29. júna 2020

V Českom Špindlerovom Mlyne ide pred letnou sezónou už väčšina hotelov naplno, výpadok zo zimy sa však dobehnúť nepodarí. A na Slovensku medzitým prebiehajú veľké zmeny v skupine Tatry Mountain Resorts, ktorá prevádzkuje aj spomínaný veľký český rezort.

„Zlá zima ešte posilnená vírusovou pandémiou sa v lete dobehnúť proste nedá,“ hovorí pred začiatkom letnej sezóny pre Forbes.cz Čeněk Jílek, prevádzkový riaditeľ skupiny Tatry Mountain Resorts (TMR). „Výpadok tržieb je obrovský. V Špindli počítame s tým, že splníme aspoň pôvodné plány na letnú sezónu. Na rozdiel od našich slovenských stredísk,“ hovorí vecne.

„Špindl“ totiž v lete tradične stojí najmä na českých zákazníkoch a na Nemcoch. A tí už začínajú prichádzať. „Okrem toho Špindl v lete nemá veľké ambície. Pôjde teraz o to, ako sa hotelierom podarí dostať späť zákazníkov,“ vysvetľuje Jílek, ktorý bol pred povýšením do vedenia TMR práve generálnym riaditeľom Špindlerovho Mlyna.

Slovensku chýbajú Poliaci

Oveľa väčší problém pre TMR je prakticky totálny výpadok poľských turistov, na ktorých stoja najmä areály na Slovensku. „Oblasť Sliezska je zatvorená. Už teraz vidíme na našich areáloch, hoteloch a akvaparkoch, že slovenský klient ich neuživí,“ dodáva Jílek.

V Jasnej už idú lanovky, turistov upozorňujú na hygienické opatrenia

Nádejou by mali byť Česi, ktorí na Slovensku začínajú plánovať dovolenky. „Objednávky ukazujú, že august, september aj október by konečne mohli byť slušné mesiace, uvidíme.“

Špindlerov Mlyn prišiel pre karanténu asi o mesiac lyžovania, čiže v tržbách o necelý milión eur. Medzi októbrom 2018 až 2019 dosiahlo stredisko obrat 16 miliónov eur. Čísla za celú TMR, ktorá okrem Česka a Slovenska operuje aj v Poľsku a Rakúsku, však budú oveľa horšie.

Výpadky v desiatkach miliónov a upratovanie

Jílek vypočítava, že skupina len od marca do júna prišla na tržbách o vyššie jednotky miliónov eur. A ďalšie straty sa dajú očakávať počas leta. “Aktívnou prácou s nákladmi sa v TMR snažíme čo najviac straty sanovať,” dodal Jílek.

Na konci apríla prevzal manažérske vedenie celej TMR hlavný akcionár a najvýraznejšia postava skupiny, finančník z okruhu skupiny J&T Igor Rattaj. Na poste tak vymenil dlhoročného generálneho riaditeľa Bohuša Hlavatého. „Chcel som si to do istej miery zobrať do vlastných rúk a urobiť tie zásadné škrty, ktoré si môžem zo svojej pozície a autority hlavného akcionára dovoliť,“ povedal Rattaj pre Hospodárske noviny.

Rattaj preskupil a zúžil vedenie jednotlivých firiem TMR, zrušil niektoré oddelenia, prepustil stovky ľudí a obmedzil investičné projekty. Napríklad developerské a realitné aktivity má prevziať sesterská skupina J&T Real Estate, kým TMR by sa mala sústrediť na hlavný biznis, ktorým je prevádzka vlekov a lanoviek.

Kráľ zábavného biznisu bez biznisu. Rattaj vymýšľa, čo ďalej

„Bolo to extrémne náročné obdobie. Ale nemali sme na výber,“ dodáva Rattajova pravá ruka Čeněk Jílek.

V júni potom TMR oznámila, že kupuje spoločnosť 1. Tatranská a s ňou jedno z najpopulárnejších slovenských stredísk Štrbské Pleso s jeho šiestimi zjazdovkami a šiestimi lanovkami a vlekmi. „Na Štrbskom Plese spolupracujeme už dlhé roky, preto zmluvu vnímam ako logické zavŕšenie našich doterajších aktivít,“ komentoval podpis zmluvy Rattaj.

Spory s politikmi

Prípadný development Štrbského Plesa (skupina má plány aj na Chopku či v Tatranskej Lomnici) však skritizoval nový minister životného prostredia Ján Budaj. Na Štrbskom Plese podľa neho „nehrozia“ žiadne ďalšie lanovky, zjazdovky či výstavby komerčných objektov.

Kritike zo strany novej vlády čelí Igor Rattaj aj v ďalšej oblasti. Podpredsedníčka vlády Veronika Remišová spochybnila cenu za dátové centrum v Bratislave, ktoré, ako povedala „ideme kupovať od nejakej finančnej skupiny“ (portál aktuality.sk upozornil, že 95 percent vlastní Igor Rattaj) „a ideme ho kupovať za 37 miliónov eur.“ Remišová dodala, že sa nebudú kupovať predražené a zbytočné veci.

Napokon, počas tohto týždňa by sa mal uzavrieť spor s bratislavským samosprávnym krajom, ktorý má získať väčšinu vo firme Regionálne cesty Bratislava.

Časť akcií vlastní firma Igora Rattaja, ktorá spoločnosť manažérsky ovládala, upozornil nedávno Denník N s konštatovaním, že problémom vo firme sú sporné faktúry, na ktoré upozornil kontrolór župy, ako aj zlý ekonomický stav spoločnosti. Rattaj sa s predsedom kraja Jurajom Drobom dohodol, že mu minoritný podiel odovzdá, čo by mali podľa Denníka N počas tohto týždňa aj potvrdiť podpisom zmluvy.

Mestskí poslanci minulý týždeň kritizovali, že služby firmy boli podľa nich drahé. „Keď si pozriete benchmark iných žúp, majú podstatne nižšie náklady na opravy a údržbu ciest, a to majú oveľa náročnejšie podmienky. My tu okrem Pezinskej Baby nemáme žiadny kopec, skoro žiadne zimy, nenáročný terén a vytvorili sme stratu tri milióny eur,“ citoval Denník N poslankyňu Máriu Hudákovú.

Igor Rattaj ako minoritný akcionár porovnanie spochybnil, podľa neho treba náklady žúp preskúmať do detailov, lebo župy majú svoje špecifiká.

Autor článku Pavel P. Novotný je redaktor Forbes.cz, s prispením Forbes.sk.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?