13. augusta 2019

Aktualizované: Firma Favorit Manufacture, ktorá bola súčasťou Favorit holdingu na výrobu bicyklov, skončila svoju výrobu.

Legendárnej československej značke dal druhú šancu. Za novými bicyklami značky Favorit, ktoré vznikajú v priestoroch pôvodného rokycanského závodu, stojí tím odborníkov a slovenský podnikateľ Richard Galovič. Ako Managing Directorovi a CEO sa mu doposiaľ podarilo exportovať bicykle do 14 krajín sveta, vybudovať značkové predajne Favorit Concept Store a tiež predstaviť závodné cestné a cyklokrosové modely, na ktorých získali českí reprezentanti 18 medailí z domácich i zahraničných majstrovstiev.

Ochranné známky Favoritu kúpil Galovič ešte v roku 2011 z konkurzu po neúspešnej privatizácii, kedy fabrika zmenila niekoľkokrát majiteľa a nakoniec zastavila výrobu. Legendárne bicykle ho ako strojného inžiniera zaujímali a fascinovali.

Podiel vo firme získal výmenou za bicykel. Švihaj Šuhaj chce zmeniť centrum Bratislavy

Už vtedy mu predstava návratu tejto československej značky na trh pripomínala mýtický príbeh o Fénixovi, ktorý dokázal povstať z vlastného popola. Už od začiatku dobre vedel, že chce nový biznis vystavať na rešpekte k jeho známej minulosti a pridať novinky a technologické možnosti, ktoré ponúka súčasnosť.

favorit richard galovič závodný cestný bicykel československá značka obnova
Iskru legendárnej značke Favorit navracia Slovák. Richard Galovič ju chce vrátiť na jej právoplatné miesto. Foto: archív značky Favorit

Stanovil si preto veľký a odvážny cieľ. Chcel vrátiť značku Favorit tam, kam podľa neho vždy patrila. „Na stupne víťazov a zahraničné trhy,” vysvetľuje otvorene. Na vízii nového biznisu ho bavila najmä komplexnosť. „Je to úloha plná dizajnu, konštrukčného vývoja, zahraničného obchodu, právnych otázok, finančného riadenia, personalistiky i marketingu,“ vymenúva zanietene.

Súčiastky z Číny nahradili vlastnou výrobou. Ako vyrába bicykle slovenský Kenzel

Po kúpe ochranných známok videl dieru na trhu a teda vedel, na čo sa chce so značkou Favorit sústrediť. V predaji podľa neho chýbali exkluzívne mestské bicykle a ultra custom závodné stroje. A to pozoroval predovšetkým na zahraničných trhoch v krajinách Európskej únie a USA.

Galovič si veľmi dobre uvedomoval, že každý zákazník je iný, a teda ocení bicykel vyrobený na mieru len a len pre neho. V biznise si preto musel zadefinovať cieľovú skupinu, ktorá ocení osobný prístup, to, čím sa odlíši od konkurencie a tiež vlastnosti, pre ktoré by „mal byť Favorit zase milovaný.“ Chcel, aby pre majiteľov predstavovali jeho bicykle pestrofarebné prekvapenie vo svete plnom šedých odtieňov.

Závodné bicykle Favorit za viac ako 10-tisíc eur

Investície v značke Favorit dnes počíta Galovič v miliónoch eur. Tie smerovali najmä do „positioningu“ značky, brandingu, marketingu, grafického a produktového dizajnu. Jeho tím odborníkov sa ale musel zamerať i na vývoj. Konkrétne bolo treba zapracovať na vývoji nových modelov, špeciálnych výrobných technológií spracovania uhlíkových vlákien, elektroniky pre bicykle, kožených prvkov a tiež lakovacích procesov.

„Technológie, ktoré sme inštalovali v rokoch 2015 až 2018, sú úplne iné ako voľakedy,“ vysvetľuje Galovič. Výroba bicyklov značky Favorit prebiehala pod známou strechou, v pôvodnom závode v českých Rokycanoch. Tieto priestory však museli prejsť stavebnými úpravami, ktoré predstavovali ďalšiu investíciu vo výške stoviek tisíc eur.

Podnikateľ neskôr vybudoval tiež značkové predajne Favorit Concept Store, ktoré aktuálne fungujú v Prahe a Brne.

favorit richard galovič závodný cestný bicykel československá značka obnova
Bicykle značky Favorit sa v minulosti tešili veľkej obľube. O tom svedčia i historické fotografie. Foto: archív značky Favorit

Pri výrobe a zostavovaní bicyklov sa vo Favorite sústredili na to, aby všetky modely, mestské, športové alebo závodné, sedeli konkrétnemu jazdcovi. Zostaviť si ich teda môže z hľadiska biomechaniky a tiež estetických preferencií. Každý kus, ktorý vznikne pod taktovkou tímu značky je originál. „Verím, že jedného dňa môžu mať značnú zberateľskú hodnotu,“ dúfa Galovič.

Česko a Slovensko má podľa neho tradíciu strojnej výroby pre potreby cyklistického priemyslu. Preto predpokladal, že vývoj vlastných výrobných technológií i produktov sa podarí dotiahnuť do fázy realizácie. Takýto proces je však komplikovanejší, náročnejší a v neposlednom rade drahší.

Doteraz sa cena modelov začínala od 2-tisíc eur vyššie, priemerná predajná cena bola 4-tisíc eur a závodné stroje stoja často viac než 10-tisíc eur. „Vieme, že iba malá skupina zákazníkov je ochotná pôvod výrobku akceptovať ako jedno z vysvetlení vyššej ceny,“ vraví podnikateľ.

Na západných trhoch je menej viac

Závodné cestné a cyklokrosové bicykle značky Favorit zaujali  tiež športovcov. Českým reprezentantom sa na nich doteraz podarilo získať 18 medailí z majstrovstiev na domácej pôde i v zahraničí. Napríklad Pavla Havlíková a Nikola Nosková uspeli v cyklokrose, Jiří Hochman, Ondřej Vendolský a Denis Rugovac zase na dráhach.

favorit richard galovič závodný cestný bicykel československá značka obnova
Pri výrobe Favoritov stavil CEO na rešpekt minulosti a súčasné technológie. Foto: archív značky Favorit

Podľa neho široká verejnosť na Slovensku stále preferuje produkty z Ázie, pri ktorých je cena hlavným atribútom. „Nie je to kritika do vlastných radov. Každý trh sa vyvíja. U nás ešte stále žijeme v honbe za tým, aby sme mali všetko, a hlavne, aby to bolo „lacné.“ Na západe už pár rokov cítiť silný trend, podľa ktorého je menej viac,“ konštatuje.

Novým bicyklom značky Favorit sa teda darí i v zahraničí, Galovičovi sa ich doposiaľ podarilo exportovať do 14 krajín, vrátane USA, Švajčiarska, Holandska, Nemecka či Švédska.

Rozlúčka so starými modelmi a nástup elektrobicyklov

Počas tejto sezóny ukončila značka výrobu „urban lifestyle” bicyklov, ktoré boli na trhu štyri sezóny a stáli pri znovuzrodení závodu pod vedením Galoviča. Ide o modely Aviator, BigBoss, Cronos a Diamante. „Vďačíme im za uznanie, obdiv i kapitál, ktorý Favorit počas 8 rokov získal,“ vraví šéf Favoritu.

Od budúcej sezóny ich však nahradia nové mestské elektrobicykle, ktoré prezrádzajú ďalšie zameranie a smerovanie značky v najbližších rokoch. Práve nimi chce Favorit osloviť širokú verejnosť na Slovensku a v Česku. Preto prihliadali nielen na kvalitu, ale tiež dostupnosť a cenu, ktorou by mohli konkurovať podobným výrobkom.

favorit richard galovič závodný cestný bicykel československá značka obnova
Nový Favorit je o lokálnej a pocitovej výrobe. Modely vznikajú v pôvodnom závode v Rokycanoch. Foto: archív značky Favorit

Za posledné dva roky tiež tím pracoval na vývoji nových závodných cestných a terénnych bicyklov, ktoré by mohli vyrábať ako sériovo, tak aj na mieru. Tie však primárne podľa Galoviča plánujú exportovať na zahraničné trhy. „Ak všetko dobre pôjde, tak sa podstatne širší okruh zákazníkov bude môcť tešiť zo svojho nového Favoritu,“ hovorí Galovič.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk