dresov. Myšlienka, ktorú dnes módni nadšenci poznajú ako „Rent a Runway“, spočíva v prenájme dizajnových kúskov namiesto ich kupovania. Podľa bratov Velitsovcov má tento princíp uplatnenie aj pri cyklistických dresoch, keďže zákazníci často túžia po novom oblečení. Takto si budú môcť prenajať jeden dres na tri mesiace a následne ho vymeniť za iný. „Tento princíp striedania je zodpovedný aj k životnému prostrediu a nevytvára odpad,“ doplnil Peter.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?