1. júla 2020

Európska únia sa dohodla na spoločnom a koordinovanom postupe otvárania vonkajších hraníc. Schválený zoznam bezpečných krajín zahŕňa aj ázijské štáty. 

Po štyroch mesiacoch takmer absolútnej izolácie (ak nepočítame repatriantov, ktorí na starý kontinent prišli z rôznych častí sveta) sa Európa po prvýkrát otvorí. Avšak nie pre USA, ani pre Brazíliu či Rusko.

Ako v utorok 30. júna popoludní podľa správ Reuters potvrdili európski diplomati, zelenú dostane Kanada, Japonsko či Južná Kórea. Po rokovaniach, ktoré trvali niekoľko dní, hlasovali zástupcovia krajín EÚ o zozname 14 krajín, mimo únijného bloku, do a z ktorých bude povolené od stredy 1. júla vycestovať.

Tatry a Igor Rattaj: obrovské výpadky tržieb,
upratovanie v skupine a spory s politikmi

Zoznam ďalších bezpečných krajín

Alžírsko, Austrália, Kanada, Gruzínsko, Japonsko, Čierna Hora, Maroko, Nový Zéland, Rwanda, Srbsko, Južná Kórea, Thajsko, Tunisko a Uruguaj

Uvoľňovanie cestovného ruchu súvisí s reštartom krajín, najmä turistických destinácií, ktoré potrebujú po pandémii oživiť. Úrady upozorňujú, že zoznam sa bude prehodnocovať každých 14 dní, podľa aktuálnej epidemiologickej situácie.

Rokovania na tému otvárania začali ešte v polovicu júna, keď eurokomisárka pre vnútorné veci Ylva Johansson navrhla, aby vonkajšie hranice otvárala Únia koordinovaným postupom. S jej slovami súhlasil aj slovenský premiér Igor Matovič.

„V mene našich krajín plne podporujeme spoločný postup všetkých krajín Európskej únie v snahe eliminovať dosahy najväčšej hospodárskej krízy, na pokraji ktorej stojíme od druhej svetovej vojny,“ vyhlásil 11. júna počas stretnutia premiérov krajín V4 v Českej republike.

Čína a reciprocita pri otváraní hraníc

Okrem epidemiologického stavu, v ktorom sa nachádzajú krajiny, sa prihliada aj na ďalší faktor, a to či daný štát zrušil obmedzenia voči EÚ. Čo napríklad neurobil ani americký prezident Donald Trump. Okrem toho je tamojšia situácia po zdravotnej stránke stále kritická, čo cestovanie zo Spojených štátov aj tak vylučuje.

Cestovateľka odporúča 3 výlety po Slovensku.
Kde sa zastaviť cez víkend?

Situácia je iná v prípade Číny. Povolenie cestovania závisí od toho, či sa krajina otvorí pre Európanov. „Cestovatelia z Číny budú môcť vstúpiť do Európy, ale pod podmienkou, že ich krajina dodrží princípy reciprocity a povolí Európanom cestovať do Číny,“ cituje americký Forbes francúzsku spravodajskú agentúru Agance France-Presse. „Zatiaľ to však nie je otázkou dňa a je nepravdepodobné, že sa o tom bude tak skoro rozhodovať.“

Prvotné informácie však hovorili až o 54 krajinách, ktoré mali byť na zelenom zozname. Objaviť sa na ňom mali krajiny Karibiku, Afriky či Juhovýchodnej Ázie. Zatiaľ nie je jasné, prečo sa úrady rozhodli tento zoznam výrazne zredukovať.

Kritériom pri otváraní hraníc medzinárodným cestujúcim je priemerná miera infekcie ochorenia Covid-19 na 100-tisíc obyvateľov. Musí byť rovnaká alebo lepšia, ako je priemer EÚ, ktorý je na úrovni 16.

Čo sa týka cestovania zo Slovenska a na Slovensko leteckou dopravou, stále platí, že od 10. júna sú povolené lety do Bulharska, Grécka a na Cyprus s tým, že od októbra sa plánujú lety na Maltu. Kedy sa začne lietať do Tuniska, ktoré je po novom na zozname bezpečných krajín, zatiaľ nie je jasné. Rovnako sa zatiaľ nehovorí ani o letoch zo Slovenska do Veľkej Británie, Írska, Egypta, Ruska či Spojených arabských emirátov.

Na druhej strane, z viedenského Schwechatu majú ľudia možnosť dostať sa do Turecka, Izraela či Moldavska. Z Budapešti sa lieta napríklad do egyptskej Hurghady, ale aj do Abú Zabí.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?