5. októbra 2019

Súdny dvor Európskej únie v štvrtok 3. októbra 2019 rozhodol, že spoločnosť Facebook môže byť prinútená k tomu, aby odstránila nezákonné príspevky či komentáre a zároveň po celom svete znemožnila prístup k týmto informáciám. Tým vytvára precedens pre kontrolu obsahu na sociálnych sieťach a ďalších internetových platformách.

Poďte sa v jednotlivých bodoch pozrieť na to, čo sa dialo:

  • Kauzu otvorila rakúska politička Eva Glawischnig-Piesczek. Tá sa domáhala, aby spoločnosť Facebook zmazala komentáre, ktoré sa týkali jej osoby. Označila ich za urážlivé a nezákonné, s čím súd podľa klasifikácie súhlasil.
  • Súd rozhodol, že spoločnosť Facebook síce nebola priamo zodpovedná za tieto komentáre, no odteraz má väčšiu zodpovednosť za moderovanie obsahu, ktorý by mohol byť v rozpore so zákonom.
  • Ešte pred rozhodnutím zástupcovia spoločnosti Facebook uviedli, že ak súd dovolí, aby jedna krajina vymazala komentáre a zabránila tomu, aby ich videli ľudia v ďalších krajinách, tak by išlo o obmedzenie slobody prejavu.
  • Podľa New York Times by spoločnosť Facebook musela s najväčšou pravdepodobnosťou po tomto rozhodnutí súdu používať automatické filtre obsahu.
  • Kritici tvrdia, že tieto filtre nebudú schopné rozlíšiť satiru alebo iný politický komentár od nezákonných príspevkov.
  • Proti rozhodnutiu súdu sa nemožno odvolať. Spoločnosť Facebook bezprostredne po vypočutí rozsudku situáciu nekomentovala.

Hlavní kritici: Sú nimi ľudia, ktorí sa nachádzajú na oboch stranách rozhodnutia súdu. Podľa neho totiž môžu byť odstránené všetky ďalšie komentáre na sociálnej sieti Facebook, ktoré sa rovnajú pôvodnému nezákonnému príspevku.

Facebook spustil svoju novú zoznamku Dating.
Popularitu medzi tínedžermi mu to ale neprinesie

Oponenti tvrdia, že časť rozhodnutia súdu môže mať neočakávané následky. Podporovatelia sa zasa domnievajú, že sociálne siete musia urobiť viac, aby sa dokázali zbaviť „trollov“ na internete, nenávistných prejavov a iného negatívneho online správania.

Kľúčový citát: „Tento rozsudok vyvoláva kritické otázky týkajúce sa slobody prejavu a úlohy, ktorú by mali internetové spoločnosti zohrávať pri monitorovaní, interpretácii a odstraňovaní prejavov. Takých, ktoré by mohli byť nezákonne v ktorejkoľvek konkrétnej krajine,“ uviedla spoločnosť Facebook vo vyhlásení pre New York Times.

Na čo dávať pozor: Na moment, počas ktorého sa iná krajina pokúsi vynútiť si toto rozhodnutie. Spoločnosť Facebook vytvorila dozornú radu, ktorá má preskúmať rozhodnutie o obsahu v rámci svojej snahy bojovať proti nenávistným prejavom a extrémizmu.

Kľúčové súvislosti: Podobné prípady čoraz častejšie určujú, kde v obsahu by mali sociálne siete urobiť hrubú čiaru. No vytváranie a presadzovanie jednotlivých online noriem je ťažké. Len nedávno Súdny dvor Európskej únie hlasoval, aby obmedzil dosah „práva byť zabudnutý“.

Odpočúvanie rozhovorov cez Messenger:
Facebook dal používateľom dôvod na to, aby si vymazali profily

Je to zákon o ochrane súkromia, ktorý umožňuje európskym občanom požiadať o odstránenie svojich osobných údajov z vyhľadávača Google. Európsky súdny dvor v tejto veci rozhodol, že spoločnosť Google nemôže byť prinútená, aby globálne odstraňovala takéto odkazy. Až na pár výnimiek. Pred rozhodnutím súdu technologický gigant tvrdil, že autoritári, ktorí sa snažia zastrieť porušovanie ľudských práv, by tento zákon mohli zneužiť.

Autorka Lisette Voytko píše pre Forbes.com o biznise a aktuálnych udalostiach.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk