4. februára 2020

Úzka dlhá sála ponorená v tme na milánskej Via Solari pripomína vesmírnu loď. Alebo nočný bar. Do tmy svietia len modré svetlá, aby si ľudia našli svoje miesto na bielych kožených kockách. Stredom vedie mólo a v každej štvrtine sa pri zemi hompáľa kruh z reflektorov.

Podlaha je vyleštená ako zrkadlo. Na časti, po ktorej prichádzajú hostia, leží koberec. Keď ho začnú rolovať a asistenti vyleštia posledné šmuhy, cez halu preletí silný basový zvuk. Za ním ďalší a ďalší. „I was a good boy. You were a good boy… That was good!“ ozve sa do rytmu hudby. Show Fendi Men’s Fall/Winter 2020, prehliadka mužskej kolekcie na budúcu jesennú a zimnú sezónu, štartuje.

Pánska móda na mieru zažíva boom,
muži si nechávajú šiť aj vojenské uniformy

Klasika odetá v koži

Začiatok je tmavý a odetý v koži. Nohavice i saká. Svieže farby si hlavná dizajnérka rímskeho módneho domu Silvia Venturini Fendi šetrí najmä na doplnky. Kabely, kabelky, batohy. Tašky, ktoré nápadne pripomínajú papierové darčekové balenia, v ktorých si odnášate svoj nákup z tohto obchodu. S výnimkou toho, že tento žltý prvok je z vysokokvalitnej kože. Žltý je aj obrovský pletený šál, ktorý siaha po kolená.

Spoznajte najdrahšie hodinky na svete:
Patek Philippe za 31 miliónov frankov

Fendi ukazuje, že v móde sa netreba báť kreativity. K oblekovému saku pokojne pridá kožené nohavice a k nohaviciam z obleku zase akúkoľvek bundu. Prípadne dvojdielne sako rozopnete po celom obvode na úrovni pása a máte z neho bolero. Rovnakú myšlienku viete využiť aj pri trojdielnom kabáte, ktorý vie siahať až po členky, nad kolená alebo po pás, podľa vašej chute alebo vonkajšej teploty.

Tmavú, koženú a klasickú kolekciu striedajú farebnejšie kombinácie. Topánky a čižmy na vysokých platformách, prípadne tenisky v rôznych farbách a materiáloch, na ktoré sa Fendi zameralo. A tiež fashion hodinky na rukách modelov.

Kožuchy a ultramoderné materiály

Zima v podaní Fendi by nebola úplná bez kožuchov, hlavnej poznávacej črty tejto takmer 100-ročnej značky, ktorá patrí do impéria LVMH, aktuálne tretieho najbohatšieho človeka na svete Bernarda Arnaulta.

Prichádza záver so zimnými bundami z ultramoderných materiálov, v ktorých vám už na prvý pohľad zima nebude. Štyria modeli zostanú stáť pod pripravenými kruhmi z reflektorov, ktoré pomaly zídu zhora nadol a späť, akoby ich oskenovali. Popritom materiál na bundách mení farby. Tu sa v plnej paráde ukážu plody spolupráce s japonským dizajnérom Kunihikom Morinagom a jeho látkami meniacimi farbu pod UV svetlom.

Skenovanie á la sci-fi sa končí a s ním aj celá prehliadka novej kolekcie. Opäť sa potvrdilo, že pre dnešnú generáciu konvencie v móde neplatia. Napríklad nohavice môžu zboku vyzerať ako nohavice a zo zadu ako sukňa. Čo sa nemení, to je kvalita materiálov a ich spracovanie. Tam kompromisy nečakajte.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk