7. októbra 2019

Legendárna značka bicyklov Favorit sa opäť ocitla v problémoch. Po dvoch predchádzajúcich bankrotoch skončila aj firma Favorit Manufacture, ktorá bola súčasťou Favorit holdingu na výrobu bicyklov.

Výroba v Rokycanoch tak po smelých plánoch slovenského podnikateľa Richarda Galoviča opäť zíva prázdnotou. Podľa informácií, ktoré priniesol český Seznam Zprávy, sa už zadlženého podniku stihol Galovič zbaviť. Podnikateľ sa však bráni a tvrdí, že predaj časti aktív bol súčasťou ich stratégie a značka ako taká funguje ďalej.

Súčiastky z Číny nahradili vlastnou výrobou.
Ako vyrába bicykle slovenský Kenzel

Ešte v decembri minulého roku bola firma Favorit Manufacture predaná Pavlovi Sedlákovi a o pár mesiacov neskôr premenovaná na RC Orange. Forbes získal aj informácie od anonymného zdroja, že práve zamestnanci tejto firmy od februára tohto roka nedostávali výplaty.

Výplata v nedohľadne

Zdroj zároveň potvrdil, že v apríli mali zamestnanci dostať na podpis dohody o ukončení pracovnej zmluvy. Práve v tom období im bolo sľúbené začatie insolvenčného konania, vďaka ktorému by mohli už bývalí zamestnanci firmy dostať nevyplatenú mzdu aj odstupné. Podľa zdroja sa však doteraz tak nestalo. Galovič však tvrdí, že súčasná značka nemá s bývalou Favorit Manufacture nič spoločné a o jej úpadku musí ešte rozhodnúť aj súd. „Návrh na insolvenciu bol podaný niekoľko mesiacov po tom, čo už spoločnosť nepatrila pod FHAS (Favorit holding, akciová spoločnosť, pozn. red.) a pán Galovič nebol jedným z jej konateľov,“ píše sa v rozsiahlom stanovisku spoločnosti. Okrem toho mali podľa ich informácií dostať zamestnanci aj výplatu, aj odstupné a takisto aj nové pracovné miesta.

Galovič však ešte pred niekoľkými týždňami pre Forbes odvážne hovoril, že chce vrátiť značku tam, kam vždy patrila. „Na stupne víťazov a zahraničné trhy,” vyhlasoval. Kúpa obľúbeného bicykla Favorit však nebola v súčasnosti lacnou záležitosťou. Cena modelov sa totiž pohybovala od 2- do 10-tisíc eur, v závislosti od modelu.

Mali prísť aj elektrobicykle

„Vieme, že iba malá skupina zákazníkov je ochotná pôvod výrobku akceptovať ako jedno z vysvetlení vyššej ceny,“ povedal podnikateľ s tým, že do samotného podniku musel „naliať milióny“. Smelé však boli aj ďalšie plány. Galovič sa chcel v nasledujúcej sezóne pustiť aj do výroby elektrobicyklov. Forbes sa na Galoviča takisto obrátil aj s otázkami, či bude teda firma pokračovať s výrobou. „Výroba bicyklov je sezónna záležitosť. Momentálne sme evidentne mimo cyklosezóny. Preto sa nevyrába a nikto na severnej pologuli nevyrába bicykle, ale to sa v priebehu zopár týždňov zmení,” vyhlásil Galovič s tým, že miesto výroby a montáže bude závisieť od novej kolekcie a dopyte.

Dnes už po týchto plánoch zostal len súdny spor. Podľa portálu Českénoviny.cz má byť medzi žalujúcimi aj dizajnér Petr Novague o 1,4 milióna českých korún, pretože nedostal údajne zaplatené za prácu. Galovič sa však v jeho prípade bráni a tvrdí, že sa podieľal len na prvom prototype a dizajn vytvorili kolegovia z Plzne, Rokycan, Brna a Bratislavy. „Pán Novák rôzne spoločnosti patriace do skupiny Favorit, opakovane napáda a vyzýva k zaplateniu nezmyselných čiastok s tým, že na výzvu našich advokátov nikdy nepredložil dôkaz o tom, že by niekedy nejaké autorské dielo pre Favorit vytvoril a odovzdal,“ píše sa v stanovisku.

Slovenský podnikateľ a jeho odvážny cieľ: Značku Favorit vracia na stupne víťazov a zahraničné trhy

V Rokycanoch sa Favorit vyrábal od 20. rokov minulého storočia, od roku 1951 ich bolo na trhu 2,5 milióna. Napriek tomu sa považovali za nedostatkový tovar, no po privatizácii výroba dvakrát skrachovala. Počas svojej „tretej“ prevádzky sa malo podľa zamestnancov vyrobiť len okolo sto kusov ročne.

Správa bola aktualizovaná o vyjadrenia spoločnosti Favorit holding, akciová spoločnosť. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk