11. septembra 2019

Facebook spája po celom svete miliardy ľudí. Teraz im chce pomôcť nadviazať kontakt a možno i stretnúť životných partnerov. Gigant v oblasti sociálnych médií totiž spustil novú zoznamovaciu službu Facebook Dating. Vyskúšať ju môžu napríklad ľudia v Spojených štátoch amerických, Argentíne, Kanade, Čile, Mexiku, Peru, Singapure, Thajsku či vo Vietname. 

Spoločnosť túto novinku predstavila na svojej konferencii F8 už v roku 2018. Potenciálnych partnerov si ľudia môžu nájsť v prípade, že si v rámci hlavného profilu na Facebooku vytvoria tiež profil v službe Dating. Jej algoritmus sa spolieha na zoznamovacie preferencie ľudí, vzájomných priateľov, skupiny či podujatia. Okrem toho je zatiaľ zadarmo.

Tvrdá konkurencia, jedinečná výhoda

Spustením tejto služby sa Facebook dostal do odvetvia s 3 miliardami dolárov a medzi tvrdú konkurenciu. Proti nemu stoja aplikácie ako OKCupid, Tinder či Bumble. Akcie Match Group (MTCH), ktorá vlastní Tinder a OKCupid, klesli v deň spustenia Datingu až o 6 %. Tieto akcie sa však prepadli už skôr, a to vlani o 15 %, keď Facebook novinku ešte len ohlásil.

Facebook predstavil vlastnú kryptomenu.
Toto je dôvod, pre ktorý by jeho Libra mohla byť hrozbou

Facebook ale vstupuje do tohto odvetvia s jedinečnou výhodou. Tou je 221 miliónov používateľov len v Spojených štátoch amerických. Podľa štúdie Pew Research až 7 z 10 Američanov používa túto sociálnu sieť. To znamená, že spoločnosť mala pri uvedení novej služby na trh obrovskú základňu. Len na porovnanie, Tinder má iba 3,8 milióna používateľov.

Gigant v oblasti sociálnych médií totiž spustil novú zoznamovaciu službu Facebook Dating. Vyskúšať ju môžu napríklad ľudia v Spojených štátoch amerických, Argentíne, Kanade, Čile, Mexiku, Peru, Singapure, Thajsku či vo Vietname. 
V Dating profile si používatelia môžu vyplniť rôzne informácie. Napríklad školu, ktorú vyštudovali, či spoločnosť, pre ktorú pracujú. Foto: Facebook

V ďalšej štúdii zase Pew Research zistil, že iba 51 % amerických tínedžerov používa hlavnú aplikáciu Facebooku. Táto zoznamovacia služba je k dispozícii používateľom vo veku 18 a viac rokov. Nepomôže teda zlepšiť klesajúcu popularitu sociálnej siete medzi tínedžermi.

Odpočúvanie rozhovorov cez Messenger:
Facebook dal používateľom dôvod na to, aby si vymazali profily

Službu môžu ľudia aktuálne používať len na mobilných zariadeniach a nevyžaduje si žiadne ďalšie sťahovanie. Je súčasťou hlavnej aplikácie Facebooku. Nachádza sa v pravom hornom menu, na rovnakom mieste ako trhy či skupiny.

Spoločnosť pridala pár jedinečných funkcií

Podľa gigantu táto nová služba funguje nezávisle od hlavného profilu a nezbiera informácie pre cielenú reklamu. Samozrejme, to sa v budúcnosti môže zmeniť. Tieto profily sa spočiatku vypĺňajú automaticky a používajú len krstné mená.

Následne môžu ľudia pridať svoju polohu, pohlavie, výšku, náboženstvo, pracovné miesto, spoločnosť i informácie o tom, či majú deti. Používatelia si taktiež môžu vybrať, s kým by sa chceli zoznámiť. To zahŕňa všetky ženy a transsexuálky i všetkých mužov a transsexuálov. Svoju rodovú identitu však nemusia uvádzať.

V profile môžu použiť až deväť fotografií a tiež otázky, ktorými „prelomia ľady“, ako napríklad: „Ktoré tri emotikony ťa najlepšie vystihujú?“ Len čo vyplnia svoj profil, zoznamovací algoritmus Facebooku používateľom vyberie a zobrazí potenciálne zhody. Od tohto momentu vyzerá Dating ako každá iná zoznamovacia služba. Ľudia si môžu vybrať, či chcú byť spárovaní s ľuďmi, ktorí žijú v ich blízkosti, vyznávajú rovnaké náboženstvo alebo majú určité fyzické atribúty. Hľadanie konkrétnych etnických skupín nie je možné.

Dating nie je unikátny

Väčšina základných atribútov Datingu bola výrazne ovplyvnená inými aplikáciami, ktoré sú na trhu. Ak niekto používa Tinder, Hinge alebo Bumble, tak pravdepodobne vie, ako takéto párovanie funguje – keď sa jeden druhému páči, tak to potvrdia a ihneď si píšu. Táto služba Facebooku predsa len má pár jedinečných funkcií, najznámejšou je zrejme Secret Crush.

Gigant v oblasti sociálnych médií totiž spustil novú zoznamovaciu službu Facebook Dating. Vyskúšať ju môžu napríklad ľudia v Spojených štátoch amerických, Argentíne, Kanade, Čile, Mexiku, Peru, Singapure, Thajsku či vo Vietname. 
Zaujímavosťou je funkcia Secret Crush. Používatelia si môžu vytvoriť zoznam ľudí, ktorých tajne obdivujú. Ak je to vzájomné, služba ich spáruje. Foto: Facebook

V nej si môžu používatelia pridať až 9 priateľov z Facebooku či Instagramu, ktorých tajne obdivujú. Ľudia, ktorí sú vzájomne na svojich zoznamoch, budú spárovaní. Následne si môžu posielať správy. Facebook vraví, že ľudia nikdy nebudú vedieť, kto si ich pridal na zoznam. Dozvedia sa to len v prípade, ak bolo zaradenie do Secret Crush vzájomné. Spoločnosť hovorí, že cieľom tejto funkcie je, aby ľudia nadväzovali vzťahy s ostatnými, ktorých poznajú, no boja sa ich osloviť.

Ďalšia jedinečná funkcia zoznamovacej služby Dating sa týka bezpečnosti a podpory. Ide o Share Your Plans, ktorá ľuďom uľahčuje zdieľať svoju polohu, keď sa rozhodnú ísť s niekým na rande. Keď si dopíšu s potenciálnym partnerom, tak sa o svoje plány môžu podeliť s rodinou a priateľmi, aby im dali vedieť, kde presne sa stretávajú s oným človekom.

Gigant v oblasti sociálnych médií totiž spustil novú zoznamovaciu službu Facebook Dating. Vyskúšať ju môžu napríklad ľudia v Spojených štátoch amerických, Argentíne, Kanade, Čile, Mexiku, Peru, Singapure, Thajsku či vo Vietname. 
Spoločnosť tentokrát myslela i na bezpečnosť. Používatelia môžu zdieľať svoju polohu v prípade, že sa vyberú na rande. Foto: Facebook

Táto funkcia v podstate zdieľa počas vybraného obdobia ich polohu s priateľmi a rodinnými príslušníkmi, ktorých si sami vybrali. Vďaka tomu je pre ich známych jednoduchšie informovať sa o tom, kde sa nachádzajú, ak sa rozhodnú stretnúť s neznámym človekom.

Autor Michael Nuñez píše pre Forbes.com o sociálnej sieti Facebook a sociálnych médiách. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk